Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί και ακούσματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καποτε μου ζητησε ενας απο τους μεγαλυτερους "μαεστρους" (οπως τους λεμε στην Ελλαδα) να του συστησω ενα ντραμερ για τη μπαντα μιας απο τις μεγαλυτερες Ελληνιδες τραγουδιστριες (του "εντεχνου" ας πουμε).

Με λιγα λογια, επιπεδο εθνικη Ελλαδας.

Εκανα την αφελη ερωτηση, τι στυλ θελει να ειναι.

Η απαντηση του νομιζω, εχει σχεση με το θεμα.

"Δεν με νοιαζει το στυλ του. Με ενδιαφερει να εχει αισθητικη και να ειναι δημιουργικος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη μπάντα που ειχα ποτε μου ειχε μπασιστα που άκουγε heavy-metal & classic rock,πληκτρα που ακουγε indie & techno,drummer που ακουγε λαϊκα ,τουρκικα & hardcore electronica & τραγουδιστρια που ακουγε ambient music... ;D ;D

 

Ολοι τους ηταν πολυ ταλαντουχοι & δημιουργικοι ανθρωποι με φαντασια και ελαχιστα κολληματα οταν παιζαμε τη δικη μας μουσικη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παιδιά, δυστυχώς η απόκριση των περισσοτέρων μουσικών ή  καλύτερα οργανοπαιχτών σε άλλα μουσικά είδη (μην πω και στα είδη με τα οποία υποτίθεται ασχολούνται) είναι απογοητευτική, οπότε μην τα εξιδανικεύουμε στη θεωρία.

 

Μα το ερώτημα του ΟΡ δεν είναι, αν ένας πχ μεταλλάς ντράμερ μπορεί να παίξει funk, αλλά αν ένας μεταλλάς ντράμερ μπορεί να ακούει funk ή πρέπει, υποχρεωτικά, να ακούει τη μουσική, που παίζει.

 

(ή τουλάχιστον, έτσι κατάλαβα εγώ το ερώτημα και απάντησα αναλόγως  :P  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ερώτημα του ΟΡ δεν είναι, αν ένας πχ μεταλλάς ντράμερ μπορεί να παίξει funk, αλλά αν ένας μεταλλάς ντράμερ μπορεί να ακούει funk ή πρέπει, υποχρεωτικά, να ακούει τη μουσική, που παίζει.

 

(ή τουλάχιστον, έτσι κατάλαβα εγώ το ερώτημα και απάντησα αναλόγως  :P  :) )

Δεν χρειαζεται ερωτημα τι πρεπει να ακουει ενας μουσικος.

Τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ίδιοι οι 2 κιθαρίστες με τις διαφορετικές επιρροές και ακούσματα, έχουν συναίσθηση ότι αυτά που παίζουν δεν ταιριάζουν καθόλου με το συγκεκριμένο είδος soul/funk και το επηρεάζουν αρνητικά, κατά την δική σου εκτίμηση? το έχετε συζητήσει? ποιά είναι η άποψη τους? αν συμφωνούν  γιατί δεν επιλέγουν ένα άλλο σχήμα που ο καθένας να παίξει αυτά που τον εκφράζουν.

 

Θα ήταν προτιμότερο να βρείς αυτούς πού έχουν πόρωση και γνώση με το συγκεκριμένο είδος, άρα λοιπόν έκαστος στο είδος του, που μάλλον φαίνεται ότι θα σας γλύτωνε από δυσάρεστες εμπειρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου