Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά κιθάρας αεροπορικώς!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες,

Θέλω να μεταφέρω την κιθάρα μου (μία τυπική ηλεκτρική, stratocaster style) αεροπορικώς, αλλά δεν έχω σκληρή θήκη. Στο αεροδρόμιο μου είπαν ότι μπορώ να την μεταφέρω με μαλακή θήκη, αλλά πρέπει να υπογράψω ένα χαρτί ότι δεν φέρω ευθύνη για τυχόν ζημιές. Υπάρχει περίπτωση να την τυλίξω με φούσκες και να χρησιμοποιήσω δύο μαλακές θήκες και να επιβιώσει; Αν  κάποιος έχει επιχειρήσει κάτι ανάλογο, παρακαλώ ας μου απαντήσει!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εννοούν μαλακή αν θες να ταξιδεψει στο χώρο των επιβατών κι όχι κάτω στις αποσκευές! Εμένα έτσι μου είχαν πει, δηλαδή αν η θήκη είναι μαλακή μπορώ να την πάρω πάνω αλλιώς για σκληρή κάτω (αποσκευές). 'Αλλο που εγώ το ρισκαρα και την πήρα πάνω με σκληρή θήκη χωρίς να μου πουν τίποτα....

 

  Με μαλακή θήκη στις αποσκευές δεν παίζει, δεν την βλέπω καλά την κιθάρα να αντέχει  στους -30. Αλλά μην αγχώνεσαι, με τη μαλακή θα σε αφήσουν στανταρντ να την πάρεις πάνω. Αν τώρα πετάς με rynair ρώτα καλού κακού γιατί αυτοί κάτι τέτοια ψάχνουν για να σου χρεώσουν κανα... πενηντάρι ευρώ παραπάνω γιατι ξεπερνάει κατα 15 πόντους το μήκος της χειραποσκευής....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Την προηγούμενη βδομάδα πέταξα από Ηράκλειο Κρήτης με sky express -?  και επειδή τα ντουλάπια των χειραποσκευών ήταν μικρά , παράδωσα την κιθάρα στη σκάλα του αεροπλάνου με μαλακή θήκη να φυλαχτεί τελευταία με προσοχή και δεν είχα κανένεα πρόβλημα ευτυχώς -στρατοκάστερ γαρ ούτε που ξεκουρδίστηκε  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες,

Θέλω να μεταφέρω την κιθάρα μου (μία τυπική ηλεκτρική, stratocaster style) αεροπορικώς, αλλά δεν έχω σκληρή θήκη. Στο αεροδρόμιο μου είπαν ότι μπορώ να την μεταφέρω με μαλακή θήκη, αλλά πρέπει να υπογράψω ένα χαρτί ότι δεν φέρω ευθύνη για τυχόν ζημιές. Υπάρχει περίπτωση να την τυλίξω με φούσκες και να χρησιμοποιήσω δύο μαλακές θήκες και να επιβιώσει; Αν  κάποιος έχει επιχειρήσει κάτι ανάλογο, παρακαλώ ας μου απαντήσει!

Ευχαριστώ

 

To θέμα ειναι διαχρονικό και δυστυχώς άλυτο  ;D ;D ;D. Έχω μεταφέρει κιθάρες με σκληρή και μαλακή θήκη μαζί μου στην καμπίνα πάνω από 10 φορές. Τουλάχιστον άλλες 3 με έχουν υποχρεώσει να τη βάλω στις αποσκευές σαν εύθραυστο και δεν έπαθε τίποτα. Γενικά οι εταιρίες έχουν την πολιτική τους αναρτημένη στα site τους. Όλες. Για να είσαι σωστός πρέπει είτε να την τσεκάρεις και να την δώσεις κάτω (με όποια επιβάρυνση αν είσαι υπέρβαρος---στις αποσκευες εννοώ) ή να κλείσεις ξεχωριστεί θέση στην κιθάρα σου. Στην πράξη το δεύτερο δε το έχω δει να γίνεται ποτέ.

 

Συνήθως είναι θέμα αεροπλάνου, του πόσο γεμάτη είναι η πτήση και επισης της διάθεσης του υπαλλήλου που σε εξυπηρετεί στο έδαφος.

 

Για την ακρίβεια σε 3 ώρες πετάω πάλι και ευελπιστώ να πάρω μαζί και μία κιθάρα σε σκληρή θήκη. Κάθε φορά είναι μια νέα περιπέτεια.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεβιδωσε το μπρατσο και βαλε σωμα και μπρατσο αναμεσα απο τα ρουχα σου στην αποσκευη σου,ο ασφαλεστερος και πλεον....αναιμακτος τροπος μεταφορας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κλείσεις ξεχωριστεί θέση στην κιθάρα σου. Στην πράξη το δεύτερο δε το έχω δει να γίνεται ποτέ.

Το κάνει ο Μποναμάσας για την '59 του
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεβιδωσε το μπρατσο και βαλε σωμα και μπρατσο αναμεσα απο τα ρουχα σου στην αποσκευη σου,ο ασφαλεστερος και πλεον....αναιμακτος τροπος μεταφορας.

 

Αυτό ακριβώς! Εχω πάει έτσι κιθάρα στο back bag ! Το πρόβλημά μου είναι η μια set neck που έχω πάρει εδώ πέρα στο εξωτερικό και μου αρέσει τόσο ώστε λυπάμαι να την ρισκάρω στις αποσκευές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει ο Μποναμάσας για την '59 του

 

Πιθανό να πετάει με δικό του αεροπλάνο.

 

Σήμερα ήταν τίγκα η πτήση και την έβαλα αποσκευές κάτω. Μια χαρά. Την πήραν σαν ευθραυστο και τη βρήκα σε ξεχωριστό belt όταν έφτασα.

 

Παραλίγο βέβαια να την πάθει από ταξιτζη, γιατί άνοιξε το πορτ μπαγκαζ και η κιθάρα σωριαστηκε στο δρόμο. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αυτό με το λαιμό τον γκιμπσον που σπάει είναι ψέμα ;D.  :o. Πλάκα κάνω, μη το ματιάσω κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλίγο βέβαια να την πάθει από ταξιτζη,

 

Μα ειδικά όταν πρόκειται να ταξιδέψει με ταξί, τότε είναι που πρέπει να της λύνεις το μπράτσο !  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μετακομισει Κυπρο εδω και σχεδον 2 χρονια και ανεβοκατεβαζω την κιθαρα με σκληρη θηκη παντα στην καμπινα χωρις καμια γκρινια. Μαλιστα επειδη παντα μα παντα οι πτησεις ειναι γεματες μας ζητουν (αν θελουμε) να δωσουμε τσαμπα τις χειραποσκευες στο τσεκαρισμα των αποσκευων και πολλες φορες μου εχουν πει αστειευομενοι "οχι την κιθαρα σας κυριε, θα την διαλυσουν". (ναι λες και θα την εδινα,.....)

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου