Προς το περιεχόμενο

Michael Romeo


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TI να μας πείς και εσύ ρε janick......

 

nutsnbits_i000114.jpg

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

¶κουσα ΚΑΤΙ??????

Έχει κανείς ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗΠΩΣ??????

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 χρόνια αργότερα...

Οι Symphony-X ανήκουν στα 3 αγαπημένα μου μέταλ συγκροτήματα και τους ακούω ακόμα κατά καιρούς παρόλο που δεν παρακολουθώ πλέον το χώρο του μέταλ.Η αλήθεια είναι ότι τα σόλο του και ο ήχος του δε με ενθουσιάζουν αλλά στη σύνθεση των κομματιών μετράει πολύ..Αυτός και ο πληκτράς του συγκροτήματος M.Pinella έχουν γράψει εξαιρετικά κομμάτια.Σε αντίθεση με πολλά μεταλ σχήματα , γράφουν τραγούδια και όχι αλληλουχία από ριφς (με εξαίρεση ίσως κάποια κομμάτια αρκετά μεγάλης διάρκειας).Επίσης το ύφος της μουσικής τους μου αρέσει πολύ.Ειδικά 2ο-3ο-4ο άλμπουμ έχουν μέσα διαμάντια.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βρεί παλιά όλο το βίντεο αυτό όταν πρωτομάθαινα κιθάρα και είχα πάθει πολιτισμικό σόκ!

 

Πέρα από το schredding κ το στύλ γενικώς που είναι θέμα γούστου, είναι ένας άψογος κιθαρίστας. Και οι Symphony X έχουν κομματάρες (ακούστε το 20λεπτο "The devine wings of tragedy" και θα καταλάβετε"

 

Αυτό που μου αρέσει γενικώς στον Romeo και τον ξεχωρίζει απο τους υπολοιπούς schredaδες είναι ότι έχει μια καλοσύνη στη φάτσα του (παρόλο που είναι ...εύσωμος) δλδ λες "Έναν καφέ μαζί του θα τον έπινα" με τον Michael Angelo όμως όχι.  ;D

Επίσης έχει φτιάξει ένα βίντεο μάθημα στο οποίο κάτι δείχνει! όχι σαν τους άλλους που κάνουν τέτοια βίντεο απλώς για να ποζερέψουν.

 

Όταν άκουγα κυρίως metal ήμουν πολύ φαν του Michael και Symphony X γενικότερα. Είναι απο τους καλύτερους στο είδος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπλουρπ, μπλουρπ, μπλουρπ!!

 

Απο τεχνικη πρωτος, απο ιδεες πιο στεγνος και απο την αμμο στη Σαχαρα. Ο τυπος φαινεται εχει περασει ατελειωτες ωρες με τον μετρονομο, αλλα κανεις δεν του ειπε πως για μουσικη παιζουμε εναντια στον μετρονομο και οχι μαζι του.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαρεθεί να ακούω κουλούς να μειώνουν αυτούς που παίζουν σε αυτό το στύλ και να τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι. Πιπιλάνε ατάκες του στυλ "στεγνός" "δεν έχει μουσικότητα αυτό που παίζει" "δεν έχει ύφος" και αμφιβάλλω αν ποτέ κάτσανε να ακούσουνε σοβαρά αυτό που βρίζουν.

 

Εγώ γιατί σε όλα τα κομμάτια του Romeo βρίσκω και μουσικότητα και ιδέες και ύφος? Όπως επίσης και του και του Malmsteen αλλά και Petrucci. Δεν μπορώ να τους ρίξω στην ίδια μοίρα με Michael Angelo και τον κάθε κινέζο στο youtube που παίζει 100000 νότες το δευτερόλεπτο.

 

Αν δεν σας αρέσει το στυλ μουσικής μπορείτε απλώς να μην εκφέρετε γνώμη, αφού τίθονται υποκειμενικά ζητήματα. Τουλάχιστον σεβαστείτε τον κόπο που έκαναν για να μάθουν έτσι.

Δεν είδα ποτέ κανέναν που να μπορεί να παίζει έτσι ή να είναι κοντά τέλος πάντων (όχι στο shredding απαραίτητα) να έχει τέτοια στάση απέναντι στους καλούς shreddάδες:

 

Αποδέξου ότι είναι καλύτερος απο σένα και θα σου περάσει. Αν όχι μια ασπιρίνη κάθε πρωί προληπτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαρεθεί να ακούω κουλούς να μειώνουν αυτούς που παίζουν σε αυτό το στύλ και να τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι. Πιπιλάνε ατάκες του στυλ "στεγνός" "δεν έχει μουσικότητα αυτό που παίζει" "δεν έχει ύφος" και αμφιβάλλω αν ποτέ κάτσανε να ακούσουνε σοβαρά αυτό που βρίζουν.

το οτι δεν εχει συναισθημα ειναι η ατακα που κολλαει παντα κ παντου προς ολους τους shredαδες

Απλα δεν υπαρχει ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ αλλα αναριθμητα συναισθηματα

Αν σε αγγιζει το κρατας αν οχι το προσπερνας

Δεχομαι οποιους δεν τους αγγιζει απλα αδιαφορουν και το προσπερνανε

Δεν αντεχω ομως αυτους που δεν τους αγγιζει και κραζουν  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου