Προς το περιεχόμενο

Το καλυτερο σολο των 2010s?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ξεχωρισατε εσεις?

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι οι Dream Theater είναι η αγαπημένη μου μπάντα σε όλο το metal genre. Εννοείται ότι θαυμάζω απεριόριστα τον John Petrucci, αλλά ως πληκτράς θα έλεγα ότι ξεχώρισα το μικρό σόλο του Jordan Rudess στο Heaven’s Cove (2:03 στο βίντεο), από όλο το Astonishing που ως συνολική δουλειά μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Ρε γμτ να ειχανε και εναν καλο τραγουδιστη. Θα ειχαν μπει στο πανθεον.

Άκουσα πρόσφατα αποσπάσματα από εμφανίσεις του Mike Portnoy (πρώην ντράμερ των DT) που παίζει μουσική της πρώην μπάντας του με άλλους μουσικούς. Εδώ θα έλεγα ότι μου λείπουν τα φωνητικά του James Labrie. Σίγουρα, δεν έχει την φόρμα που είχε πριν την τροφική δηλητηρίαση το ‘94, αλλά νομίζω η χαρακτηριστική του φωνή έχει συνδεθεί αρκετά με τον κόσμο των DT και χωρίς αυτόν, σίγουρα η μπάντα θα ήταν κάτι άλλο που αυτό που ξέρουμε σήμερα.

Να σχολιάσω επίσης, πως στο βίντεο εδώ βλέπουμε τρεις(!) κιθαρίστες να παίζουν ό,τι παίζει ο ένας κιθαρίστας John Petrucci…

 

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δε μου αρέσει καθόλου η λέξη "καλύτερο" ;D Έχω πολλά αγαπημένα solos σε αυτή τη δεκαετία, γιατί λόγω ηλικίας μετά το '10 άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με τη μουσική και συγκεκριμένα με τον "σκληρό" ήχο. Θα παραθέσω 3, γιατί δε μπορούσα να διαλέξω ένα, να με συγχωρείτε  ;D

 

Gus G. - Dreamkeeper (2014) solo στο 2.48

Καμία "καινοτομία", αλλά μου άρεσε το vibe, το πάντρεμα τεχνικής και ωραίου vibrato, συν τα πολύ ταιριαστά bends.

 

Steel Panther - F@cking my heart in the @ss (2014) solo στο 3.11

Παρά τον κάφρικο και σατιρικό τους στίχο, είναι όλοι παικταράδες και γράφουν ωραία τραγούδια. Αυτό είναι από τα αγαπημένα μου solos του Satchel, βγάζει συναίσθημα και συνδυάζει αρκετές τεχνικές.

 

Alluvial - Gabrielle (2017) solo στο 1.20

Εκτιμώ πάρα πολύ την αισθητική και το παίξιμο του Wes Hauch. Σε αυτό το κομμάτι παραθέτει όλα αυτά τα στοιχεία που μου αρέσουν στο παίξιμό του. Dynamics, απίστευτα bends, wide vibrato, ο τύπος τα έχει όλα.

 

 

 

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά τί σημαίνει καλύτερο σόλο?

είναι κάτι εντελώς ανούσιο και ανύπαρκτο.

Για μένα είναι αυτό, για σένα εκείνο.

 

Το σόλο πρέπει να είναι δομημένο, να λέει κάτι και να σε αγγίζει.

 

και θέλετε να είναι και του 10'ς

 

για μένα σόλο είναι η εισαγωγή του don't take me alive

 

το kid charlemagne,

το room 335

και για να μη λετε ότι βάζω του ιδίου και το

imperial strut.

Btw έχει τέτοια το 2010?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν προσέξατε, όλα τα σόλα που έβαλα, παίζονται, από κάποιον που έχει μια α επάρκεια στο όργανο.

Το θέμα είναι αλλού όμως: να τα κατεβάσει η κούτρα σου !

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερο με την εννοια του προσωπικου αγαπημενου και οπου υπαρχουν και συμφωνιες τοσο το καλυτερο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Αφτά ίνε....!  Ώρε Όθων, το άκουσα σε κατάληλο mood :o ;D (πίνοντας την 2η γράπα με θαλασσινό μεζέ, γιατί νηστεύω... ::) ) και μεράκλωσα....!  8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιές το  μεζέ εσύ, και δώσε μου την 335 του κλαριτζή κιθαρίστα με τις καδένες....

 

γμ τη τζαζ μου μέσα...  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ακούστε το Μάγκα και βλεπετε ταυτόχρονα το avatar του otto##

 

;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν είναι το καλύτερο, δεν με ενδιαφέρει εάν θυμίζει Floyd ,κάθε φορά που το ακούω αλλάζει την χημεία στον εγκέφαλό μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου