Προς το περιεχόμενο

midi to audio [cubase sx3]


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

haloo...

Εχω φαει απειρες ωρες προσπαθωντας να καταλαβω πως μετατρεπεται ενα MIDI track tou Cubase σε audio,και δεν τα καταφερνω..ουτε το manual με βοηθησε..

Παω να κανω σε real time ηχογραφηση αλλα στο AUDIO ACTIVITY δεν φτανει σημα ενω εγω ακουω το MIDI track που παιζει..

Το προβλημα φανταζομαι ειναι εκει που δηλωνεις το BUS, INPUT OUTPUT και κατι τετοια..

Μπορει να μου πει καποιος τι ρυθμιση πρεπει να βαλω?Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

 

 

Επισης στο DEVICE PORT τι πρεπει να δηλωσεις αν εχεις δυο ηχεια..

 

Τελος αυτα τα "links" και "rechts" τι στον π^%$ο ειναι.Ειδικα το δευτερο δεν μπορω να το βρω ουτε στο"HELP"

 

Λιγη κατανοηση για την φλυαρια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haloo...

Εχω φαει απειρες ωρες προσπαθωντας να καταλαβω πως μετατρεπεται ενα MIDI track tou Cubase σε audio' date='και δεν τα καταφερνω..ουτε το manual με βοηθησε..

Παω να κανω σε real time ηχογραφηση αλλα στο AUDIO ACTIVITY δεν φτανει σημα ενω εγω ακουω το MIDI track που παιζει..

Το προβλημα φανταζομαι ειναι εκει που δηλωνεις το BUS, INPUT OUTPUT και κατι τετοια..

Μπορει να μου πει καποιος τι ρυθμιση πρεπει να βαλω?Ε-Λ-Ε-Ο-Σ[/quote']

 

Θα σου πώ 2-3 πράγματα που θα σε βοηθήσουν γιατί όπως βλέπω τα έχεις λίγο μπερδέψει.

¶λλο πράγμα είναι το midi και άλλο το audio.

Όταν γράφεις ένα κανάλι midi δεν γράφεις ήχο αλλά midi πληροφορίες.(ανοιχτή-κλειστή νότα, διάρκεια, ένταση κλπ.). Στο midi track ορίζεις input & output. In βάζεις το κλαβιέ που παίζεις και στέλνει midi out. Εκεί βλέπεις στο Cubase midi activity να ανάβει όταν παίζεις και όταν ενεργοποιήσεις το rec γράφει αυτά που παίζεις στο track.

 

Εάν παίζεις με κάποιο synth που έχει τους ήχους του ακούς από την έξοδο του τον ήχο που έχεις επιλέξει.

Όταν πάλι βάζεις το midi track που έχεις γράψει να παίξει και έχεις συνδέσει το midi out του Cubase στο midi in του synth τότε το cubase στέλνει midi πληροφορίες στο synth και πάλι ακούς την έξοδο του synth.

 

Εάν θέλεις να ηχογραφήσεις audio αυτό που ακούς τότε πρέπει να συνδέσεις το Line out του Synth στο Line in της κάρτας ήχου που έχεις να ορίσεις σε ένα νέο Audio track σαν In την είσοδο της κάρτας σου και αφού ενεργοποιήσεις το rec πατώντας play το midi track που παίζει γράφετε σαν Audio στο Audio track.

 

Εάν όμως χρησιμοποιήσεις κάποιο Vst Instrument τα πράγματα είναι πιό απλά.

Επιλέγεις το midi track που έχεις γράψει ορίζεις σαν έξοδο το Vst Instrument και μετα κάνεις File/export/Audiomixdown και το Cubase δημιουργεί ένα Audio track με τον ήχο του Vst Instrument.

 

Επισης στο DEVICE PORT τι πρεπει να δηλωσεις αν εχεις δυο ηχεια..

 

Στο Midi device δηλώνεις τα Synths ή modules που έχεις για να μπορείς μέσα από το Cubase να επιλέγεις όργανα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ στην περίπτωση των vsts, δημιουργώ 1 group κανάλι και στην είσοδό του ορίζω το midi track, στο οποίο "τρέχει" το vst και έτσι μπορώ να εφαρμόζω audio effects στο vst.

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι κουλό ή όχι, αλλά το προτιμώ από το να το να κάνω audio mixdown και μου δείνει περισσότερη ευελιξία, καθώς όποτε θέλω αλλάζω την "μελωδία" που παίζει το όργανο μέσω των αλλαγών στο Midi roll του οργάνου.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ αλλά εσύ ρώτησες "μετατρεπεται ενα MIDI track tou Cubase σε audio"

 

Αφού δώσεις την τελική μορφή στο κομμάτι σου ή track θα κάνεις File/export/Audiomixdown και αυτό θα έχει και όλα τα FX που έχεις βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ αλλά εσύ ρώτησες "μετατρεπεται ενα MIDI track tou Cubase σε audio"

 

Αφού δώσεις την τελική μορφή στο κομμάτι σου ή track θα κάνεις File/export/Audiomixdown και αυτό θα έχει και όλα τα FX που έχεις βάλει.

και γιατί να μην το κάνει freeze που εξοικονομείς και cpu και χρόνο και έχεις και την ευελιξία να το κανείς unfreeze οταν θέλεις να αλλάξεις οποιαδήποτε παράμετρο?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο πιό σωστός τρόπος αλλά εγώ απάντησα συγκεκριμένα σε αυτό που ρώτησε,

 

"Παω να κανω σε real time ηχογραφηση αλλα στο AUDIO ACTIVITY δεν φτανει σημα ενω εγω ακουω το MIDI track που παιζει.."

 

και θεώρησα ότι απλά δεν έχει καταλάβει την διαφορά midi track με το audio track. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελος αυτα τα "links" και "rechts" τι στον π^%$ο ειναι.Ειδικα το δευτερο δεν μπορω να το βρω ουτε στο"HELP"

 

 

Αν δε με απατούν τα γερμανικά μου, links=αριστερά, rechts=δεξιά οπότε μάλλον αναφέρεται σε ηχεία ή panning;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ στην περίπτωση των vsts' date=' δημιουργώ 1 group κανάλι και στην είσοδό του ορίζω το midi track, στο οποίο "τρέχει" το vst και έτσι μπορώ να εφαρμόζω audio effects στο vst.

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι κουλό ή όχι, αλλά το προτιμώ από το να το να κάνω audio mixdown και μου δείνει περισσότερη ευελιξία, καθώς όποτε θέλω αλλάζω την "μελωδία" που παίζει το όργανο μέσω των αλλαγών στο Midi roll του οργάνου.[/quote']

 

Αυτό γίνεται και χωρίς να κάνεις group κανάλι.. Τα VST Instruments έχουν audio εξοδους!! :wink:

 

Οσο για τα υπόλοιπα:

 

1) Ηχογράφηση από synth που παίζει μέσω midi:

 

Στέλνουμε την έξοδο του synth στην είσοδο της κάρτας ήχου, κάνουμε ένα stereo audio κανάλι με είσοδο αυτή της κάρτας ήχου στην οποία έχουμε στείλει το synth. Το οπλίζουμε, πατάμε rec και όπως παίζει, το midi πηγαίνει στο synth, το synth βγάζει ήχο και αυτός ηχογραφείται στο audio track.

 

 

2) Μετατροπή ενός MIDI για VSTi σε audio:

 

Μαρκάρουμε το σημείο που θέλουμε να κάνουμε audio και το κάνουμε export έχοντας επιλέξει να γίνει export το κανάλι του VST Instrument που θέλουμε. Επίσης επιλέγουμε "Import to audio track".

 

Αυτό όμως είναι άσκοπο στις περισσότερες περιπτώσεις γιατί αν θέλουμε να τα κάνουμε audio για να ξαλαφρώσουμε τον επεξεργαστή και τη μνήμη μπορούμε απλά να το κάνουμε Freeze πάτώντας το κουμπί με τη χιονονιφάδα δίπλα από το instrument που θέλουμε να παγώσουμε στο παράθυρο VST Instruments. Αυτή η λειτουργία μας επιτρέπει να "μονιμοποιήσουμε" όλα τα κανάλια του VSTi με ή χωρίς τα insert effects τους καθώς και να τα κάνουμε unload μόλις μετατραπούν. Αν στη συνέχεια θέλουμε να αλλάξουμε κάτι, τα κάνουμε unfreeze με τον ίδιο τρόπο και τα έχουμε πάλι σε MIDI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο πιό σωστός τρόπος αλλά εγώ απάντησα συγκεκριμένα σε αυτό που ρώτησε' date='

 

"Παω να κανω σε real time ηχογραφηση αλλα στο AUDIO ACTIVITY δεν φτανει σημα ενω εγω ακουω το MIDI track που παιζει.."

 

και θεώρησα ότι απλά δεν έχει καταλάβει την διαφορά midi track με το audio track. :wink:[/quote']

οπα...εχεις δικιο sorry

δεν το διαβασα σωστα :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδες για τις απαντησεις.. :)

Μετατροπή ενός MIDI για VSTi σε audio

Σ' αυτο ηταν που κολλησα.Το αλλο το μπορουσα..

 

¶λλο πράγμα είναι το midi και άλλο το audio

Ακριβως επειδη ειχα αυτο στο μυαλο μου νομιζα οτι δε μπορει να γινει αυτοματη μετατροπη[File/export/Audiomixdown], αλλα οδηγοντας την αudio εξοδο του VST σε ενα audio καναλι να γινει ηχογραφηση σε ριαλ ταιμ.

 

Θα δοκιμασω και τους 2 τροπους που μου ειπατε..

.

.

.

το δοκιμασα με το mixdown [σε απεθειας μεταδοση :D ]

Αλλα οταn ξανακανω import τo audio που δημιουργησα..το παιζει καπως περιεργα..Λες και του αλλαξε τον τονο.[οπως οταν το βαζεις σε γρηγορη κινηση]

οπως επισης δεν μπορω να το συντονισω..

Θα το ξαναψαξω πιο προσεχτικα.Καμια ρυθμιση θα ειναι προφανως.

 

Ευχαριστω για τη πολυτιμη βοηθεια

 

8) [/i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου