Προς το περιεχόμενο

σας αρέσει η country?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κάτι μου θυμίζει αυτό......  ;D ;D ;D

 

 

 

Εμένα αυτό:  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφού ρωτάτε... προσωπικά δεν την αντέχω. 

 

Έχω δισκογραφία που κυμαίνεται από JJ Cale, southern-rock και  americana (αναρέρω ενδεικτικά τα είδη, σαν... ό,τι πιο συγγενή στην country) έως prog-metal & thrash, με pop & electronica μέσα στο δισκογραφικό mix, αλλά ειλικρινά, country δεν μπορώ να κάτσω να ακούσω πέρα από κανα-δυο κομμάτια στη σειρά. Η δημοφιλία της (ή ενός οποιοδήποτε άλλου μουσικού ιδιώματος) δεν μου λέει κάτι. Την βρίσκω τρομερά μονότονη και επαναλαμβανόμενη, απίστευτα περιοριστική δημιουργικά και στιχουργικά αδιάφορη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη σου ειναι απολύτως σεβαστή.  Και εν μέρει συμφωνώ.  Δεν μπορώ να ακούω πολυ. Ομως κάθε τόσο τυχαίνει και ακούω ένα κομμάτι και πετάω τη σκούφια μου. Παράξενο πράγμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την αγαπώ γιατί ήταν το πρώτο στυλ μουσικής που άκουσα στο λύκειο και με έκανε να ξεφύγω από τα κλασικά ακούσματα που είχαν, και είχα, οι περισσότεροι μαθητές του λυκείου στα early 00s, βλέπε έντεχνο, ό,τι είχε μείνει από το ελληνόφωνο ροκ, rock-metal μόνο 4 με 5 συγκροτήματα κλπ και να ακούσω μουσική για πρώτη φορά προσεκτικά.

 

Φυσικά δεν εντρύφησα σε αυτήν αλλά μέσω αυτής οδηγήθηκα στη folk και μετα blues που με έστειλαν στα άλλα κεφάλαια soul και jazz, και τελικά στο να μην ακούω μουσική μονοδιάστατα.

 

Εν τω μεταξύ παρότι είναι τόσο λαοφιλής εγώ δεν την ήξερα καθόλου και την ανακάλυψα μετά την διαφήμιση της Nike με τον Jonnhy Cash . Aφού έλιωσα τα American recordings, αγόρασα για πρώτη φορά κιθάρα, πήγα στο Live at Folsom Prison που είναι ήταν η πρώτη καθαρή επαφή με country. Ε μετά με τους highwaymen έμαθα τον Willie Nelson και πάει λέγοντας όλοι οι κλασικοί Merle Haggard κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει αρκετά η (παλαιότερη) country, αν και προτιμώ, λίγο περισσότερο, τη western (cowboy) music.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει.. η δουλειά του Rich. Έχω δώσει πολλές ευκαιρίες, αλλά πάντα ακούω μόνο ένα ασταμάτητο νταβαντούρι. Αν υπήρχε ντραμ μασίν να παίζει σαν αυτόν, δεν θα το αγόραζα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του δίνω ένα δίκιο γιατί drummer-country= κιθαρίστας-νησιώτικα. ;D

 

δεν θα το ελεγα...

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=sdIAcbQYXFc

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου