Προς το περιεχόμενο

Samick AV-3


kokoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε παιδες' date='εγω επανεφερα το θεμα...οποτε εγω ενδιαφερομαι πιο αμεσα απτο μελος-φαντασμα που το ανοιξε Π.Χ (προ χριστου.. :D :D )

παρακαλω μονο για να εχει ενδιαφερων να απαντησει οποιος εχει ασχοληθει με αυτες τουλαχιστον κανα 10λεπτο (παιζοντας τες) η αν εχει γνωστο που την εχει..

φιλε john εχεις δει τι χαρακτηριστικα "λενε" πως εχουν οι κιθαρες τους?

http://www.samickguitar.com/[/quote']

 

Δεν κοίταξα καθόλου ημερομηνίες που έχουν γίνει τα posts πριν απαντήσω, γι'αυτό και αναφέρθηκα στο αρχικό post!

Τώρα όσον αφορά τις Samick κιθάρες, είχε πέσει στα χέρια μου για καμιά βδομάδα μια AV7 ενός φίλου ( http://www.samickguitar.com/av7.html ). Ξέρω καλά τι χαρακτηριστικά λένε και γράφουν πως έχουν αυτές οι κιθάρες και νομίζω κι εγώ πως από ξύλα καλά τα πάνε, αν και η ταστιέρα της μου φάνηκε πιο φαρδιά από όσο θα με βόλευε...έχει πάντως γαμάτα Grover κλειδιά και δεν ξεκουρδίζεται με τίποτα!

Όμως τα ηλεκτρικά τους κατέληξα ότι δεν είναι και super, ποτενσιόμετρα και switches συχνά-πυκνά κάνουν θόρύβους όταν τα μετακινείς (εννοώ αυτό τον ενοχλητικό ήχο που μοιάζει με παράσιτα σε ραδιοφωνικό σήμα) και παρά το Duncan Design των μαγνητών, ο ήχος τους με απογοήτευσε...Πολύ hi-gain (ακόμα και όταν την κάρφωσα κατευθείαν στον ενισχυτή υπήρχε ένα ακαθόριστο overdrive..) και όταν την πέρασα από τo DS-1 και τον λαμπάτο JCM-900 στο studio να δω πως ανταποκρίνεται στα γκάζια κόντεψα να κουφαθώ από τα mid-treble συν το γεγονός ότι από sustain μου φάνηκε ψόφια.

 

Γενικά δεν πιστεύω ότι είναι για πέταμα (και μιλάω για την ΑV7 και μόνον...μπορεί να βγαίνει κάποιο μοντέλο Samick που να τσακίζει κόκκαλα!), απλά θεωρώ πως τα σχεδόν 600 ευρώ που κάνει αυτή η κιθάρα στην Ελλάδα είναι δυσανάλογα πολλά γιατί παιρνεις απλώς κάτι παραπάνω από entry level κιθάρα. Για κάτι τέτοιο μια καλή Epiphone Les Paul θα είναι περίπου ίδια ή και καλύτερη και μάλλον φθηνότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου