Προς το περιεχόμενο

Bad Smokin' Blues - Duesenberg Starplayer TV-OL


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και bad και smokin' και μπλουζ.

Εισαι των βαρεων μπλουζ,γιατι να το κρυψωμεν και καλα κανεις.

Φρασεολογια δυνατη-μηπως θα σε βολευε να ηταν λιιιγο πιο γρηγορο το μπακιν?-τι ωραια η αλλαγη στο 1,48 και ο ηχος πολυ του γοστου μου.

Γενικως,κουφετο.

Ξερω,σου σπαω τα τετοια καθε φορα αλλα καντα ρε συ ενα λιφτινγκ,σιγα σιγα χωρις βιαση και μαζεψε τα καπου,αξιζει.

 

Μπραβο ρε Σωτερ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και bad και smokin' και μπλουζ.

Εισαι των βαρεων μπλουζ,γιατι να το κρυψωμεν και καλα κανεις.

Φρασεολογια δυνατη-μηπως θα σε βολευε να ηταν λιιιγο πιο γρηγορο το μπακιν?-τι ωραια η αλλαγη στο 1,48 και ο ηχος πολυ του γοστου μου.

Γενικως,κουφετο.

Ξερω,σου σπαω τα τετοια καθε φορα αλλα καντα ρε συ ενα λιφτινγκ,σιγα σιγα χωρις βιαση και μαζεψε τα καπου,αξιζει.

 

Μπραβο ρε Σωτερ. :)

  Καπνίζω απ' τ'αυτιά και είμαι και κάκιστος, μπλούζ? το παλεύω. ;D

 

Δεν  ξέρω  Γιώργο αν είμαι απαραίτητα των βαρέων μπλούζ που μου αρέσουν πολύ, δεν το κρύβω.Αρχικά ξεκίνησα  με προσανατολισμό για ένα καθαρό μπλούζ(clean channel), πλήν όμως ελαφρά δυναμικό και ρυθμικό με κάποιες φράσεις που να πυροδοτούν το λεγόμενο blues, αλλά να έχουν και κάποια αρχοντιά... τλπάντων.

Στην πορεία όμως διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να πετύχω αυτό που θέλω, λόγω έλειψης εξοπλισμού για κάτι τέτοιο.Από  καιρό ήθελα να παίξω κάτι καθαρό, και είπα ας παίξω μια μπλουζιά και ότι βγεί.Έτσι τα πρώτα 2 μέτρα ήταν στο καθαρό κανάλι, με ελάχιστο delay.Μάλλον το ντραμιστικό τράκ ήθελε λιγο πιο γρήγορα, αλλά κυρίως έπρεπε να είναι σωστότερο στον ρυθμό(αξίες κλπ.) πράγμα που επίσης δεν μπορούσα να πετύχω.

 

Δανείστηκα την Duesy  γιατί ήθελα μια κιθάρα που να έχει αλλά και να φαίνεται...  περισσότερο blues  χαρακτήρα... η οποία με δυσκόλεψε αφάνταστα, μόνο το ύψος μπόρεσα να ρυθμίσω, και ένα ημιτόνιο κάτω στο κούρδισμα, γιατί με standard tuning δεν μπορείς να σηκώσεις(bend) χορδή , ειδικά στην κάτω την E(μι) με τίποτα, και παίζω και με 009-042.Είναι σκληρή κιθάρα για άλλα παιξίματα.

 

Ήθελα να ακουστεί προς τα έξω ο συρμάτινος ήχος αλλά στο μισό.Στό  1,48 που λές αλλάζω στον neck μαγνήτη(μονοπηνιακός) αλλά στο soft lead κανάλι  γιατί στο heavy lead κανάλι, ο  neck μαγνήτης είναι τόσο θορυβώδης που σε παίρνει τα μυαλά.

 

Δεν μου σπάς τίποτε αδερφέ, μια χαρά τα λές και είναι ευσεβής πόθος να μπορέσω να κάνω τα θέματα αυτά να μπορούν να ακούγονται.

 

Σ'ευχαριστώ φίλε Γιώργο , είναι πολύτιμα αυτά που σχολιάζεις νασαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος και ωραιος ηχος!

 

[/Είναι σκληρή κιθάρα για άλλα παιξίματαquote]

 

Είναι σκληρή κιθάρα για άλλα παιξίματα χρειαζεται ΣΩΣΤΟ σεταρισμα μια και δεν υπαρχουν εκ κατασκευης "σκληρες" κιθαρες.

corrected  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος και ωραιος ηχος!

 

[/Είναι σκληρή κιθάρα για άλλα παιξίματαquote]

 

Είναι σκληρή κιθάρα για άλλα παιξίματα χρειαζεται ΣΩΣΤΟ σεταρισμα μια και δεν υπαρχουν εκ κατασκευης "σκληρες" κιθαρες.

corrected  ;D

Χαίρομαι που σ'άρεσε ο ήχος Superfunk, σε σχέση με την fender stratocaster που έχω αλλάζοντας τες , αυτήν την αίσθηση μου έδινε η Duesy, μόνο το ύψος προσπάθησα να ρυθμίσω δεν ήθελα να πειράξω τπτ άλλο.Η κιθάρα εργοστασιακά έρχεται νομίζω με δεκάρες χορδές, ο ιδιοκτήτης της έβαλε 8άρες, μου φάνηκε λοιπόν ότι ήταν πεσμένο το μπράτσο καί αρύθμιστο, όταν έβαλα τις 9άρες συνήλθε λίγο αλλά όχι τελείως, οπωσδήποτε και θέλει ρύθμιση  σ'όλα, μιά και η κιθάρα είναι αχρησιμοποίητη.Ένας μήνας δεν ήταν αρκετός ώστε να μάθω τα τερτίπια της, δεν βαριέσαι αυτά είναι.

 

Παρακολούθησα αρκετά βιντεάκια με τις Duesenberg  για να πάρω ιδέες πως και γιατί, παιξίματα, ήχους κλπ, έβλεπα όμως ότι οι περισσότεροι ζορίζονταν, ειδικά στα bends, προφανώς να ήταν ασετάριστες οι κιθάρες που παίζαν δεν ξέρω, ήχο όμως καλά έβγαζαν.

 

Να σημειώσω  ότι είναι αρνητικός παράγοντας (στο βιντεάκι) το κρύο και η υγρασία που επικρατεί σπίτι μου δημιουργούν πολλά προβλήματα.

 

Thanks και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

009-042 είναι σκληρή?

Κανονικά δεν θα έπρεπε με αυτές τις χορδές, προσπάθησα να την συνεφέρω όσο μπορούσα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ υπάρχει περίπτωση να βάλεις κάπου 009-042 και να είναι σκληρή?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Σώτερ.

Ωραίος.

 

τι ωραια η αλλαγη στο 1,48 και ο ηχος πολυ του γοστου μου.

Με πήγε λίγο σε henderson (στα blues του) και ηχητικά και στυλιστικά. :)

 

Ξανά πολύ ωραίος!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ υπάρχει περίπτωση να βάλεις κάπου 009-042 και να είναι σκληρή?

Πραγματικά δεν ξέρω να σου πώ απόλυτα, σίγουρα όλα τα όργανα δεν έχουν την ίδια απόκριση, στην δική μου την περίπτωση με το κρύο και την υγρασία τα πράγματα αλλάζουν.

 

Οι ίδιες συνθήκες ίσχυαν για την fender(έπαιζε καλά μαλακή...) και την Duesy που ήταν δύστροπη έπαιζε μέχρι το 12 τάστο και η G ταστάριζε κάπου στο έβδομο τάστο, από το 12 τάστο και πέρα  οι χορδές ήταν αφύσικα ψηλά.Αν τολμούσα να έπαιζα από το 15 τάστο και πέρα κάτι γρήγορο, αχαχαά  πολύ γέλιο αλίμονο μου.Πήρα 2 σετ χορδών, ένα για να ολοκληρώσω το κομμάτι στον ένα μήνα που την είχα και ενα δεύτερο όταν θα το έπαιζα.Πρέπει να ανέβασα και να κατέβασα τις χορδές πάνω από 10 φορές καταλαβαίνεις.... ενοείται κούρδιζα ξεκούρδιζα κλπ.

Μία από αυτές δεν θα ήταν σωστή?, όσο κι αν έφταιγαν τά τάστα η Ε(μπάσα) που έτριζε προφανώς λόγω nut, κάπως η κιθάρα θα έπαιζε.

 

Η σκληράδα μάλλον συνίσταται στο βιμπράτο και στο σήκωμα,(μου έβγαινε η πίστη), βάλε ασετάριστη+υγρασία+κρύο+κουλαμάρα μου ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου