Προς το περιεχόμενο

Schecter ή ESP η Jackson?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα στο παρεακι ,ειμαι νεος στο noiz και ειπα να θεσω ενα ερωτημα το οποιο με βασανιζει τον τελευταιο μηνα. Σκεφτομαι λοιπον να προχωρησω σε αγορα νεας κιθαρας οπως καταλβατε και απο τον τιτλο. Οι κιθαρες που περιτριγυριζουν το κεφαλι μου τον τελευταιο καιρο ειναι οι Schecter Banshee elite 7 fr s ,ESP Horizon fr-ii και Jackson soloist sl2h . Εχω ηδη υπο κατοχη μου την Schecter Hellraiser C7 FR και την υπερλατρευω και σκεφτομουν πως μια Banshee απο swamp ash body και ebony fretboard θα απογειωνε την αγαπη μου για αυτες τις κιθαρες ,επισης ο sustainiac στο neck θα ειναι κατι εντελως καινουριο για εμενα. Οσο για την ESP απο παντα μου αρεσε ο ηχος τους ,δεν ξερω αν οφειλεται στην κατασκευη των οργανων και την χρηση ξυλων σε συνδιασμο με τους μαγνητες , παντως οσες εχω ακουσει βγαζουν εναν γκαζιαρικο με distortion friendly ηχο ,εχω παιξει με Ltd η οποια ποιητικα αλλα και σε θεμα playability ηταν πολυ ματωτερη απο τη Schecter μου. Επιπλεον τo push/pull split coil ειναι ενα χαρακτηριστικο της Horizon που μου διεγυρει το ενδιαφερον. Για το τελος αφηνω την Jackson για την οποια εχω διαβασει τα καλυτερα τοσο σε θεμα ποιοτητας και κατασκευης οσο σε θεμα playability και ηχου ,παρ´ολα αυτα εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με την ESP  μονο που η Soloist διαθετει λεπτοτερο neck και δεν προσφερει pull/push ,κοστιζει ομως 600€ παραπανω απο την horizon...

Αξιζει αυτο το μεγαλο χασμα τιμων για την soloist ή να αρκεστω στην ESP ή ακομη και στην Schecter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη διαλεξεις κιθάρα με κριτήριο το push/pull για να σπλιταρεις τους μαγνήτες. Είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις, με ελάχιστα έξοδα , σε όλες τις κιθάρες που προανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το εύρος τιμών εγώ θα κοίταζα την ποιότητα κατασκευής, την ποιότητα της καλωδίωσης, το πόσο κακομεταχείριση αντέχει το όργανο, το Floyd rose κτλπ

 

Αν είναι να δώσω 2 χήνες, δε θα κοίταζα ούτε push pull , ούτε μαγνήτες π.χ. Γιατί αν δώσω 2.000, δε θα πειράξουν άλλα 200 ακόμα και 300 ευρώ να πάρω σούπερ ποιότικους μαγνήτες . Για να μην πω και custom made από κάποιον καλό Έλλην κατασκευαστη

 

Επίσης σε superstrat θα κοίταζα και την Esp horizon iii που εμφανισιακά θερίζει ( ως σχήμα)

 

Και τις 3 κιθάρες θα τις έλεγα επαγγελαμτικά όργανα, παίζουν μέλη μεγάλων μπαντών με αυτά κι ας μην είναι διάσημοι οι κιθαρίστες π.χ.

 

Αν είναι να δώσεις τέτοιο ποσό και δεν είσαι 100% σίγουρος τι θες ή τι προσφέρει η καθεμιά ή τι features έχεi μην πας σε αγορά

 

Τέλος, στην αγορά κιθάρας, το ταξίδι αξίζει ;) ;) ;)

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το εύρος τιμών εγώ θα κοίταζα την ποιότητα κατασκευής, την ποιότητα της καλωδίωσης, το πόσο κακομεταχείριση αντέχει το όργανο, το Floyd rose κτλπ

 

 

Το πιο σημαντικο: Θα την δοκιμαζα πρωτα πριν την παρω!!!! :angel:

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εθεσα σωστα το θεμα για push/pull . Βλεπω στα features της ESP και  της Jackson πως ειναι σχεδον ιδιες κιθαρες σε θεμα specs μονο που η ESP σου προσφερει και το splitαρισμα.  Ανεφερα πως λογω των split μαγνητων γερνω προς ΕSP μερια  γιατι θα εχω ο,τι προσφερει η Jackson +μεγαλυτερη εμβελεια ηχων. Και αυτο ειναι το κυριο ερωτημα μου ,ειναι η soloist και η horizon πανομοιοτυπες κιθαρες τοσο σε θεμα ποιτητας κατασκευης οσο και σε playability? Αξιζουν ή δεν αξιζουν τα 600€ για μια soloist εναντι της horizon ? Επισης η Schecter μπορει να συγκριθει με καποιο απο αυτα τα οργανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζουν ή δεν αξιζουν τα 600€ για μια soloist εναντι της horizon ? Επισης η Schecter μπορει να συγκριθει με καποιο απο αυτα τα οργανα?

 

Δυστυχως ή ευτυχως, αν εχεις την δυνατοτητα ή οχι, θα ξεκαθαριζες αν εβρισκες και τα δυο μοντελα που βλεπεις, να τα δοκιμαζες...

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως στην Ροδο το μονο που θα βρεις σε ακριβο οργανο ειναι gibson lp.

Οσο για το οτι η schecter ειναι 7χορδη δεν με ενδιαφερει ,παιζω 1,5 χρονο με 7χορδη .

Θελω να ξερω αν αυτα που προσφερουν οι αλλες δυο κιθαρες παιχτικα ,τα εχω με την Schecter ?  Σκοπος της νεας μου αγορας ειναι να βρω ενα αρκετα ανετο και γρηγορο neck για lead παιξιματα. Αν μια schecter παταει κιθαρες του 2000 ,εννοειται πως θα μεταβω σε αγορα και αλλης ,διοτι οπως ειπα εχει sustaniac κατι που δεν μπορεις να βαλεις σε μια αλλη πχ horizon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως στην Ροδο το μονο που θα βρεις σε ακριβο οργανο ειναι gibson lp.

Οσο για το οτι η schecter ειναι 7χορδη δεν με ενδιαφερει ,παιζω 1,5 χρονο με 7χορδη .

Θελω να ξερω αν αυτα που προσφερουν οι αλλες δυο κιθαρες παιχτικα ,τα εχω με την Schecter ?  Σκοπος της νεας μου αγορας ειναι να βρω ενα αρκετα ανετο και γρηγορο neck για lead παιξιματα. Αν μια schecter παταει κιθαρες του 2000 ,εννοειται πως θα μεταβω σε αγορα και αλλης ,διοτι οπως ειπα εχει sustaniac κατι που δεν μπορεις να βαλεις σε μια αλλη πχ horizon

νομιζω μπορεις!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου