Προς το περιεχόμενο

Michael Romeo


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λεβέντες respect στον Μιχαλάκη... Μιλάμε για τρελή παιχτούρα !!! ;) ;)

 

Οκ, ναι, πολλά neo classical στοιχεία στο παιξιμό του αλλά και πολλές τεχνικές σήμα κατατεθέν (κλασσικό παράδειγμα τα arpegios που παίζει με tapping και string skipping...)

 

Επίσης ο τύπος ότι παίζει το παίζει πεντακάθαρα και κάνει το όργανο να ουρλιάζει... Καμία σχέση με φλύαρο και βρώμικο παίξιμο...

 

Οι Symphony X στις κυκλοφορίες τους θυμίζουν AC/DC... ;D ;D ;D Ξέρεις τι θα ακούσεις απο πριν... Έχουν το στυλ τους, πως να το κάνουμε? Το ότι δεν διαφοροποιείται το παιξιμό τους όμως δεν το αντιλαμβάνομαι ως μειονέκτημα...

 

Ευτυχώς που υπήρξαν (και υπάρχουν) τύποι σαν αυτόν στο πρώτο μισό των 90's και το απαιτητικό lead παίξιμο παρέμεινε ζωντανό... Ευτυχώς που η καταστροφική μόδα των Nirvana πέρασε γρήγορα... Μπόρα ήταν εξάλλου... ;) ;) ;) ;)

 

ΥΓ.

Όσο για τον Frusciante που συχνά ακούω ως παράδειγμα ώριμου κιθαρίστα, έχω να πω ότι δεν θα έπρεπε να πληρώνουμε για να τον ακούμε, μάλλον να μας πληρώνει αυτός θα έπρεπε... Συνάδελφος είχε βάλει live του (δεν θυμάμαι ποιό αλλά μπορώ να μάθω) και ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ το πόσο φάλτσα και παράφωνα έπαιζε συνεχώς...

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το παιχτρονι ειναι απαιχτο ασχετα αν μας αρεσει η οχι.

Εμενα οι μελωδιες των symphony x μου αρεσουν αλλα γενικα μετα απο λιγη ωρα με κουραζει το συγκεκριμενο στυλ.

Ο romeo σε αυτα που κανει ειναι καταπληκτικος.Δυσκολα τεχνικα πραγματα και πρωτα απ'ολα πεντακαθαρα.Σταθερη αξια ο τυπος.Οσο για το αν καποιος ειναι αντιγραφο καποιου αλλου ας το αφησουμε γιατι αν αναλυσουμε ολους τους κιθαριστες θα δουμε οτι πριν απο τον καθενα υπηρχε καποιος αλλος πιθανον αγνωστος ο οποιος επαιζε τα ιδια πραγματα.Το αντικειμενικο ειναι οτι ολοι ειναι καλοι παιχτες οτι και να λεει ο καθενας μας.Δεν μπορει να εκαναν ονομα μονο με σπρωξιμο.Δεν γινεται αυτο σε διαρκεια χρονου.Καποια στιγμη θα ξεφουσκωσει η κατασταση.Δεν μπορει ολοι αυτοι που βρισκουν κατι ας πουμε στον Michael angelo η στον michael romeo να ειναι ολοι ασχετοι και ηλιθιοι και οτιδηποτε αλλο και οσοι εχουν αντιθετοι αποψη να ειναι οι ψαγμενοι και δεν ξερω τι.

Εγω δηλαδη που δεν μπορω να ακουσω ουτε πεντε μετρα τζαζ τι πρεπει να κανω?Δεν την γουσταρω με τιποτα ρε παιδι μου αυτη τη μουσικη.Δεν θα καθησω ομως να τη σχολιασω καθολου γιατι θα πω βλακειες που δεν θα μπορω να τις στηριξω αφου ειμαι ασχετος με το ειδος.Απλα δεν ακουω και σεβομαι οτι ειναι μεγαλοι μουσικοι και αυτοι οπως και αλλοι σε διαφορα ειδη μουσικης.

Το θεμα ειναι οπως εχουμε ξαναπει να μην ισοπεδωνουμε τα παντα και να αναγνωριζουμε την προσπαθεια που εχει κανει ο καθενας για να φτασει στο σημειο που ειναι σημερα.Τα αφοριστηκα σχολια για εμενα ειναι για τους κομπλεξικους που μειωνουν τους αλλους για να ανεβουν αυτοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που η καταστροφική μόδα των Nirvana πέρασε γρήγορα... Μπόρα ήταν εξάλλου... ;) ;) ;) ;)

 

Συφονο απλυτα. Κανονικα αυτούς τους ναρκοτικακηδες που πεζανε πωςτολενε... γκρατς, γκρουτς? γουατεβα, επρεπε να τους ιχαν κάνι ευθανασια τη στιγμη που γενηθηκαν. Με αφτο το τροπο θα ακουγαμε όλοι πιοτικη μουσικη επιπέδου Ευρωμπάσκετ '87. Κι οχι μονο τους Νιρβανα αλα και τους αλους , ενας ξαδερφος μουπε ότι κι αλλοι το παιζαν (στην κυριολεξια!! χαχα) πιο πριν!! κάτι Σονικ Γιου, κατι Γουάι Περς που δεν τους ξερει η μανα τους (ή δεν θέλει να τους ξέρει, χαχα) και κατι κακομιρηδες το παιζουνε και σιμερα κι αντιγραφουνε τους Νιρβανα και πουλανε εκατομυρια ιδες ζημια αμα σας λεο εγω ευθανασια...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε στο τι θεωρείται καλή και τι κακή μουσική. Ούτε είναι αναγκαίο. Εγώ θεωρώ όλη τη Seattle φάση τραγική, άλλη την θεωρούν κορυφαία. ;)

 

Ωραία τραγούδια φυσικά βγήκαν αλλά η όλη απαξίωση οτιδήποτε τεχνικού, η αναγωγή της κουλαμάρας σε 'ψάξιμο' και η κατάργηση των σόλο που θεωρήθηκαν μπανάλ εν μια νυκτή, προφανώς δεν με βρίσκουν σύμφωνο... Και μην πει κανείς για το ότι υπήρξαν πολλοί κιθαρίστες επιδειξιομανείς που το κούρασαν το θέμα ανάγοντας την τεχνική σε αυτοσκοπό ,γιατί δεν χρειάζεται να φτάσουμε στο άλλο άκρο για να κάνουμε αντίλογο. Υπάρχει και η μέση οδος ενίοτε... ;) ;) ;)

 

Είναι σαν να λέει κάποιος ότι τον κούρασε η λεπτεπίλετη δουλειά του σμιλευμένου μαρμάρου της ζωφόρου του Παρθενώνα που αποτυπώνει το φύσημα του αέρα πάνω στο λευκό πέτρωμα και προτιμάει δύο κομμάτια γυαλί σε ακανόνιστο σχήμα με δύο καρφιά για μάτια και το θεωρεί μοντέρνα απέριττη τέχνη...

 

Ευχαριστώ δεν θα πάρω. :P :P :P :P

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αν δεν υπήρχε το seattle θα κυκλοφορούσαμε με κολάν και μαλλί κομμωτηρίου ακόμα, δεν είναι τραγικό;

 

Από την άλλη όμως, και το καρώ πουκάμισο είναι τραγικό.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Symphony X στις κυκλοφορίες τους θυμίζουν AC/DC... ;D ;D ;D Ξέρεις τι θα ακούσεις απο πριν... Έχουν το στυλ τους, πως να το κάνουμε? Το ότι δεν διαφοροποιείται το παιξιμό τους όμως δεν το αντιλαμβάνομαι ως μειονέκτημα...

 

Εγώ το αντιλαμβάνομαι σα μειονέκτημα πάντως.

Αλλά πλέον δε με ενδιαφέρει. Βάζω Divine Wings και Odyssey που ξέρω ότι έχουν να δώσουν κάτι (και έδωσαν) και έχω καθαρίσει.

Ξέρω ότι τα υπόλοιπα δε θα μου πουν κάτι παραπάνω. Μια ακρόαση αρκεί. Άκουγα το V πριν κάτι μήνες (που δεν το είχα ακούσει μέχρι τότε καθόλου) μ' ένα φιλαράκι και του έλεγα τι θα 'χει στο επόμενο μέτρο. Χωρίς να το 'χω ακούσει.

Γουάτ δε φακ!! βρίσκετε ενδιαφέρον κάτι τελείως προβλέψιμο που καταντά και ανούσιο από κάποιο σημείο κι έπειτα;;

 

 

Κώστα, από 90's προτιμώ κάτι πιο ουδέτερο σε ντύσιμο.... ::) 8)

 

http://www.youtube.com/watch?v=GTKcgfBELPU

.

.

.

ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΙΝΤΕΟΚΛΙΠΑΡΑ??!!!!!!

sorry για το off-topic :-X

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου