Προς το περιεχόμενο

Schecter ή ESP η Jackson?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το πιο σημαντικο: Θα την δοκιμαζα πρωτα πριν την παρω!!!! :angel:

 

το είπα πιο ποιητικά εγώ  ;D

 

Τέλος, στην αγορά κιθάρας, το ταξίδι αξίζει ;) ;) ;)

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το οτι η schecter ειναι 7χορδη δεν με ενδιαφερει ,παιζω 1,5 χρονο με 7χορδη .

Και σε βολεύει το μπράτσο της για γρήγορο παίξιμο?

 

Θελω να ξερω αν αυτα που προσφερουν οι αλλες δυο κιθαρες παιχτικα ,τα εχω με την Schecter ?

Τι εννοείς ακριβώς μιας και η Schecter είναι 7χορδη και οι άλλες 6χορδες και παικτικά προσφέρουν διαφορετικά πράγματα.  :)

 

Σκοπος της νεας μου αγορας ειναι να βρω ενα αρκετα ανετο και γρηγορο neck για lead παιξιματα.

Αν παίζεις ήδη με 7χορδη αυτο πρακτικά σημαίνει ότι για να χωρέσει η 7η χορδή το μπράτσο είναι πιο πλατύ. Και οι 3 κιθάρες που έχεις φέρει για συζήτηση έχουν διαφορετικά specs μεταξύ τους, η Schecter έχει 27" σκάλα ενώ οι άλλες 25.5, η Schecter έχει ένα μπράτσο ρόπαλο με 47.6 mm Nut Width ενώ οι άλλες 43 (Jackson) και 42 (ΕSP).

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις σε ποια καταστήματα υπάρχουν οι κιθάρες, να πάρεις ένα αεροπλάνο ή πλοίο, να έρθεις να δοκιμάσεις και να αγοράσεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και μια fender stratocaster (42 nut width) . Δεν παρατηρω μεγαλη διαφορα στο παιξιμο μου . Αλλα εχω να το ομολογησω πως η στρατ ειναι λιγακι πιο βολικη ,ειδικα σε θεμα shredding. Πολλες φορες μαλιστα λεω μακαρι να ηταν neck-thru αυτη η κιθαρα.

Αρα να ψαχτω αναμεσα σε ESP και Jackson?  Εχω συνηθισει σε modern c και thin D neck . Απο οτι διαβασα η soloist εχει λιγο λεπτοτερο μπρατσο απο την horizon . Επισης στα specs της ΕSP λεει thin U neck ,φερνει καθολου προς thin D  shape ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου