Προς το περιεχόμενο

Πως πάνε οι AMD με τα 64bit;


Maniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα, αν κάποιος δουλεύει με τους 64bit επεξεργαστές της AMD να μου πει εντυπωσεις. Εχω ακούσει για κάποια προβλήματα, αλλα με τις audio εφαρμογές τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τον AMD ATHLON 64 3500 πρίν καμιά εβδομάδα και αυτές τις μέρες περνάω προγράμματα. Πέρασα τα windows XP σε χρόνο ρεκόρ, (με σκληρό raptor) και τους drivers των καρτών χωρίς κανένα πρόβλημα. Γενικώς δεν έχω παρατηρήσει κατι άσχημο..Το cubase SX2 πάει σφαίρα άσε που τώρα βγήκε το SX3 που είναι για 64μπιτους επεξεργαστές!! ότι πρέπει δηλαδή.

Το θέμα είναι φυσικά πότε θα βγούν και τα 64μπιτα windows. Τέλος πάντων, ένα πράγμα με ανησύχησε λίγο...έβαλα 2-3 vst (halion string edition και trilogy) και το vst performance πήγε 20% ενώ την ίδια στιγμή ενας φίλος μου με τον 3400 έβαλε αν θυμάμαι καλά 15vst και το performance ήταν στο 20% επίσης, ίσως γιατί είχε 1024 μνήμη και εγώ 512 και ότι ο 3400 έχει 1ΜΒ L2 cache ενώ ο 3500 512 ΚΒ?? δεν ξέρω και πολλά γι'αυτά..πάντως πιστεύω οτι καλώς πήρα τον amd και την msi motherboard γιατι αν εξαιρέσεις το pci express που δεν με νοιάζει και πολύ, ο συνδιασμός αυτός ειναι αρκετά σταθερός (ως τώρα) και επεκτάσιμος αφού μπορείς αργότερα να βάλεις τον AMD FX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σέβη μου σε όλους,μετά απο καιρό επανέρχομαι στο φόρουμ για απορία σχετική με το θέμα:Πρόκειται να αλλάξω τον αργό πλέον (λόγω VST και εφφέ) Pentium 4 στα 1.5 GHz που έχω, με έναν AMD Athlon (3.0). Τα μηνύματα απο φίλους και περιοδικά λένε πως ο Athlon τρέχει καλύτερα απο Pentium, τουλάχιστον στα προγράμματα επεξεργασίας ήχου (δουλεύω με το Logic 5.5.1). Τι γίνεται όμως σύντροφοι με τη θερμοκρασία; Οι AMD -όπως ακούγεται- τηγανίζουν αυγά! θα χρειαστώ έξτρα ανεμιστήρες και ειδικό κουτί; Μήπως να προτιμήσω την λύση Pentium, δίνοντας βέβαια αρκετά ευρώ παραπάνω για την αναβάθμιση; Η κάρτα ήχου μου είναι η M-Audio 2496.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mr Dee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mr_dee

δεν νομιζω πως ειναι πια τοσο πολυ ακριβος ενας pentium 4 στα 3.0 με 1 ΜΒ cashe και με 800ari bus .

και σαν δυνατοτητες δεν νομιζω να προδωσει καποιον ακομα και σε audio εφαρμογες , εχε ομως υποψιν σου , μιας που αναφερθηκες σε vst και σε εφφε , και το ποσο της RAM που διαθετεις στο setup σου . ενας καλος επεξεργαστης ειτε intel ειναι αυτος ειτε amd , με λιγη μνημη , δεν μπορει να τραβηξει "καλο κουπι" . για σκεψου και μια επενδυση σε "γρηγορη μνημη" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

τα AMD64 πετανε. αφτο μονο εχο να πω ;)

 

@mr_dee

εγω θα σου πρωτινα ενα επεξεργαστη της AMD, και παρ'το "boxed"...

αν εχεις ενα τροφοδωτικο που εχει δυο ανεμιστηρακια δε θα εχεις προβλημα.

αν οχι, μπορεις να προσθεσεις και ακομα ενα ανεμιστηρακη (80η) διπλα στον επεξεργαστη και παλη θα σου βγει πιο οικονομικος απο τον Intel... Και μη νομιζεις πος ο Intel δεν ανεβαζει θερμοκρασια - ηδικα τα καινουργια μοντελα ειναι...

συμφονω κ μ'αφτο που ειπε ο indianos. θα πρεπει να ριξεις κ μια ματια στο RAM σου ;).

εκει που πρεπει να προσεξεις παρα πολυ εινει το Mainboard. μη περνεις ενα της πλακας, καλητερα δωσε λιγο παραπανο αλλα να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις κατι καλο και σταθερο! Εγο εχο κανει πολυ καλες εμπιριες με τα πρωιοντα της MSI.

και sorry παιδια, αν κανω πολλα λαθει. παλια εμενα στο εξοτερικο κ εχω να γραψω παρα πολλα χρωνια στα ελληνικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα τον (AMD 64 3500+) sta 2.2 me MSI motherboard και 1000 μνήμη και πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, όλα πανε σφαίρα...το μόνο που μου τη σπάει είναι ο fan του AMD. Κάνει πολύ θόρυβο, πάρα πολύ θα έλεγα αλλά μπορείς να τον αλάξεις. Κατα τ'άλλα σε θέμα απόδοσης είναι jet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου το cooler δε μου κανει και τοσο πολυ θορυβο... το παλιο τροφοδωτικο μου εκανε θορυβο σαν ηλεκτρικη σκουπα :)

 

ηπαρχουν καλα cooler της ARCTIC που κατεβαζουν και τον θορυβο και την θερμοκρασια και το καλο ειναι πος δεν ειναι και τοσο ακριβα. εμενα μου φτανει το fan που βρισκεται μεσα στο πακετο. ;)

 

- Dimzo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου