Προς το περιεχόμενο

Fender American ή American Deluxe Jazz Bass;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι πολύ κοντά στο να αγοράσω ένα από τα δύο μοντέλα. Τι γνώμη έχετε; Το Deluxe αξίζει τα (αρκετά ομολογουμένως) περισσότερα λεφτά του; Μήπως ξεφεύγει πολύ στον ήχο απο τα παραδοσιακά Jazz Bass λόγω των active κυκλωμάτων; Αυτό που ψάχνω είναι ένας κλασικός ήχος μπάσου Fender ως βάση και από εκεί και πέρα όποιες παραλλαγές μπορώ να πετύχω. Γενικά σκέφτομαι την αγορά ενός πολύ καλού οργάνου πλέον καθότι όντας πολλά χρόνια στο κουρμπέτι ήρθε η ώρα για μια σοβαρή αναβάθμιση.

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η δική μου θέση, γενικά, είναι πως τα active είναι μακράν πιο ευέλικτα όργανα. Από κει και πέρα, μήπως θα έπρεπε να δοκιμάσεις και μερικά άλλα όργανα πέραν αυτών των 2, προτού καταλήξεις;

 

Φυσικά, το όνομα Fender Jazz είναι πολύ ελκυστικό, αλλά μπορεί να εκπλαγείς από το πόσο καλύτερα, ανάλογα με τα γούστα, μπορεί ένα άλλο όργανο να προσφέρει μεγαλύτερο εύρος ήχων- αυτών που θέλεις βέβαια περιλαμβανομένων.

 

Εκτός κι αν το έχεις ψάξει ήδη βέβαια- άρα ξέχνα τα άνωθι.

 

Από την άλλη, εάν είναι τέτοια η προσέγγιση σου που υπαγορεύει χρήση ενός fender, τότε η προσωπική μου, και μόνο, άποψη είναι πως η active προενίσχυση σου λύνει τα χέρια σε αρκετές περιπτώσεις...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως,επειδη μ αρεσει πολυ το παιξιμο σου και σ εχω ακουσει 2-3

φορες,ενα active μπασσακι θα ηταν προτιμητεο...Παρε και στον Ορεστη

ενα σκαμνακι για τα τυμπανα και ειστε κομπλε! :wink: Δημητρης

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ κοντά στο να αγοράσω ένα από τα δύο μοντέλα. Τι γνώμη έχετε; Το Deluxe αξίζει τα (αρκετά ομολογουμένως) περισσότερα λεφτά του; Μήπως ξεφεύγει πολύ στον ήχο απο τα παραδοσιακά Jazz Bass λόγω των active κυκλωμάτων; Αυτό που ψάχνω είναι ένας κλασικός ήχος μπάσου Fender ως βάση και από εκεί και πέρα όποιες παραλλαγές μπορώ να πετύχω. Γενικά σκέφτομαι την αγορά ενός πολύ καλού οργάνου πλέον καθότι όντας πολλά χρόνια στο κουρμπέτι ήρθε η ώρα για μια σοβαρή αναβάθμιση.

 

Τι λέτε;

 

Γειά σου Νίκο! (Γιάννης από Low Budget, όλοι οι Remember Lizzy είστε υπό παρακολούθηση εδώ! :lol: )

 

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω...τεχνικά, αλλά η -προφανής- συμβουλή είναι: Παίξε με όσο περισότερα μπορείς και από τις δύο κατηγορίες, καταστάλαξε, και...άσε εκείνες τις παλιές σκέψεις για εκδρομή στον νομό Αχαϊας :lol: :lol: ...

 

Θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα, ακόμα κι αν το μπάσο που θα έρθει από Deutschland χρειάζεται σετάρισμα, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω. Σκέψου ότι ένας φίλος μου αγόρασε από Musicstore ένα εξάχορδο...κατάρτι, και ήταν σκέτο βούτυρο με το που βγήκε απ'το κουτί (θαυμάσιο action, μηδέν τριξίματα κλπ)...

 

Καλή υπομονή και καλά ψώνια... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου αν σου αρεσει ο κλασσικος ηχος jazz bass παρε ενα κλασσικο jazz bass & ασε τα ακτιβ,μακτιβ! :lol:

 

Στη θεση σου θα περιμενα τη νεα σειρα της Fender HIGWAY η οποια φαινεται πραγματικο τεφαρικι. (εν αντιθεση με τα δυο μπασα μεταξυ των οποιων βρισκεσαι τα οποια δεν λενε και πολλα πραματα....)

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0111460375

 

αν εχεις χρημα πολυ κοντα στη τιμη του Deluxe ειναι βεβαια και το καλυτερο μπασο του πλανητη (οκ το δευτερο καλυτερο μετα το Precission :lol: )

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0190209806

 

Ο active ηχος προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου και καταστρεφει ολον τον παχυ και βαθυ ηχο του jazz bass :wink:

 

Αν θες active παρε ενα "μοντερνο" μπασο (αν και βαζω στοιχημα οτι θα το βαρεθεις πολυ συντομα & θα ζητας με ολο σου το ειναι :lol: ενα πραγματικα κλασσικο μπασο)

 

Εξαρταται βεβαια και τι μουσικη παιζεις,αν το θες για "μαγαζι" παρε ακτιβ αν θες να παιξεις "ροκ" stick to the originals....

Τιποτα δεν "γραφει" οπως ενα κλασσικο Fender bass .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερε ο Superfunk το Highway, είχα ανοίξει κι εγώ ένα σχετικό θέμα πρόσφατα:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5224

 

Μου φαίνεται κι εμένα ένα πολλά υποσχόμενο μπάσο...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά;

 

Αφού μιλάμε για 1000 ευρώ στο νερό, γιατί να μην κοιτάξεις και προς www.warmoth.com μεριά;

 

Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα, και χωρίς να ξέρω τί ακριβώς ζητάς από το μπάσο σου, είδα ότι με αυτά τα λεφτά έχεις αρκετή ευελιξία στις επιλογές σου.

 

Βέβαια, με λίγα extra παραπάνω, με λίγα τελωνεία, και με το κουστούμι του μάστορα που φαντάζομαι ότι θα αναλάβει τη συναρμολόγηση, δεν αποκλείεται να βρεθείς εκτός προϋπολογισμού...Όπως δεν αποκλείεται να φτιάξεις ένα μπάσο που θα είναι το τελευταίο που θα χρειαστείς...

 

Αν δεν σε απασχολεί η απουσία της λεζάντας "Fender", κοίτα και αυτή τη λύση οπωσδήποτε... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

war -τι?Ασε τον ανθρωπο να παρει ενα σωστο μπασσο ρε Γιαννη...

Φιλε Νικο,ας μην ξεγελιομαστε..Μιλαμε για το πιο σωστο μπασσο

ολων των εποχων..Μονο και που επαιζε ο Jaco μ αυτο αξιζει..!!! :!:

Το deluxe μ αρεσει πολυ σαν οργανο και στα χερια καλων μπασσιστων

ΤΣΑΚΙΖΕΙ!Οι πιο ωραιες μουσικες εχουν παιχτει εξαλλου με jazz bass... :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τί του είπα εγώ ότι θα συναρμολογήσει; Ανεμότρατα; :lol: :lol:

 

Have a look Mr Pastelius:

 

http://www.warmoth.com/gallery/gallery.cfm?fuseaction=include_jbass

 

Kάποια "Jazz Bass" που συναρμολογήθηκαν από Warmoth parts...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο fender κι αλλο....bender.Δεν ειναι το ιδιο.Δεν αντιλεγω οτι

μπορει να ειναι καλα οργανα αλλα εκεινον τον καθιερωμενο ηχο

του jazz bass δεν τον πιανουν πολλες ανεμοτρατες...Επιμενω :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου