Προς το περιεχόμενο

Trilian - bass slides


giwrgos_sd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω ψάξει οτι υπάρχει στο ιντερνετ γύρω απο αυτό το θέμα αλλά ακόμα δεν έχω βρεί κάτι για το πώς μπορούμε να κάνουμε slide στο midi απο μία νότα να σταματήσει σε μια άλλη και να την κρατήσει. Μήπως γνωρίζει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο συνθισμένο ειναι, να ρυθμίσεις το pitch bend wheel του midi keyboard (αν υπάρχει), ως προς το πόσα ημιτονια θα ανεβοκατεβαινει.

 

Ενα ribbon controller, όπως του marathon, θα ειναι πιο ευχρηστο.

 

Αλλά γενικά το slide μέσω midi, δεν ειναι αληθοφανες, αν θες να προσομοιώσεις ήχο ακουστικού ή ηλεκτρικού μπασου.

 

Το καλύτερο ειναι να βρεις μεσα στο plugin (το trilogy έχει), ετοιμα samples με slides, και να τα triggαρεις πατώντας απλά το κουμπι. Δες μήπως υπάρχει καποιο articulation μεσα στο plugin, ωστε να το ενεργοποιείς στιγμιαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει articulation για bass slide και το χρησιμοποιώ. Αυτό που δε μπορώ να κάνω είναι να σταματήσω το slide σε μια συγκεκριμένη νότα και να τη κρατήσει. Όταν χρησιμοποιώ τα artculation για slide, διανυει όλη την ταστιέρα δε ξέρω πως να το σταματήσω σε συγκεκριμένη νότα και να μείνει εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως αν αφηνες το πλήκτρο του slide οταν φτάνει (περίιιιπου) στη νοτα που θες, και ταυτοχρονα πατήσεις το πληκτρο που παιζει αυτη τη νοτα κανονικα? Με εξάσκηση ίσως πλησιάσεις το αποτέλεσμα (θα ειναι θεμα βεβαια η ατάκα της καινουριας νοτας).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο η λύση του midi μενει τότε (ribbon ή ακομα και με τη mod wheel).

 

Aλλα για να ακουστει «σούρσιμο» ;D του δαχτυλου, λίγο δύσκολο να υπαρξει σαμπλ απο καθε νοτα προς κάθε νοτα.

 

Αν προκειται παντως για 1-2 νοτες σε όλο το κομματι, γραψτο με τον παραπανω τροπο (αφηνεις το σλάιντ και πατάς την αλλη νοτα), και μετα διορθωσε την ατάκα αυτής της νοτας (ακομα και ανοιγοντας την σε άλλο καναλι με αλλο sample, ή επεξεργασια του attack στο wav).

 

Γενικα ισως μπορεις να φτιάξεις ενα preset με αργή ατάκα ωστε να τη χρησιμοποιείς για να τις καταλήξεις των slides.

 

Εναλλακτικά, ριχνεις τις απαιτήσεις (οπως κανω εγω συνεχεια ;D ) ή λες σε καποιον μπασιστα να γράψει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου