Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΟΛΛΗΣΗΣ ή του ΜΑΓΝΗΤΗ?


koap4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδες, όπως λεω και στον τίτλο είναι θέμα κόλλησης ή έχει προβλημα ο μαγνήτης?

 

Συμβαίνει το εξής: σε μια strat που πήρα από ανταλλαγή (όταν την πήρα δεν είχε θέμα) στη θέση Bridge ο μαγνήτης είναι νεκρός στη ΜΙ καντίνι και όσο χτυπάς τις υπόλοιπες τόσο ακουγεται και περισσότερο, δλδ σαν αυξανόμενη ένταση από χορδή σε χορδή. Η ΡΕ, ΛΑ, ΜΙ μπασες παιζουν κανονικά, στις ψηλότερες χορδές μειώνεται σταδιακά η ένταση με νεκρή την ΜΙ όπως ανεφερα.

 

Να πώ ότι δοκιμάζοντας με το κατσαβίδι χτυπώντας τους πόλους του μαγνήτη ξεχωριστα ακούγεται κανονικά.

 

Έχει συμβεί ποτέ σε κάποιον αυτό και τι μπορεί να είναι? να συμπληρώσω ότι για αντί για δεύτερο tone έχει switch για διάφορους συνδιασμούς. Προχθες επαιζε κανονικά μολις τις άλλαξα χορδες το έκανε η άτιμη  ;D ???

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Φαντάζομαι το ύψος του μαγνήτη είναι εντάξει, δηλαδή κοντά στις χορδές. Γιατί αν είναι αρκετά χαμηλωμένος από την πλευρά των πρίμων, πιθανώς να ακούγεται χαμηλότερα.

Οπότε έλεγξε τις κολλήσεις. Είναι πιθανό να υπήρχε κάποια "ψυχρή" κόλληση και να μην κάνει καλή επαφή.

Εκτός αν ο προηγούμενος κάτοχος έχει κάνει καμιά ζημιά στον μαγνήτη και δεν στο είπε. Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν οι υπολοιπες χορδες παιζουν κανονικα τοτε δεν φαινεται σαν καποιο προβλημα κολλησης, Αν ηταν κατι τετοιο ο μαγνητης η θα επαιζε η δεν θα επαιζε.

 

 

Εμενα περισσοτερο μου ακουγεται σαν να εχει χασει το μαγνητικο του πεδιο το polepiece που βρισκεται κατω απο τη χορδη που λες οτι δεν παιζει.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

3 σημαντικά σημεία να προσέξεις:

 

1. Είχες ποτέ Stratocaster πριν; Αν όχι να ξέρεις πως το καντίνι της δεν έχει την ένταση που έχει σε κιθάρα τύπου Les Paul. Ισως δεν το πρόσεξες όταν την δοκίμασες πριν την αγορά.

2. Η σωστή ρύθμιση του ύψους των μαγνητών παίζει σημαντικό ρόλο. Ιδιαίτερα στον bridge σε ότι αφορά το καντίνι. Θέλει πολλή προσοχή στο ύψος για να μην σου σβήνει τον ήχο ο έντονος μαγνητισμός αλλά και η ισορροπία μεταξύ πρίμων - μπάσων.

3. Είπες πως άλλαξαν τα πράγματα με την αλλαγή χορδών. Αλλαξε την Μι καντίνι. Καμιά φορά αν είναι πολυκαιρισμένες οι χορδές απλά δεν παίζουν καλά.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά φορά ΠΑΝΤΑ αν είναι πολυκαιρισμένες οι χορδές απλά δεν παίζουν καλά.

 

κορεκτεντ  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Είχες ποτέ Stratocaster πριν; Αν όχι να ξέρεις πως το καντίνι της δεν έχει την ένταση που έχει σε κιθάρα τύπου Les Paul.

 

Να κάτι που δεν γνώριζα και μου φαίνεται κάπως παράδοξο...

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος γι' αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάτι που δεν γνώριζα και μου φαίνεται κάπως παράδοξο...

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος γι' αυτό;

 

 

Just the nature of the beast, προφανώς. Έχω το ίδιο φαινόμενο και εγώ στη δική μου Strat. Το απέδιδα στους μαγνήτες, χωρίς να γνωρίζω ότι είναι κοινό κακό. Ένα ακόμα, δηλαδή, στις Strat. Oh, well...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε. Μάλλον κανείς μας δεν το έχει ξανασυναντήσει αυτό το πρόβλημα,

 

1. δεν είναι φίλοι μου θέμα χορδών διότι την άλλαξα και πάλι τα ίδια, (εκτός αν είμαι τόσο γκαντέμης που έπεσα και στις δύο προβληματικές) αλλά το πρόβλημα είναι ότι είναι νεκρή η ΜΙ και όχι χαμηλή ένταση. 

 

2. Τις Strat τις γνωρίζω πολύ καλά 25 χρόνια τώρα, δεν θυμάμαι ποσες έχω αλλάξει αλλά κατέληξα να παίζω με μία που έχω φτιάξει με τα χεράκια μου.

 

3. Την άνοιξα την κιθάρα να δώ τις κολλήσεις, τις ξαναέκανα απο την αρχή, διότι δεν ήταν και τόσο καλές (απαράδεκτες θα έλεγα), αφαίρεσα και το switch και έβαλα το tone, τη δένω και ξανά τα ίδια με την ΜΙ  :P ??? ??? (οι υπόλοιπες παίζουν κανονικά)

 

4. Σηκωσα τον μαγνήτη όσο ψηλότερα πηγαινε, σχεδόν ακουμπούσε στη χορδή. Άκουσα ήχο από την ΜΙ (όχι στην επιθυμητή ένταση που θα πρεπε) αλλά μικροφώνιζε.

 

Καταλήγω ότι πρέπει να είναι θέμα μαγνήτη και μάλλον ισχύει αυτό που σκεφτόμουν από την αρχή και το είπε και ο φίλος ο Φεντεριάρης δλδ " εχει χασει το μαγνητικο του πεδιο το polepiece που βρισκεται κατω απο τη χορδη ΜΙ" δεν πάει αλλου το μυαλό μου, σπάνιο πράγμα αλλά μάλλον όχι απίθανο.

Έως τώρα μου έχει συμβεί να νεκρώσει ολόκληρος ο μαγνήτης απο την μια μέρα στην άλλη και να μην παίζει, αλλά όχι αυτό.

 

Το παράδοξο είναι ότι μέτρησα τον μαγνήτη και βγάζει output 9K όσο τον δίνει η εταιρεία στα spec του  :o ???

 

ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΜΑΓΚΕΣ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ  ΡΙΧΤΕ ΤΟ, ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΜΑΓΝΗΤΗ  :P

 

Υ.Γ. Φίλε Έκτορα μην αρχίσεις να διαλύεις τη STRAT σου δεν έχουμε το ίδιο προβλημα, εγώ μιλώ για χορδή χωρίς ήχο και όχι για χαμηλή ένταση που λύνεται αν δώσεις λιγη κλίση προς τις χορδές στον μαγνήτη σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε τελικά ο δράστης.... Ο ΜΑΓΝΗΤΗΣ ήταν ...., τον έβγαλα κι  έβαλα πρόχειρα έναν απο squier  που είχα στο συρτάρι και δουλεύει μια χαρά.

 

Άρα τώρα πάμε για μαγνήτη.

 

ΤΗΧ παίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να συμβει αν πλησιασει καποιος αρκετα δυνατος μαγνητης η απο μεγαλη θερμοκρασια.

 

Για τα 9κ που μετρησες αυτο δεν εχει σχεση με το μαγνητη αλλα με την αντισταση του συρματος που ειναι τυλιγμενο γυρω απο το μαγνητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου