Προς το περιεχόμενο

Κλασσικη μουσικη, ο χαμενος κρικος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακουγα το Eine kleine nachtmusik του Mozart και συνειδητοποιησα κατι. Αν και το κομματι ειναι γεματο με αρπισματα και διατονικες μελωδιες λειπει ο ενδιαμεσος κρικος αυτων των δυο, η πεντατονικη κλιμακα. Δεν ειμαι ο μεγαλυτερος φαν της κλασσικης μουσικης και καταλαβα μερος της στασης μου ειναι η απουσια πεντατονικων μελωδιων. Γιατι ειναι αυτο σημαντικο? Γιατι ενω η μουσικη εχει αρμονικα αρπισματα και απ'την αλλη διατονικες μελωδιες με ημιτονια, λειπει η μεση οδος με τις, χωρις ημιτονια, μελωδιες που ειναι δυνατες με την πεντατονικη κλιμακα.

Ετσι οι μελωδιες ειναι γεματες passing tones στα σημεια των ημιτονιων χωρις να υπαρχει το αντιβαρο της απλοτητας και ουσιαστικοτητας της πεντατονικης, που ειναι λιγο περιεργο γιατι θα περιμενε κανεις απ'την κλασσικη μουσικη με τις καθαρες αρμονιες τις να εχει αναλογες "αρμονικες" μελωδιες, τουτ'εστιν οι πεντατονικες.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει μαλλον να ακουσεις λιγο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ κλασσικη μουσικη.....ξεκινα απο  Debussy (Syrinx)

 

Παντως προσωπικα η πεντατονικη κλιμακα με αφηνει παγερα αδιαφορο και ειναι σιγουρα η least favorite of mine.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Debussy δεν εινας ο πρωτος στον οποιον παει ο νους στο ακουσμα "κλασσικη μουσικη". Αναφερομουν στην common practice period, 1500-1900 με συνθετες οπως Bach, Vivaldi, Mozart, Beethoven

 

Πιστεψε με, εχω δει αρκετο Tom & Jerry ωστε να εχω ακουσει μπολικη κλασσικη.  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει μαλλον να ακουσεις λιγο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ κλασσικη μουσικη.....ξεκινα απο  Debussy (Syrinx) ...

... Chopin (Black key étude) κλπ

 

Το θέμα είναι ότι η πεντατονική παράγει αρμονίες με τέταρτες, που ήταν "διάφωνο" διάστημα (εκτός από την αναστροφή τονικής και πέμπτης, όταν δηλαδή η τονική βρίσκεται ψηλότερα από την πέμπτη) για ένα μεγάλο μέρος της κλασσικής εποχής.

 

Πολύ σπάνια στην εποχή αυτή θα βρεις συνήχηση sus (τέταρτη που να περιμένει λύση) σε voice leading.

 

Το πρόβλημα όμως που είναι?

Στο ότι ακούς μελωδίες με ημιτόνια και τόνους?

Άλλα διαστήματα δεν ακούς?

 

???

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα η πεντατονικη χρησιμοποιειται στην λαικη και παραδοσιακη μουσικη σε διαφορες χωρες  ,φανταζομαι οτι μια εντεχνη και λογια μουσικη οπως η κλασσικη δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με αυτη ισως γιατι ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ τον συνθετη....και ισως και υπαρχουν και θεματα αρμονιας της τοτε εποχης... 

 

Αλλα απο την αλλη εγω ακουω κλασσικη μουσικη και δεν με πειραζει καθολου η απουσια  της.

 

Εχω αλλωστε τοσο υποφερει απο την...χρηση της στα "rock" συγκροτηματα στα οποια εχω συμμετασχει ωστε καποια στιγμη ειχα ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ τη χρηση της... ;D ;D ;D

 

Το πρόβλημα όμως που είναι?

Στο ότι ακούς μελωδίες με ημιτόνια και τόνους?

Άλλα διαστήματα δεν ακούς?

 

ελα ντε

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουφή λεοπάρδαλη, αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, κάνε μια αναζήτηση για 'Tristan chord'. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομουν στην common practice period, 1500-1900 με συνθετες οπως Bach, Vivaldi, Mozart, Beethoven

 

 

 

 

Η common practice μουσική εξ ορισμού στηρίζεται στην τονική προσέγγιση και όχι σε τροπικές (πεντατονικές ή άλλες ) κλίμακες. Είναι σα να ρωτάς γιατί δεν έχει φούγκες η funk μουσική ή γιατί δεν έχει φαγκότο το μέταλ  ;D  ;D Η απάντηση είναι γιατί αυτός ήταν ο τρόπος γραφής (το στυλ ) της περιόδου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουφή λεοπάρδαλη, αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, κάνε μια αναζήτηση για 'Tristan chord'. :)

 

Διαβασα για την συγχορδια, τι σχεση εχει με την πεντατονικη?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου