Προς το περιεχόμενο

Ο "κύκλος" των πεταλιών


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sd1 not ds1  ;D

η αληθεια είναι ότι το east river μου ακούγεται καλύτερο απο το tubescreamer 

δεν τα έχουν κάνει απλή αντιγραφή αν και εγώ βέβαια προτιμώ το glove 

αλλά ξέχασα θες ο ήχος σου να μπλουζάρει  :)

 

Είμαι φαν του Analog Man (έχει σχεδιάσει το East R Drive). Στακάρει τέλεια με οτιδήποτε πριν ή μετά απ αυτό - και το πήρα μεταχειρισμένο -καινουριο στα 40 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είμαι φαν του Analog Man (έχει σχεδιάσει το East R Drive). Στακάρει τέλεια με οτιδήποτε πριν ή μετά απ αυτό - και το πήρα μεταχειρισμένο -καινουριο στα 40 ευρώ...

ακούγεται οξύμωρο...  ;D

analog man - 40 ευρώ - ehx -  copying boutique pedals (μαγκιά τους βέβαια αφου όλοι τους κοπιάρανε)  - the end of dayz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

When EHX wanted to make a classic overdrive pedal, they asked Analog Man to help them out as we have been working on Tube Screamers longer than anyone else. We worked with the EHX management and engineers and they built this excellent pedal, to our exact specs, with the JRC4558D chip which we have used for so long. A winner at any price, it's a no-brainer at (way!) under $100.

 

Αν θυμάμαι καλά ο Θόμαν το έχει 68 ευρώ (από 50-55 που το είχε αρχικά)

 

Electro-Harmonix East River Drive Overdrive Pedal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι για το σεντόνι - απάντηση, αλλά κάποιος ξερολάκος παραπάνω απάντησε αντί εμού  ::) και θεώρησα απαραίτητο να εμβαθύνω λιγάκι :)

Όχι, σε μένα αναφέρεσαι και φυσικά το είπα χιουμοριστικά, αλλά παρεξηγήθηκες. ::)

Αλλά τί να περιμένεις από έναν κιθαρίστα που πίστευε ότι ένα fuzz/distiortion (ds-1) θα του έβγαζε μπλουζ ήχο.  ::) :P

Πάραυτα -ως ξερόλας- ας επισημάνω κάποια πράγματα: η απώλεια του σήματος ΔΕΝ συμβαίνει λόγω buffer. Το buffer διορθώνει το σήμα, όταν έχεις πολλά πετάλια ή/και μεγάλα καλώδια. Και τα boss έχουν buffer.

Όσον αφορά τον θόρυβο που λες, θα σου πρότεινα -όχι τόσο ως ξερόλας- να δοκιμάζες τροφοδοτικό με isolated εξόδους για κάθε πετάλι σου -όχι daisy-chain- και θα δεις μεγάλη διαφορά. Και για Buffer, να έφτιαχνες έναν κλώνο τoυ Buffer του Pete Cornish -απόλυτος ξερόλας.

Το πιο αστείο στην όλη υπόθεση των πεταλιών βέβαια είναι ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες ψάχνουν αιώνια τον τέλειο ήχο, αντί απλά να παίξουν μουσική. Αυτό εννοούσα ότι πιθανώς να έχεις ακούσει δίσκους παιγμένους με boss και να σου έχει αρέσει ο ήχος. Τώρα αν εσύ θεωρείς "τζιτζίκι" κάθε πετάλι της boss, σόρι κιόλας, αλλά ήρθε η ώρα να γυρίσεις το tone λίγο... :P

Για τα υπόλοιπα, νομίζω ότι η φράση του Τομ Ρόμπινς ταιριάζει καλύτερα:

"Άνθρωποι του κόθμου, χαλαρώθτε!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σε μένα αναφέρεσαι και φυσικά το είπα χιουμοριστικά, αλλά παρεξηγήθηκες. ::)

Αλλά τί να περιμένεις από έναν κιθαρίστα που πίστευε ότι ένα fuzz/distiortion (ds-1) θα του έβγαζε μπλουζ ήχο.  ::) :P

Πάραυτα -ως ξερόλας- ας επισημάνω κάποια πράγματα: η απώλεια του σήματος ΔΕΝ συμβαίνει λόγω buffer. Το buffer διορθώνει το σήμα, όταν έχεις πολλά πετάλια ή/και μεγάλα καλώδια. Και τα boss έχουν buffer.

Όσον αφορά τον θόρυβο που λες, θα σου πρότεινα -όχι τόσο ως ξερόλας- να δοκιμάζες τροφοδοτικό με isolated εξόδους για κάθε πετάλι σου -όχι daisy-chain- και θα δεις μεγάλη διαφορά. Και για Buffer, να έφτιαχνες έναν κλώνο τoυ Buffer του Pete Cornish -απόλυτος ξερόλας.

Το πιο αστείο στην όλη υπόθεση των πεταλιών βέβαια είναι ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες ψάχνουν αιώνια τον τέλειο ήχο, αντί απλά να παίξουν μουσική. Αυτό εννοούσα ότι πιθανώς να έχεις ακούσει δίσκους παιγμένους με boss και να σου έχει αρέσει ο ήχος. Τώρα αν εσύ θεωρείς "τζιτζίκι" κάθε πετάλι της boss, σόρι κιόλας, αλλά ήρθε η ώρα να γυρίσεις το tone λίγο... :P

Για τα υπόλοιπα, νομίζω ότι η φράση του Τομ Ρόμπινς ταιριάζει καλύτερα:

"Άνθρωποι του κόθμου, χαλαρώθτε!"

 

Ledge, στα 20 μας δεν ξέραμε τι είναι και πώς και τότε δεν υπήρχε youtube ούτε DIY κατασκευαστές πεταλιών για να πληροφορηθούμε ούτε τα 100άδες πετάλια / επιλογές που υπάρχουν σήμερα. Παίζαμε με ό,τι παίζαν όλοι - ανάβαμε το dist σαν boost - λες και πηγαιναμε εκδρομή, Κάποιοι κιθαρίστες που θεωρούνται σπουδαίοι σήμερα στην Ελλάδα ακόμη το κάνουν :)

Επίσης, πουθενά δεν έγραψα ότι το buffered bypass τρώει ήχο. Υπάρχουν Boss πετάλια που δεν τρώνε ήχο, ή έχουν μια χαρά buffer όπως π.χ. το tuner της (και πολλά καινούρια της μάλιστα). Και υπάρχουν και άλλα Boss που είναι απαράδεκτα ηχητικά, τόσο ως ψηφιακίλα όσο και και ως bypassed - ακούς τη διαφορά και με το πετάλι σβηστό, χωρίς καν να κάνεις A/B το σήμα σου.

 

Επίσης δεν έχω πρόβλημα με το θόρυβο - δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Παίζω με μόλις 6 πετάλια , σε φάση set and forget - delay, tremolo, vibrato και drive είναι μόνιμα ON. Πρόσθετα, άντε να ανάψω το whah ή ένα φτηνοboost πριν το drive, άντε και το POG αν θέλω άλλη ατμόσφαιρα. Με ένα 1σποτ και ένα dedicated για το POG εχω καλυφθεί.

Last but not least: o Tom Robbins είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας.  ::)

Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις στο σχόλιό σου συνεπώς, σόρι αν σε παρεξήγησα, απλά δεν μου αρέσει να με ερμηνεύουν.

Αλλά έχεις ένα δίκιο γιατί ήταν λιγάκι αφοριστικό έτσι όπως το έγραψα. Μετά από τόσα σχόλια, ελπίζω να είναι πλέον πιο, χμ, εμπεριστατωμένο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φασαρία σίγουρα, αλλά και τα δυο πεταλάκια μαζί κολλημένα, δεν θα πιάνουν περισσότερο χώρο από το Boss RT-20 ...

Ε, πως δεν αναφέρθηκες στον θόρυβο...Αφού λες "φασαρία σίγουρα"...

:-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, πως δεν αναφέρθηκες στον θόρυβο...Αφού λες "φασαρία σίγουρα"...

:-X

Φασαρία εννοούσα το να έχω λούπα  για ένα πετάλι μόνο :)

Καλώδια send/return και είσοδος έξοδος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οντως οσο...μεγαλωνω....μειωνω... ;D

 

ΠΡΙΝ

 

Τα γουσταρα τρελλα παντως τα Boss μου (ειδικα το PN2 & το PH1r ηχητικα ηταν κορυφαια πολυ καλυτερα απο την πλειοψηφια των σημερινων tremolo & phaser)

 

4443548.s.jpg?ch=1

 

τωρα :

pb_v44.thumb.jpg.41eadbade92c9199ef3d562105b7e749.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς το βρίσκεις ηχητικά αυτό το Ibanez delay Σουπερφάνκ μαν?

Αξίζει το tap tempo του? Θέλω να πω, είναι λειτουργίσημο / βολικό?

Με ενδιαφέρει για reggae dub εφέ τύπου. Σχετικά γρήγορες επαναλήψεις (σαν echo) αλλα να βρωμίζει/αλλοιώνει γρήγορα τον ήχο των επαναλήψεων με modulation.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος,ειναι απο τα ωραιοτερα delay που εχω ακουσει,πολυ κοντα στο holly grail που για εμενα ειναι το ROCKMAN stereo echo, και πολυ λειτουργικο λογω tap tempo .

 

ΤΖΑΜΠΑ για αυτο που ειναι.

 

Προσωπικα το εχω always on.....

 

Δεν βρωμιζει ομως πολυ τον ηχο,προσφερει ωραιες ,ζεστες επαναληψεις,το modulation ειναι μια χαρα και φυσικα μπορεις να κανεις ενα καρο....παλαβομαρες με το slider & τα switches.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου