Προς το περιεχόμενο

Αντίθετος στα ιδανικά μου αλλά εκτιμώ την δουλειά του;


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Delon θα συνεχίζω να βλέπω και να μου αρέσει.

 

Και ο Eastwood υποστήριξε το νέο Πρόεδρο (για τον οποίο, ειλικρινά, δεν έχω έγκυρη άποψη ακόμη). Οι δε U2 πολιτικώς είναι καραγκιόζηδες... Και τι έγινε;

 

Και ο θεός Karl Bohm (διευθυντής της Φιλαρμονικής του Βερολίνου) ήταν στο Ναζιστικό Κόμμα.

 

Και ο ημίθεος Brian Eno, συμμετέχει στο DieM25 του Γιάνη. (και έχω όλους τους δίσκους του).

 

Είναι διαφορετικά πράγματα, τι να κάνουμε;...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

διαβαζω το θρεντ με τεραστιο ενδιαφερον αλλα με ενοχλει κατι αφανταστα...οταν διαφωνειτε με καποιον σταματηστε να ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ τα λεγομενα του συνομιλητη και απλα παραθεστε αντεπιχειρηματα!Αυτα συνεχιστε παρακολουθω με ενδιαφερον!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορούν τα πράγματα να είναι γκρι ξέρετε... Δηλαδή αυτό το πράγμα να υπάρχει μία αλήθεια πια...

 

Στο συγκεκριμένο θέμα: Προσωπικά αν τα χορωδιακά του Schnittke ή η cantata του Prokofiev είναι βασισμένα σε κείμενα του Λένιν (!!!) δε με πολύ αγγίζει, γιατί πολύ απλά δε το καταλαβαίνω.

 

Επίσης καταλαβαίνω ότι για αυτές τις διάνοιες, και όλους τους άλλους που αναφέρονται εδώ, κάτι τους έκανε κλικ. Εγώ δεν είμαι αυτοί. Εγώ μπορεί να διαφωνώ σε αυτό που πιστεύουν, αλλά υπάρχει ο χώρος για όλους στο κάτω κάτω. Επιπλέον, κρατάω και μία γωνία στο μυαλό μου ότι εγώ ζω στο Λονδίνο το 2017 και ο Prokofiev πέθανε την ίδια μέρα με τον "πατερούλη" (και επί τι ευκαιρία γνώμη μου για την αριστερά βασίζεται, κυρίως στην εμπειρία μου στην Ελλάδα κι εδώ στην Αγγλία, όχι στη Ρωσσία).

 

Με λίγα λόγια, δε μπορώ να είμαι σίγουρος, άρα είναι δύσκολο να ενοχληθώ.

 

_________________________________________

 

από την άλλη, όμως, η τέχνη επηρεάζει και επηρεάζεται από την πολιτική και την κοινωνία, άρα αν η πολιτική/κοινωνική βλέψη ενός έργου, ή του δημιουργού του είναι μάπα... εεε... μάπα θα είναι και το έργο τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...)Επιπλέον, κρατάω και μία γωνία στο μυαλό μου ότι εγώ ζω στο Λονδίνο το 2017 και ο Prokofiev πέθανε την ίδια μέρα με τον "πατερούλη" (και επί τι ευκαιρία γνώμη μου για την αριστερά βασίζεται, κυρίως στην εμπειρία μου στην Ελλάδα κι εδώ στην Αγγλία, όχι στη Ρωσσία).

 

Σε έχασα εντελώς. Δε καταλαβαίνω τι λες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω το θρεντ με τεραστιο ενδιαφερον αλλα με ενοχλει κατι αφανταστα...οταν διαφωνειτε με καποιον σταματηστε να ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ τα λεγομενα του συνομιλητη και απλα παραθεστε αντεπιχειρηματα!Αυτα συνεχιστε παρακολουθω με ενδιαφερον!!!

 

ΠΑΣΟΚ-ΝΔ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟ

ΑΘΉΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

Δεν αρκεί να κατατροπωσεις τον αντίπαλο μόνο, πρέπει να τον εξευτελισεις κιόλας. Εκτονωση.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πολύ γρήγορα και ξεφεύγοντας από τον τίτλο, γιατί το θέμα έχει πολλές παραμέτρους.

 

1. Στρατευμένη τέχνη.

2. Μη στρατευμένο καλλιτεχνικό έργο, αλλά (προσωπικές) συμπεριφορές του καλλιτέχνη, "άσχετες" με το έργο του.

 

Και η δική μου ερώτηση.

 

Θα συμβάλλατε ποτέ σε καλλιτεχνικό έργο που προωθεί (άρα μιλάω εδώ για στρατευμένη τέχνη) ιδεολογίες, νοοτροπίες, συμπεριφορές, κουλτούρα, αντίθετη με τα δικά σας "πιστεύω", τις δικές σας ηθικές αξίες, και που είσαστε αντίθετοι στην ύπαρξή του, πράξη που θα σας "σημάδευε" στην συνείδηση του κόσμου,  αν αυτό ήταν επιτυχημένο εμπορικά?

 

Να το κάνω λιανά.

 

Πχ

Είστε πολύ καλός κιθαρίστας, και σας γίνεται πρόταση να συμμετέχετε σε κάποιο πολύ δημοφιλές γκρουπ, το οποίο όμως μέσα από το έργο του, "προωθεί" αξίες με τις οποίες είστε κάθετα διάφωνος, και τις θεωρείτε βλαπτικές για την κοινωνία και τον κόσμο.

Γνωρίζετε ότι η συμμετοχή σας θα σας "σημαδέψει" στο κοινωνικό σας (και όχι μόνο) περιβάλλον, αλλά θα σας χαρίσει και χρήματα και δόξα λόγω της δημοφιλίας (εμπορικής επιτυχίας) της μπάντας.

 

Δεν αναφέρομαι μόνο σε πολιτική τοποθέτηση, αλλά και σε θρησκευτική, συμπεριφορική, κοινωνική, κλπ

 

Τι κάνετε?

 

EDIT:  Και κάτι ακόμα.

Ας υποθέσουμε ότι ένα μουσικό σας ίνδαλμα, που συμπυκνώνει και τις αξίες σας, πχ Rory Gallagher (άσχετα αν έχει πεθάνει), ή Jeff Beck (λέμε τώρα), αποκαλύπτεται εκ των υστέρων ότι ήταν (για τους πεθαμένους, ή "είναι" για τους ζωντανούς) παιδόφιλος, ή έμπορος όπλων, ή ...

 

Πώς θα το αντιμετωπίζατε?

 

Δεν θα τον ξανακούγατε?

 

Τροφή για σκέψη!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε έχασα εντελώς. Δε καταλαβαίνω τι λες εδώ.

Λέω ότι δε μπορούμε να κρίνουμε τα πιστεύω του άλλου γιατί δεν είμαστε οι ίδιοι, και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για άλλες εθνικότητες, άλλες εποχές, κλπ. Δε μπορεί το "είναι αριστερός" ή "είναι φασίστας" να έχει την ίδια έννοια σήμερα στο Λονδίνο και πριν 80 χρόνια στη Ρωσία ή τη Γερμανία...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Να το κάνω λιανά.

 

Πχ

Είστε πολύ καλός κιθαρίστας, και σας γίνεται πρόταση να συμμετέχετε σε κάποιο πολύ δημοφιλές γκρουπ, το οποίο όμως μέσα από το έργο του, "προωθεί" αξίες με τις οποίες είστε κάθετα διάφωνος, και τις θεωρείτε βλαπτικές για την κοινωνία και τον κόσμο.

Γνωρίζετε ότι η συμμετοχή σας θα σας "σημαδέψει" στο κοινωνικό σας (και όχι μόνο) περιβάλλον, αλλά θα σας χαρίσει και χρήματα και δόξα λόγω της δημοφιλίας (εμπορικής επιτυχίας) της μπάντας.

 

Τι κάνετε?

 

Άμα είναι τόσο δημοφιλές στην κοινωνία και παράλληλα προωθεί πραγματικά βλαπτικές αξίες για την κοινωνία, τότε δεν πάει καλά η κοινωνία και εγώ θα πω ΟΧΙ γιατί χρήματα που βλάπτουν την κοινωνία, είναι ματωμένα και εγώ θέλω τα χέρια μου όσο δύναται καθαρά.

 

Τι είναι βλαπτικό για την κοινωνία?

Οτιδήποτε διαταράσσει την ομαλή λειτουργία της.

Και ποια ακριβώς είναι  η ομαλή λειτουργία της?

Με νομικά κριτήρια? Με ηθικά κριτήρια?

Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό?

 

Αλλά από την άλλη, θα έλεγα ΟΧΙ επειδή μπορώ και με λιγότερα, γιατί κάτι βγάζω.

Άμα με κόψει η λόρδα κάποια στιγμή, ωραία είναι η ηθική για να μην συμμετάσχω στο γκρούπ, αλλά δεν γεμίζει το πιάτο.

 

Οπότε μπορεί και να λεγα ΝΑΙ.

 

Και τελικώς αφού και καλά θα έλεγα ΟΧΙ και τι έγινε?

Μπορεί και να έλεγα ΝΑΙ.

 

Άμα μου γίνει η πρόταση θα δω εκείνη τη στιγμή.

Μπορεί και να πω ΝΑΙ.

Γιατί ο ιδεαλισμός είναι πιο ωραίος όταν είσαι νέος.

Τώρα που μεσηλικεύω τι να λέω στον εαυτό μου.

Κάνε το ηθικό και άκου το μπράβο κυρίως από τον εαυτό σου?

Ωραία ακούγεται στα 20-25, αλλά στα 40-50 αρχίζεις και λές.

 

Ρε κοροϊδο, πάρε τα λεφτά και κοίτα να τα χαρείς και δεν πα να λένε να κοψουν και κεφάλια και να παροτρύνουν γενικά για βλαπτικές ενέργειες για τον κόσμο? Κοίτα την πάρτη σου ρε και τον εαυτό σου και άστους άλλους να φάνε ο ένας τον άλλο.

 

Παρέ ΚΟΡΟΪΔΟ να πάρεις κανα ΝISSAN GTR να γουστάρεις!!!!!!!!!!!!!

 

Και να σε σταματάει ο τροχονόμος να σε γράψει που κάνεις σλάλομ στη Συγγρου και την σκουπίζεις απο τα κολίδια και όπως ανοίγεις το τζάμι, του πετας ενα μασούρι πενηντάευρα και του λές.......... πάρε να φάς ρε, να βγάλεις καμια βόλτα την γκόμενά σου που δεν σου φτάνουν ούτε για πασατέμπο. Πάρτα ρε!!!!............. ΚΟΡΟΪΔΟ!!!!!!. Τώρα σου φαίνομαι καθικι αλλά άμα μεγαλώσεις θα καταλάβεις................................ χαχαχαχαχαχαχαχχαχα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι βλαπτικό για την κοινωνία? Οτιδήποτε διαταράσσει την ομαλή λειτουργία της.

Και ποια ακριβώς είναι  η ομαλή λειτουργία της?

Με νομικά κριτήρια? Με ηθικά κριτήρια?

Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό?

Πρόσεξε Κωστή.

Δεν αφορίζω τίποτα.

Λέω τι θεωρείς εσύ (και ο καθένας) βλαπτικό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ fusiongtr

Δεν το θεωρώ καν δίλημμα προσωπικά.

Μια δουλειά είναι, και φυσικά θα την έκανα.

 

Εδώ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ κάθε μέρα ανθρώπους με τους οποίους διαφωνώ ΣΕ ΟΛΑ. (και μιλάμε για πράξεις που έκαναν, όχι θεωρίες*)  ;)

 

 

 

*Ντο ματζόρε      Ρε Μινορε  Φα#

Σπάστα όλα Μην αφήνεις τίποτα όρθιο  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου