Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί και ακούσματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στην μπάντα δύο κιθαρίστες. Η μπάντα παίζει funk. Ό ένας κιθαρίστας παλιά έπαιζε σε hard rock μπάντες, ό άλλος έπαιζε jazz  / fusion. Στο φατσομπούκι ο ένας ποστάρει συνέχεια Queen και άλλες ροκιές 80s, ο δεύτερος fusionies και hip-hop. Άσχετα λίγο με soul/funk. Θεωρώ ότι αυτα τα προσωπικά τους γούστα/ακούσματα επηρεάζουν το στύλ με το οποίο παίζουν το οποίο είναι και λογικό. Έλα ντε όμως που δεν κολλάνε αυτές οι επιρροές με την μπάντα και αυτό είναι αντιληπτό. Είτε σε σόλα είτε σε ρυθμικά. Πιστέυετε ότι τα προσωπικά μας ακούσματα πρέπει να συνάδουν με την μουσική της μπάντας που παίζουμε ή όχι? Και δεν μιλάω για επαγγελματίες μουσικούς που ζουν απο την μουσική οπότε και καλούνται να παίξουν ότι να ναι αλλα για ερασιτέχνες ή μουσικούς που δεν βιοπορούν τουλάχιστον απο την ενασχόληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αυτό είναι μεγάλο ζήτημα. Το καλύτερο είναι όλοι οι μουσικοί που συμμετέχουν σε μια μπάντα να έχουν κάποια κοινή συνισταμένη ακόμα και αν πάνε για crossover (συνδυασμούς στυλ) .

  Αυτό που θα πρότεινα είναι δουλειά trancription με κάποια κλασικά κομμάτια ώστε να ρίξουν χοντρή δουλειά με το τί γίνεται στα ρυθμικά και στα σόλο και να πάρουν και μια άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχετε συγκεκριμενο ειδος που θελετε να παιξετε, φυσικα και πρεπει να συναδουν. Αν θελετε να πειραματιστειτε, απο την αλλη, καλο ειναι να υπαρχουν διαφορετικες επιρροες.Εξαρταται απο το τι ψαχνει καθε συγκροτημα, υποθετω.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σταματησεις να παρακολουθεις τι ποσταρουν  ;D  γιατι επηρεαζεσαι αρνητικά και εισαι προκατειλημενος στις ιδεες που φέρνουν!

 

Ας φερουν τις ιδεες και τις επηροές τους και αν δεν σου αρεσει το αποτέλεσμα ψηφίστε για να τους διώξετε!

 

Εξάλλου οι κιθαρίστες είναι σαν τα περίπτερα, δύο σε κάθε τετράγωνο...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι ήμουν κι εγώ με τη μπάντα μου. Εγώ hard rock, 80s rock-metal, modern metal (από heavy έως melodic death και djent), οι συμπαίκτες μου από funk, rock, έως low bap και ρέγγε.

 

Στην αρχή που παίζαμε μόνο διασκευές δεν υπήρχε θέμα, όταν όμως γράψαμε 2-3 τραγούδια φάνηκε πολύ και είναι και ένας από τους λόγους που όταν σπάσαμε λόγω σπουδών στεναχωρήθηκα λιγότερο γιατί δεν έβλεπα μέλλον με τέτοιες διαφορές.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι δύσκολο έως απίθανο να δουλέψει σχήμα με εντελώς διαφορετικές επιρροές και ακούσματα. Εύχομαι τα καλύτερα όμως!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως τα καλυτερα αποτελέσματα στις μπαντες που όλοι φερνουν ιδέες είναι όταν

οι μουσικοί ειναι όλοι ελεύθεροι να εκφραστουν και το αποτέλεσμα δεν το ορίζει κάποιος και ας βγει

ό,τι βγει  . Αν υπάρχει αρχηγός σε μπάντα ( για αρχηγός μου

φάνηκες) η αρχηγία λειτουργεί μόνο όταν ο αρχηγός είναι και η δημιουργική δύναμη,

σε αντιθετη περίπτωση το να ψάχνεις απο τους άλλους να συννάδουν με αυτό που θέλεις και να περιμένεις να γράφουν και να παίζουν σύμφωνα  με τα δικά σου γούστα το λιγότερο εγωιστικό μου φαίνεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παίζουν ρόλο αυτά τα πράγματα.

Εγώ ακούω πχ πράγματα που ποτέ δεν θα μπορέσω να τα παίξω.

Και αυτά που μπορώ να παίξω άνετα (εννοώ πχ τρώγοντας με το ένα χέρι ή κάνοντας κάτι άλλο) δεν τα ακούω.

 

Είμαι κάπου στη μέση. :(

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Έχω στην μπάντα δύο κιθαρίστες. Η μπάντα παίζει funk. [...] Στο φατσομπούκι ο ένας ποστάρει συνέχεια Queen και άλλες ροκιές 80s,

 

Οι Queen ειναι μια κατηγορια μουσικης από μονοι τους :)

 

Ποσο βαρετο θα ηταν να ακουγαμε και να παιζαμε τα ιδια πραγματα;  Υπαρχει καμποση μουσικη στην τελικη :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως τα καλυτερα αποτελέσματα στις μπαντες που όλοι φερνουν ιδέες είναι όταν

οι μουσικοί ειναι όλοι ελεύθεροι να εκφραστουν και το αποτέλεσμα δεν το ορίζει κάποιος και ας βγει

ό,τι βγει

 

δεν παίζουν ρόλο αυτά τα πράγματα.

Εγώ ακούω πχ πράγματα που ποτέ δεν θα μπορέσω να τα παίξω.

Και αυτά που μπορώ να παίξω άνετα (εννοώ πχ τρώγοντας με το ένα χέρι ή κάνοντας κάτι άλλο) δεν τα ακούω.

 

Ποσο βαρετο θα ηταν να ακουγαμε και να παιζαμε τα ιδια πραγματα;  Υπαρχει καμποση μουσικη στην τελικη :)

 

Κάπως έτσι.  ;) :)

 

Το "κόλπο", για μένα, είναι να μπορεί ο μουσικός να αφομοιώνει/προσαρμόζει τα διαφορετικά του ακούσματα στο είδος μουσικής, που παίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παιδιά, δυστυχώς η απόκριση των περισσοτέρων μουσικών ή  καλύτερα οργανοπαιχτών σε άλλα μουσικά είδη (μην πω και στα είδη με τα οποία υποτίθεται ασχολούνται) είναι απογοητευτική, οπότε μην τα εξιδανικεύουμε στη θεωρία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου