Προς το περιεχόμενο

Super low budget e-guitar (150e και κάτω)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και να τον μπλέξουμε και με καρτες ηχου απο τώρα; (δεν ξερω αν εχει)

 

Παντως στα low budget, θα εβαζα και τα Vox amplug στα 40ευρω ή τα joyo αντιστοιχα στη μιση τιμη, αν εχει ενα απλό στερεοφωνικο με jack input να το συνδεσει και να ακουει απο εκει

 

https://www.thomann.de/gr/vox_amplug_2_ac30.htm?ref=search_rslt_vox+amplug_348997_0

 

172441251.jpg

 

http://www.joyoaudio.co.uk/joyo-amplifiers-1401217571/JOYO-ja-03-english-channel-sound-effect-mini-guitar-pocket-amplifier

 

joyo-ja-03-english-channel-guitar-effect-mini-guitar-pocket-amplifier-with-headphone-output-joyo-a28-308x308.jpg

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρε αδερφε

συγνώμη αλλα τι ενισχυτή περιμενεις να πάρεις με λιγοτερο εως πολυ λιγότερο απο κατοστάρικο.

δηλ πόσο πολυ λιγότερο?

Πιστεύω οτι δεν θες απλως να παιζει....

Και σνομπαρεις τα ενισχυτακια των πακέτων.

Βρες με 50 καλύτερο των πακετων και το συζητάμε. ...

και πες  μου  να παω να πάρω και γω

 

Στις αγγελίες έχει, αυτήν τη στιγμή, 2 Fender Mustang στα €80 (νομίζω), έναν Vox VT20 στα €100, έναν Kustom στα €90 και μέχρι να έχει τα χρήματα ο ΟΡ, για να αγοράσει ενισχυτή θα υπάρξουν και άλλες ευκαιρίες.

 

btw, η ψήφος μου πάει στον Mustang, σε αυτό το εύρος τιμών.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για κιθάρα αποφάσισα την jazzmaster(lol) harley benton. Ας είναι και για τη σόμπα.

Μου αρέσει, και αυτό είναι το σημαντικότερο στην επιλογή κιθάρας.

 

Αφού αυτή σου αρέσει, μην ακούς τίποτα άλλο. Αυτό είναι το μόνο που μετράει, αν πάρεις κάτι που σου αρέσει θα σε τραβάει να ασχοληθείς.

 

Καλή αρχή και καλά παιξίματα!

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ξέρεις να παίζεις, απλά θες να ψυχοθεραπεύεσαι και να διασκεδάζεις με την μουσική και σου αρέσει η shoegaze εγώ σου προτείνω να συνεχίζεις να ψάχνεις έναν τσάμπα ενισχυτή από φίλο και με τα λεφτά που θα έδινες να τσεκάρεις αυτό το πραματάκι Zoom G1on , 60 Ε κάνει, (αλλά καλά είναι να πάρεις ή να δανειστείς έναν adaptor για ρεύμα γιατι με μπαταρίες δεν συμφέρει) να το κουμπώνεις πάνω του ή να παίζεις με ακουστικά.

 

https://www.zoom.co.jp/products/guitar/zoom-g1on-guitar-multi-effects-processor

Το έχω, δεν έχει την καλύτερη ποιότητα ήχου, τα fuzz distortion τζιτζικίζουν αλλά εγω παίζω με το  looper και τα drum patterns που χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα, με το octave για ψευτο μπάσο και λίγους ικανοποιητικούς ήχους με reverb και delay για να φτιάχνω on the go backing tracks και να νομίζω ότι κάτι κάνω με τη μουσική.

 

Σίγουρα με έναν από τους αναφερθέντες ενισχυτές θα έχεις ποιοτικότερο ήχο αλλά το zoom έχει την πλάκα του. Σε αυτή την τιμή δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο multiεφφεδάκι με looper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ την αμαρτία μου,

κατα 90% θα κάνω την υπέρβαση και θα πάω σε κάποιον modeling amp (Mustang) μεταχ στα 80-100 ευρώ άμμεσα. Η κιθάρα είναι ήδη καθ'οδόν και σκέφτομαι μέσα στην εβδομάδα να τον πάρω και αυτόν.

 

Σκέφτηκα να πάρω κάρτα ήχου με κανένα 50άρικο μιάς που έχω καλό pc, (αλλά σάπια ηχεία).

 

Απο την άλλη όμως με ενα 80άρι χτυπάω εναν mustang και ξεμπερδεύω. Τον βάζω και χύμα, τον βάζω και στο pc και κάνω ότι θέλω γενικά απο εφφέ χωρίς να χρειάζομαι άλλο money για πετάλια και ιστορίες.

 

Νομίζω είναι η καλύτερη λύση για ενισχυτή, στην περίπτωση μου. Ούτε κάρτες ήχου, ούτε ενισχυτή με πετάλια($$$)...

Πιστεύετε οτι υπάρχει καλύτερη λύση για ήχο, ενισχυτή στα 100 ευρώ με τα υπάρχων κριτήρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιστεύετε οτι υπάρχει καλύτερη λύση για ήχο, ενισχυτή στα 100 ευρώ με τα υπάρχων κριτήρια?

  Όχι....!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά,

Η κιθάρα είναι μια κούκλα. Χρειάζεται σετάρισμα σίγουρα, αλλά θα γίνει και αυτό μέσα στην εβδομάδα.

Για ενισχυτή πήρα έναν fender mustang I. Πολύ ωραίος, έχεις να παίζεις με τις ώρες.

 

Έχω μια γενική απορία. Υπάρχει κανένα καλό site να βρίσκω τα εφφέ και εξοπλισμό που χρησιμοποιούν διάφορες μπάντες?

Η υπάρχει κάποιος τρόπος να βρίσκω τα εφφέ που έχει το κάθε κομμάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου