Προς το περιεχόμενο

Samick AV-3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά.

Μέσα στον επόμενο μήνα μήνα θα έχω πάρει πάρει ηλεκρική κιθάρα.Θέλω κάποια κιθάρα που να μην είναι "μεταλιάρικη",να έχει ένα ήχο που να ταιριάζει σε blues και ταυτόχρονα rock,αλλά εναλλάκτικό,όχι πολύ βαρύ ήχο,αν καταλαβαίνετε.Από ότι έχω διαβάσει μάλλον ψάχνω κάτι σε Les Paul style.Στον νάκα που πήγα και είπα αυτά τα πράγματα μου έδειξε αυτή: http://www.samickguitar.com/av3.html. Μου άρεσε σαν αίσθηση αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα.Πάντως η τιμή είναι δελεαστική.Ούτως ή άλλως δεν σκοπεύω να δώσω περισσότερα από 500 ευρούλια.Ακούω γνώμες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kokoman φαίνεται ότι είμαι ο μόνος που ξενυχτάει (μιξάροντας :oops: ) και κοιτάει και το forum, γι'αυτό σου απαντάω πρώτος. :wink:

 

Αυτή που λες είναι μια χαρά κιθάρα. Έχει ξανασυζητηθεί νομίζω. Μια κιθάρα με σώμα μαόνι και humbuckers θα σου δώσει έναν ζεστό, "γεμάτο" ήχο. Αν δε είναι, όπως αυτή, set-neck, θα έχει και περισσότερο sustain.

 

Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με "εναλλακτικό" ήχο... Μπορείς να δώσεις κάποιο παράδειγμα; Το πόσο "βαρύς" θα είναι ο ήχος σου εξαρτάται από χιλιάδες άλλα πράγματα πλην της κιθάρας. Πάντως μια πιο "ευέλικτη" κιθάρα θα ήταν κάποια τύπου superstrat, με έναν humbucker και 2 μονούς, ή δύο humbuckers που να μπορούν να γίνουν split.

 

Στο Νάκα, μιας και μπορείς να πας να δοκιμάσεις, μπορείς να δεις ίσως αυτήν:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-169310.html

 

Τα έχει όλα και συμφέρει που λένε... :P

 

Μην τρομάξεις με την τιμή που θα σου πούνε, όπως καταλαβαίνεις δεν θα την πάρεις από εκεί. :wink: Υπάρχει και η 612 που είναι λίγο φτηνότερη.

 

Επίσης θα μπορούσες να δεις κάποια Cort (σαν αυτή που σου πρότειναν) ή κάποια από τη σειρά PM της Parker (ψάξε τα threads, έχει συζητηθεί πρόσφατα). Όλες αυτές είναι στα λεφτά που διαθέτεις περίπου, αλλά αν δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι θέλεις θα πάρεις και περισσότερες προτάσεις. :wink:

 

Αυτά, πάω για ύπνο τώρα γιατί τα γραμματάκια έχουν αρχίσει και χορεύουν στην οθόνη... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να παρεις SAMICK παρε αυτην

 

rl-4-wr_medm.jpg

 

ειναι η RL4 & ειναι σαφως πιο alternative & πιο ΕΥΕΛΙΚΤΗ κιθαρα,εχει δε βγει "κιθαρα του μηνα" σε πολλα κιθαριστικα περιοδικα & πιστεψε με ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ (κανει μονο 500 ευρω!!)

εχει και τον παραδοσιακο γλυκο ηχο του σκαφους αλλα και τρομερο σκασιμο μια και η ¨πλατη" της δεν ειναι laminated οπως στις ES335 αλλα μασιφ "σκαμενο" μαόνι!

 

http://www.samickguitar.com/rl4.html

 

 

η κιθαρα που σου προτεινουν ειναι ουσιαστικα ενα Les Paul copy & σαν τετοιο δεν μπορω να σου πω οτι ειναι και οτι πιο ευέλικτο...

 

πάντως αν ζητας κατι παρα πολυ ευέλικτο που να μπορει να παιξει & μπλουζ μπορεις να στραφεις στη κλασσικη λυση telecaster ή stratocaster ... (αυτες οι 2 κιθαρες τα κανουν ολα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ guys για την ταχύτητα και τις γνώμες.Όταν λέω εναλλακτικό,εννοώ ένα πολύ ευρύ φάσμα της rock/blues,δηλαδή ΟΧΙ metal,hard rock,αλλά ας πούμε ήχο που να μοιάζει με αυτόν των dire straights,tom petty,al stewart,steve miller,αλλά ταυτόχρονα και deus,radiohead, White Stripes(χιχι!!!,μάλλον πολλά ζητάω από μια κιθάρα...).Πολύ γενικά τα λέω βέβαια,αλλά ελπίζω να καταλαβαίνετε.Αυτή που μου έδειξες Superfunk,είναι μάλλον ότι ζητάω στην τιμή που το ζητάω.Δεν την είδα πάντως στον νάκα,θα το ψάξω κι άλλο.Είναι πανέμορφη!

Εις το επαναγραφείν,όταν δοκιμάσω κι άλλες

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ας πούμε ήχο που να μοιάζει με αυτόν των dire straights,tom petty,al stewart,steve miller,αλλά ταυτόχρονα και deus,radiohead, White Stripes

 

απο οτι βλεπω ολοι παραπάνω παιζουν με Telecaster είτε αποκλειστικά (Tom Petty,Deus,Radiohead) ειτε πολυ συχνα (ολοι οι υπόλοιποι πλην του Miller..)

 

για ριξε λοιπον & κατα εκει μια ματιά :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιανομαι από το εναλλακτικό και μιας και είσαι ανοιχτός σε προτάσεις νομίζω πως πρέπει να δεις και αυτό. Ibanez& SAS 32 FM Μαόνι με Flame maple, Set Neck, Traditional Tremolo, με δύο Hum. τους οποίους τους σπλιτάρεις με τον 5θέσιο επιλογέα. Και εάν θυμάμαι καλά έχει και ψαρωτικό Green Abalone&περιμετρικά. Ολα αυτά με 390 Euro και τα μυαλά στα κάγκελα !!!!& em.icon.tongue.png&

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

μπήκα σήμερα στο site της samick και εξεπλάγην απτα χαρακτηριστικά που έχουν οι κάρες αυτές (ειδικά αν σκεφτείς την τιμή τους)

έχει δοκιμάσει κανείς καμία απο αυτές,απροκατάληπτα??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TELECASTER ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ!!!...

Αμερικάνικη κατά προτίμηση, αλλά αν σε βγάζει από το budget και η MEX STD Tele μια χαρά θα σου κάνει (από Internet θα σου έρθει περιπου στα 450 ευρώ), και συμφωνώ με τον SUPERFUNK πως όσοι αναφέρεις παίζουν σχεδόν αποκλειστικά με Tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδες,εγω επανεφερα το θεμα...οποτε εγω ενδιαφερομαι πιο αμεσα απτο μελος-φαντασμα που το ανοιξε Π.Χ (προ χριστου.. :D :D )

παρακαλω μονο για να εχει ενδιαφερων να απαντησει οποιος εχει ασχοληθει με αυτες τουλαχιστον κανα 10λεπτο (παιζοντας τες) η αν εχει γνωστο που την εχει..

φιλε john εχεις δει τι χαρακτηριστικα "λενε" πως εχουν οι κιθαρες τους?

http://www.samickguitar.com/

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδες' date='εγω επανεφερα το θεμα...οποτε εγω ενδιαφερομαι πιο αμεσα απτο μελος-φαντασμα που το ανοιξε Π.Χ (προ χριστου.. :D :D )

παρακαλω μονο για να εχει ενδιαφερων να απαντησει οποιος εχει ασχοληθει με αυτες τουλαχιστον κανα 10λεπτο (παιζοντας τες) η αν εχει γνωστο που την εχει..

φιλε john εχεις δει τι χαρακτηριστικα "λενε" πως εχουν οι κιθαρες τους?

http://www.samickguitar.com/[/quote']

 

Αντιγράφω την πολύ σύντομη εμπειρία μου με μια samick, από το θέμα "καινούριος ενισχυτής" :

 

"Μάλιστα,οφού τέλειωσαμε τους ενισχυτές,εντόπισα μια samick rl5 και τον ρώτησα αν μπορώ να την δοκιμάσω,από απλή περιέργεια,γιατί έχω ακούσει καλά λόγια.Χωρίς να στραβομουτσουνιάσει μου την έδωσε και μάλιστα μου είπε ότι την συγκεκριμένη κιθάρα την χρησιμοποιεί και ο κιθαρίστας των Διάφανων Κρίνων και του έκανε εντύπωση (αχ και να ξερε... icon_biggrin.gif )

 

Η samick ήταν πολύ ωραία.Φαρδιά και μετρίως χοντρή ταστιέρα (έτσι μου φάνηκε) ,όπως μ' αρέσει.Και είχε και ωραίο σκάσιμο.Λίγο setup ήθελε και θα ήταν φωτιά!Μου άρεσε σαφώς περισσότερο από την yamaha aes,σαν αίσθηση.Την είχε γύρω στα 560 ευρώ,αν θυμάμαι καλά."

 

Γενικά μου έκανε καλή εντύπωση, εκτός από το ότι σε μία θέση ο μαγνήτης δεν έκανε καλή επαφή. Δυστυχώς τα πειράγματα στα ηλεκτρικά των semihollow είναι μπελαλίδικα, οπότε δεν θα ήθελα η κιθάρα μου να έχει τέτοιο πρόβλημα!

 

 

Πάντως οι επόμενες κιθάρες μου (και μοναδικές) θα είναι μία tele και μία semi-hollow! Δεν ξέρω όμως με ποιά σειρά...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου