Προς το περιεχόμενο

Super low budget e-guitar (150e και κάτω)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά στα παιδιά... Διαβάζω Noise αρκετά συχνά όμως τώρα που βρέθηκα στην ανάγκη σας έκανα και λογαριασμό.

 

Παίζω κλασσική κιθάρα αρκετά χρόνια. Αν και δεν είμαι και τόσο καλός. Απλά είχα κάνει κάποια μαθήματα πριν αιώνες.

Θέλω να το γυρίσω σε ηλεκτρική γιατί αφενώς την βαρέθηκα, αφετέρου ακούω και θέλω να παίζω alternative rock.

Θέλω μια ηλεκτρική super low budget. Το ξέρω οτι δεν κάνουν ούτε για καυσόξυλα, όμως οι προτεραιότητες μου είναι άλλες και πολύ ακριβές δυστηχώς....Οπότε απο το να μην αποκτήσω ποτέ ηλεκτρική, καλύτερα ας δώσω 100-150 ευρώ να παίζω όποτε έχω όρεξη.

 

Στο θέμα μας.

1) Το σημαντικότερο είναι να μου αρέσει η εμφάνιση της. Την θέλω πιο πολύ για μουσικοθεραπεία. Να την κοιτάζω και να μου φτιάχνει τη διάθεση.

  α) Μου αρέσουν οι tele και οι single cut. Ούτε λόγος για strat, τις βαριέμαι οικτρά. Βέβαια αν μπορούσα θα έπαιρνα μια jazzmaster με κλειστά τα μάτια.

  β) Παίζω radiohead και τέτοιες μουσικές κυρίως...Το ρεπερτόριο μου ήταν κάπως περιορισμένο με την κλασσική οπότε τώρα θα κοιτάξω και σε πιο βρώμικες μουσικές . garage, shoegaze ::)

 

2) Αν μπορέσω να χτυπήσω μια squier affinity tele used κάτω των 150 ευρώ θα πάρω αυτή.

    Διαφορετικά ποιό μοντέλο απο τα low budget προτείνετε?

  α) https://www.thomann.de/gb/harley_benton_sc_450_p90_gt_classic_series.htm 130ευρώ

  β) Epiphone lP special II used με διάφορα καλούδια (ισχυρίζεται ο πωλητής οτι δεν έχει παιχτεί σχεδόν ποτέ) 100ευρώ. Έχω βρεί

αρκετές specal II έτσι και αλλιώς κάτω απο 150 ευρώ.

γ) https://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbt1952.htm 130e

 

3) Έχει και εδω στο noiz στις αγγελίες διάφορες 150 και κάτω. Υπάρχει κάτι αξιόλογο να προτείνει κάποιος αν έχει πάρει το μάτι του?

 

Help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όταν είσαι στα 150 είσαι πολύ κοντά στο καινούργιο.

Αρα πάρε μια bullet.

Ή σφίξου λίγο και πάρε affinity.

Οι ΗΒ είναι πολύ καλές (λένε). Δεν έχω προσωπική πείρα, αλλά μέχρι το χειμώνα μιά θα πάρω.

Για μεταχειρισμένες, μόνο αν τις δεις και τις παίξεις από κοντά.

Ή αν βρεις μια custom vibe.

Αλλιώς να πάρεις μτχ affinity 150 όταν καινούργια κάνει 200 δεν είναι και η ευκαιρία.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως 150 δεν το λές και ευκαιρία. Αν και παίζει μια στα 150 affinity ανακατασκευασμένη. οΠότε θα είναι σουλουπωμένη.

Μόλις βρήκα και αυτή.

https://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Jack-Danny-JM30-RW-SB-Sunburst/art-GIT0011000-000

https://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Jack-Danny-JM10-MN-SFG-Surf-Green/art-GIT0011806-000

Φαντάζομαι ούτε για κουπί δεν θα κάνει. Αλλά είναι ψευτοjazzmaster  ;D τι λέτε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω εμπειρία από τζακ & ντανυ....ούτε από το κατάστημα.

Συνήθως έξω παίρνω από το Θωμά.

Αλλά για τα λεφτά αυτά θα πήγαινα σε ελληνικό μαγαζί.

Διότι έχεις και μεταφορικά.

Δες τις τιμές στο Νάκα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] όμως τώρα που βρέθηκα στην ανάγκη σας έκανα και λογαριασμό.

 

Ώστε έτσι λοιπόν;  :'( :'(

 

;D ;D

 

Σε αυτή τη κατηγορία τιμής (αλλά και σε ακριβότερες κατηγορίες, ορίστε, το είπα) μη ξεκινήσεις το ψάξιμο από κιθάρες με tremolo. Αν έχεις κοντά σου κιθαρομάγαζα, πάρ' τα σβάρνα. Νομίζω πως θα βρεις παραδείγματα από όλες τις "φυλές".

 

Με ενισχυτή δε μας είπες τί γίνεται...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτή για αρχή θα δανειστώ απο φίλο. Όλο και κάποιος θα έχει απο αυτούς τους σάπιους τους 10wattους σχεδον Noname να ξεκινησω να παίζω. Αργότερα θα κοιτάξω για κάτι σοβαρό (Δεν ξέρω ακόμα το budget μου για ενισχυτή. Ίσα που φτάνουν τα λεφτά για την κιθάρα) . Επίσης συχνά πυκνά υπάρχει η δυνατότητα ξεκα**** σε σπίτι απο φίλο με κατι marshall ενισχυτές (να με το συμπάθιο).

 

Καλά η jack and danny τώρα που την κοιτάω, είναι σαν μεταμφιεσμένη jazzmaster στα καρναβάλια. Σχέδον ειρωνική.

Κάποια πρόταση γι'αυτά που είπα η κάτι άλλο τελοσπάντων που δεν είδα?

 

Υ.Γ όχι strat please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν είσαι στα 150 είσαι πολύ κοντά στο καινούργιο.

Αρα πάρε μια bullet.

Ή σφίξου λίγο και πάρε affinity.

Οι ΗΒ είναι πολύ καλές (λένε). Δεν έχω προσωπική πείρα, αλλά μέχρι το χειμώνα μιά θα πάρω.

Για μεταχειρισμένες, μόνο αν τις δεις και τις παίξεις από κοντά.

Ή αν βρεις μια custom vibe.

Αλλιώς να πάρεις μτχ affinity 150 όταν καινούργια κάνει 200 δεν είναι και η ευκαιρία.

 

Ποιά HB θα πάρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά HB θα πάρεις?

 

Αν διαβάσεις λίγο στα φόρα εδώ και στο εξωτερικό θα δεις να λέγονται πολύ καλά λόγια για τις ΗΒ.

Εγώ σύντομα θα πάω στον Θωμά να πάρω και ένα κιτ τέλε να παίξω λίγο. (Έχω ήδη ένα ΗΒ μπάσο).

Δες τις τέλε τους γενικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου εμπειρία, σε αυτό το budget, λέει να ξεχάσεις τις Epiphone (είναι εξαιρετικές κιθαρίτσες, αλλά ΟΧΙ σε αυτά τα χρήματα) και να πάρεις κάτι από Harley Benton από Thomann. Οι συγκεκριμένες αποδίδουν και παιχτικά και ηχητικά πολύ παραπάνω από όσα υπόσχονται τα χρήματά τους. Και είναι μια εξαιρετική βάση για μελλοντικές μόντες, αν το αποφασίσεις κάτι τέτοιο. Οι Tele τους μου φαίνονται παραπάνω από μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου