Προς το περιεχόμενο

ερωτηση Export Cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αν θες να το ακούς σε audio CD ή στο media player (σαν .wav  ή σαν  .mp3)  44100 hz  και 16bit.

Προσωπικά το κάνω export στα 48.000 HZ και 24 bit, διότι το cubase δεν είναι το τελευταίο στάδιο για εμένα. Συνεχίζω την επεξεργασία και στο wavelab. Πάντως στο τέλος και εγώ καταλήγω στα 44100 Hz και 16 Bit.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό που χρησιμοποίησες κατά την ηχογράφηση.

Ότι conversion χρειαστεί (αν χρειαστεί), άστο στον masterα.

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις mastering (κακώς), τότε καλύτερα 44.1kHz/16 bit.

 

Εγώ προτιμώ το 44.1kHz/24 bit μιας και δεν έχω πειστεί ακόμα ότι οι μεγαλύτερες δειγματοληψίες προσφέρουν περισσότερα από αυτά που δίνουν.

Έπειτα στη διαδικασία του mastering φέρνω το κομμάτι στην τελική του μορφή (44,1/16).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το παιδί φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή , αφού γράψει κάτι, θα θέλει να το "κάψει" σε audio cd  (να το ακούσει π.χ. στο αμάξι με την παρέα του) ή να το κάνει mp3 (ενδεχομένως και  upload) να το ακούσουν και οι φίλοι του και όποιος άλλος.Δεν πιστεύω να προχωρήσει(άμεσα)  σε στάδιο «επαγγελματικού» Mastering. Άρα αν θέλουμε να το «κάψουμε» σε audio cd ή να το κάνουμε mp3. => 44.100 Hz και 16 bit.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο cubase μου διχνει κατω αριστερα Rec : 44100hz/24bit δηλαδη πρεπει να το κανω export 44.100/24bit?

 

Αυτή η ρύθμιση είναι ίσως  η default (του cubase). Γι’ αυτό στη δίνει. Ό,τι θες διαλέγεις. Παίζει ρόλο και η κάρτα σου βέβαια. Άλλες υποστηρίζουν μέχρι και 192.000 h.z . Μην μπερδεύεσαι. Αν θες audio cd ή mp3 αναπαραγωγή 44.100 hz και 16 bit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αλλο το ερωτημα τωρα αλλα ταιριαζει με τον τιτλο και ειπα να το βαλω εδω...

κανω export κατι vοcals απο το cubase και μου τα βγαζει σε stereo ξερετε πως μπορω να τα κανω mono? η αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος να περασω τις φωνες σε αλλο project κατευθειαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου