Προς το περιεχόμενο

Ο "κύκλος" των πεταλιών


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hendrix-Pedals-True-Bypass.jpg

O0 O0 O0 ;D ;D ;D

 

Ray αυτό πoy ποστάρισες είναι μεγάλη αλήθεια, όμως δεν αναφέρεται συγκεκριμένα στα Boss. Το να είναι buffered bypass ένα πετάλι δε σημαίνει απαράιτητα ότι "ρουφάει" τον τόνο. Έχω  buffered bypass πετάλια (και φθηνά) και χρειάζονται. αρκεί να μην σε κάνουν να ακούγεσαι σα να παίζεις μέσα σε σπιρτόκουτο. :)

 

Το ξερολας δεν απευθυνόταν σε σένα , εσύ απλά έπιασες το νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ray αυτό πoy ποστάρισες είναι μεγάλη αλήθεια, όμως δεν αναφέρεται συγκεκριμένα στα Boss. Το να είναι buffered bypass ένα πετάλι δε σημαίνει απαράιτητα ότι "ρουφάει" τον τόνο. Έχω  buffered bypass πετάλια (και φθηνά) και χρειάζονται. αρκεί να μην σε κάνουν να ακούγεσαι σα να παίζεις μέσα σε σπιρτόκουτο. :)

 

Το ξερολας δεν απευθυνόταν σε σένα , εσύ απλά έπιασες το νήμα

 

Δεν το έβαλα για τα Boss.

 

Απλώς επειδή είμαι κοντά στα 50, έχω ζήσει κοντά στην εποχή αυτή του Hendrix όταν δεν είχαμε ούτε gas (επειδή δεν είχαμε τα χρήματα) ούτε πολυτέλειες περί true bypass κτλ. (κάτι που ακόμα και τώρα εγώ δεν το ακουώ - ίσως επειδή δεν με ενδιαφέρει να το ακούσω).

Εγώ τα πέντε πρώτα χρόνια μου τα έβγαλα με Kumika και Jen Fuzz, και όταν πήγα σε Boss Metal Zone και στρατ στην οποία έβαλα διπλό στη γέφυρα ήμουν σκέτος EVH στα μάτια μου και στα μάτια των περισσότερων κιθαριστών στα στούντιο που γύριζα.

Οπότε το σνομπάρισμα Boss επειδή δεν ξέρω τι... μου φαίνεται απλά αστείο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έβαλα για τα Boss.

 

Απλώς επειδή είμαι κοντά στα 50, έχω ζήσει κοντά στην εποχή αυτή του Hendrix όταν δεν είχαμε ούτε gas (επειδή δεν είχαμε τα χρήματα) ούτε πολυτέλειες περί true bypass κτλ. (κάτι που ακόμα και τώρα εγώ δεν το ακουώ - ίσως επειδή δεν με ενδιαφέρει να το ακούσω).

Εγώ τα πέντε πρώτα χρόνια μου τα έβγαλα με Kumika και Jen Fuzz, και όταν πήγα σε Boss Metal Zone και στρατ στην οποία έβαλα διπλό στη γέφυρα ήμουν σκέτος EVH στα μάτια μου και στα μάτια των περισσότερων κιθαριστών στα στούντιο που γύριζα.

Οπότε το σνομπάρισμα Boss επειδή δεν ξέρω τι... μου φαίνεται απλά αστείο...

 

Νομίζα ότι έκανα το point μου. Πως και είχα Boss και θα ήθελα να ξαναδοκιμάσω ένα δυο της πετάλια. Αλλά μετά την έκρηξη της αγοράς, βρίσκεις καλύτερα πετάλια να κάνουν ό,τι κάνουν τα ψηφιακά Bossaάκια.

Kανένα σνομπάρισμα λοιπόν - έχω φίλοςυ stonerάδες που ορκίζονται στο DS-1.  Εμένα δεν μου πάει ούτε μου πήγαινε ποτέ.

 

Μια ερώτηση: σήμερα πόσα Boss πετάλια έχεις και τι αν επιτρέπεται; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζα ότι έκανα το point μου. Πως και είχα Boss και θα ήθελα να ξαναδοκιμάσω ένα δυο της πετάλια. Αλλά μετά την έκρηξη της αγοράς, βρίσκεις καλύτερα πετάλια να κάνουν ό,τι κάνουν τα ψηφιακά Bossaάκια.

Kανένα σνομπάρισμα λοιπόν - έχω φίλοςυ stonerάδες που ορκίζονται στο DS-1.  Εμένα δεν μου πάει ούτε μου πήγαινε ποτέ.

 

Μια ερώτηση: σήμερα πόσα Boss πετάλια έχεις και τι αν επιτρέπεται; :)

 

Δεν έχω πεταλάκια. Έχω την HD300. Για λόγους ευκολίας.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Η εποχή μας είναι διαφορετική. Σε καταλαβαίνω.

Αλλά κάθε φορά που βλέπω έναν νεαρό (όχι εσένα μιλάω για φυσική παρουσία) να μου τα ζαλίζει με τα καλώδια των 330 ευρώ το μέτρο και τα τρουμπαιπάσια και τα κλον του κλον ω κλον και να συνδέει στον ενισχυτή μία από τις τρεις κιθάρες που κουβαλάει στην πρόβα και να βγαίνουν βατράχια... λέω έλεος...

Από την άλλη μεριά βλέπεις μεγάλους κιθαρίστες να παίζουν ακομπλεξάριστα μέσα στα Bradshaws τους πεταλάκια Boss.

Anyway horses for courses

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πεταλάκια. Έχω την HD300. Για λόγους ευκολίας.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Η εποχή μας είναι διαφορετική. Σε καταλαβαίνω.

Αλλά κάθε φορά που βλέπω έναν νεαρό (όχι εσένα μιλάω για φυσική παρουσία) να μου τα ζαλίζει με τα καλώδια των 330 ευρώ το μέτρο και τα τρουμπαιπάσια και τα κλον του κλον ω κλον και να συνδέει στον ενισχυτή μία από τις τρεις κιθάρες που κουβαλάει στην πρόβα και να βγαίνουν βατράχια... λέω έλεος...

Από την άλλη μεριά βλέπεις μεγάλους κιθαρίστες να παίζουν ακομπλεξάριστα μέσα στα Bradshaws τους πεταλάκια Boss.

Anyway horses for courses

 

+1000 γι' αυτό με το κυνήγι των εφέ και όχι του ίδιου του οργάνου.

Αυτό έκανε κι αυτός στο video και τα έβγαλε στο σφυρί τελικά, τα 40 κομπρέσορ και τα 30 εκουαλάιζερ Boss :D

Για να καταλάβεις πόσο δεν σνομπάρω, το τελευταίο πετάλι που αγόρασα εδώ στο Noiz ήταν ένα Chicken Salad Danelectro. Μου ξεσκίζει το σήμα βέβαια, αλλά μ'΄αρέσει τόσο, που μάλλον θα το περάσω από Looper switch με volume control κιόλας για να το έχω σένιο engaged. Φασαρία σίγουρα, αλλά και τα δυο πεταλάκια μαζί κολλημένα, δεν θα πιάνουν περισσότερο χώρο από το Boss RT-20 ...

 

Τώρα για τους professionals που παίζουν με Boss, αν δεν είναι endorsed, έχουν τόσους άλλους καλούς λόγους -ηχητικά μιλώντας- για να ακούγονται σπουδαία, που μέχρι και τα Boss κάνουν τη δουλειά τους. Εξάλλου, δεν είναι απαραίτητο να αρέσει σε κάποιον ο ήχος που βγάζει ακόμη κι ένας prof με Boss pedals...

 

Απορία: τι είναι το κλον ο κλόν?  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τα boss  οταν αναφερονται, αναφερονται ως εκπροσωποι των κακων, φτηνων εφε.  ::) ::) ::) ::)

 

Pαντως απο τα 12 πεταλια που εχω, τα 8 ειναι boss, ειναι αναντικαταστατα και εχουν διωξει ορδες boutique πεταλιων. (ΟΚ σχεδον ολα ειναι modded).

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα βρίσκω βαρετά Σουπερφάνκ - στα late 80s είχαμε μόνο τέτχοια - όσοι από μας είχαμε αυτί και είχαμε καβατζώσει κανένα Ibanez tubescreamer

 

tubescreamer?  τo boss sd1 αμοντάριστο κάνει την δουλειά του πολύ καλύτερα.

 

Γενικά απο τα boss έχει τύχει να απογοητευτώ  (βλέπε ph3)

αλλά γενικά είναι συγκεκριμένης φιλοσοφίας εφέ.

Workhorses που ξέρεις οτι αυτο που κάνουν μπορει να μην είναι το καλύτερο που υπάρχει

αλλα ξέρεις ότι την δουλειά σου θα την κάνεις .

Το dd20 είναι το πιο αγαπημένο μου πετάλι μαζι με το neunaber wet, αλλα χωρίς wet θα μπορούσα να κάνω

χωρις dd20 όμως όχι...

Έχω ακούσει και δει πολύ καλυτερα delay αλλα είναι το μοναδικό εφε που ποτέ μου δεν θέλησα να αλλάξω με κάτι καλύτερο

γιατί είναι η φιλοσοφία της boss που το περιβάλλει , έχει ακριβώς ότι χρειάζομαι , τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο

με ποιότητα ήχου τόσο - όσο , δεν είναι η καλύτερη αλλα είναι αυτη που χρειαζομαι , κατι καλύτερο δεν θα το καταλάβαινα,

αν το καταλάβαινα θα ήταν μόνο η ιδέα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tubescreamer?  τo boss sd1 αμοντάριστο κάνει την δουλειά του πολύ καλύτερα.

 

Γενικά απο τα boss έχει τύχει να απογοητευτώ  (βλέπε ph3)

αλλά γενικά είναι συγκεκριμένης φιλοσοφίας εφέ.

Workhorses που ξέρεις οτι αυτο που κάνουν μπορει να μην είναι το καλύτερο που υπάρχει

αλλα ξέρεις ότι την δουλειά σου θα την κάνεις .

Το dd20 είναι το πιο αγαπημένο μου πετάλι μαζι με το neunaber wet, αλλα χωρίς wet θα μπορούσα να κάνω

χωρις dd20 όμως όχι...

Έχω ακούσει και δει πολύ καλυτερα delay αλλα είναι το μοναδικό εφε που ποτέ μου δεν θέλησα να αλλάξω με κάτι καλύτερο

γιατί είναι η φιλοσοφία της boss που το περιβάλλει , έχει ακριβώς ότι χρειάζομαι , τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο

με ποιότητα ήχου τόσο - όσο , δεν είναι η καλύτερη αλλα είναι αυτη που χρειαζομαι , κατι καλύτερο δεν θα το καταλάβαινα,

αν το καταλάβαινα θα ήταν μόνο η ιδέα μου.

 

Ρε συ αφού ο ήχος μου ήθελα να μπλουζάρει,  τι να μου πει το DS1...?

Σήμερα, θα χιλιοπροτιμούσα ακόμη και κάποιο Joyo Vintage OD ή το Ultimate drive, ή το EHX Εast River Drive (αυτό το έχω!) τα οποία βάζουν κάτω κάθε τζιτζίκι της Boss και από κάθε άποψη "χαρακτήρα" στον ήχο...

Το DD-20 πάσο, είπα θέλω να το δοκιμάσω. Όμως "βολεύομαι" με ένα Earthquacker Devices Dispatch Master (Delay -Reverb) , που μπορεί να μην έχει Tap tempo όπως το DD-20, αλλά κοστίζει τα ίδια χρήματα και με τέσσερα knobs είναι 2 σε 1 και κάνει κυριολεκτικά τα πάντα , από ambient μέχρι U2 effects. ¨Εχω και ένα σάπιο DE7 delay , επίσης ψηφιακό και επίσης αγαπημένο, που έχει τον καλύτερο χαρακτήρα που έχω συναντήσει σε analog προσομοίωση echo - είναι Ibanez, μετράει για Boss αυτό;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ αφού ο ήχος μου ήθελα να μπλουζάρει,  τι να μου πει το DS1...?

Σήμερα, θα χιλιοπροτιμούσα ακόμη και κάποιο Joyo Vintage OD ή το Ultimate drive, ή το EHX Εast River Drive (αυτό το έχω!) τα οποία βάζουν κάτω κάθε τζιτζίκι της Boss και από κάθε άποψη "χαρακτήρα" στον ήχο...

 

 

sd1 not ds1  ;D

η αληθεια είναι ότι το east river μου ακούγεται καλύτερο απο το tubescreamer 

δεν τα έχουν κάνει απλή αντιγραφή αν και εγώ βέβαια προτιμώ το glove 

αλλά ξέχασα θες ο ήχος σου να μπλουζάρει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου