Προς το περιεχόμενο

Mackie CFX 16 MK II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

 

Καταρχήν να δηλώσω οτι δεν ειμαι ηχολήπτης. Έχω κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις αλλά κυρίως ασχολούμαι με synths (hard και soft).

 

Στο ζητούμενο τώρα...

 

Εχει κανείς αγοράσει τον συγκεκριμένο μίκτη? Αν ναι τι σχόλια έχει να κάνει με τα επίπεδα θορύβου?

 

Έχω συνδέσει 6 διαφορετικά synth πάνω (line in) και το master το στέλνω σε 2 ενεργά JBL ΕΟΝ 15 G2. O θόρυβος είναι πάρα πολύς. Τα καλώδια εισόδου (jacks) δεν ξεπερνούν τα 4m και μόνο τα xlr από μίκτη στα ηχεία είναι 6m. Δεν χρησιμοποιώ di box (ακόμα) αλλά και πάλι πιστεύω οτι ο θόρυβος είναι πάρα πολύς ακόμα και για setup όπου δεν γίνεται χρήση di. Eπίσης τα onboard effect της βάζουν κι άλλο θόρυβο και κάνουν κατι κουλά πράγματα τελείως

 

Πχ οταν επιλέγω Delay 4 υποτίθεται οτι μετά το note on απο τα keyboards θα έχω 4 επαναλήψεις αποσβενώμενες σε χαμηλότερη φυσικά ένταση απο το note on. Αντι αυτού συμβαίνει το εξής: Μετά το note on η πρώτη επανάληψη του delay είναι σε στάθμη σχεδόν τριπλάσια απο το αρχικό σήμα. To ίδιο συμβαίνει και με τα άλλα delays (1,2,3)

 

Eπίσης τα reverb της μου βάζουν καθυστέρηση...Πατάω τη νότα και την ακούω στα ηχεία 500ms μετά!!!! (χωρίς εννοείται να ακούω τίποτα μέχρι το πέρας αυτού του χρόνου. Σημειώνω οτι δεν τίθεται θέμα αγνοιας ρύθμισης των effe.

 

Αλλη "χαζομάρα" εν τω μεταξύ, που η αλήθεια είναι οτι δεν παίζει κανα σπουδαίο ρόλο αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί ο κατασκευαστής την έχει σχεδιάσει έτσι, είναι το γεγονός οτι δεν γίνεται δρομολόγηση κατευθείαν στην κύρια έξοδο. Αντι αυτού πρέπει να επιλέξω εγώ σε ποιες υποεξόδους (Sub 1,2,3,4) θέλω να αναθέσω τα κανάλια εισόδων μου πριν αυτά δρομολογηθούν στην κύρια εξοδο απο τις sub.

 

Αν κάποιος την έχει δουλέψει ας κάνει κάποια σχόλια.

 

Να σημειώσω οτι όταν δοκίμασα να συνδέσω και τα 6 synth μου (Korg Trinity, Korg Triton Extreme, Korg Triton Le, Korg Pa80, Roland EM 55 OR, Casio CZ-101) στα ηχεία κατευθείαν (χωρίς να περάσω απο κονσόλα και χρησιμοποιώντας τα ίδια καλώδια jacks βάζοντας τα στις υποδοχές jack inputs) η απόδοση ήταν σχεδόν "στουντιακή"

 

Δεν ξέρω τι να υποθέσω πλέον. Γνωρίζω περι balance και unbalanced σημάτων όπως επίσης και για μεθόδους κατάργησης θορύβου αλλά όλος αυτός ο θόρυβος που έχω δεν είναι λογικό να συμβαίνει μόνο και μόνο επειδή δεν χρησιμοποιώ di boxes. Eκανα τις ίδιες δοκιμές με κάτι τετρακάναλους μίκτες της πλάκας ΒEHRINGER της τάξης κάτω των 100€ και τα επίπεδα θορύβου ήταν παρα πολύ χαμηλότερα...!!??

 

Αγαπητοί ηχολήπτες...τα φώτα σας παρακαλώ...γιατί με βλέπω να την πετάω απο το μπαλκόνι με τα νεύρα που έχω...

 

Α...παρτε κι ένα link για να τσεκάρετε specs

 

http://www.mackie.com/products/cfx16/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην βαλε ακουστικα στην κονσολα για να δεις αν το προβλημα ειναι στις προενισχυσεις

Αν τα οργανα τα περνας απο stereo καναλια κανε το ιδιο μηπως κ το προβλημα σου ειναι στην εξοδο κ οχι στην εισοδο και τουμπαλιν

Παρε 1 μικροφωνο παιξε με τα pan pot σε καθε προενισχυση κ δες τι ακους

Αν ισχυει σε ολα τα καναλια το προβλημα αλλα δεν στο κανει στα ακουστικα τα οποια εχεις καρφωσει κατευθειαν στην κονσολα τα εχουν παιξει οι εξοδοι σου(Μπορει να εχει κοπει εσωτερικα η να βραχυκυκλωνει η γειωση στο Left Balanced out)

Οσων αφορα το εφε πρεπει να παιξεις με damping depth και time rate

Αν αυτο εννοεις...αν δεν εννοεις αυτο τοτε το mixer εχει huge problem man

παντως εχε υποψιν σου οτι η CFX σειρα της mackie ειναι λιιιιιιγο καλλιτερη εως ελαχιστα απο μια behringer.Mην σε παραμυθιαζει το ονομα.Ουτε Οnyx ειναι,ουτε φυσικα VLZ

 

Νικος

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks mate...

 

Θα δοκιμάσω οτι μου λες σχετικά με το θορυβο και θα επανέλθω.

 

Όσον αφορά τα εφφέ μάλλον ο processor έχει πρόβλημα. Όπως ανέφερα γνωρίζω απο ρυθμίσεις και editable effects (στα synth που προγραμματίζω είναι αρκετά πιο sophisticated απο αυτά του μίκτη)

 

Το θέμα είναι οτι την κονσόλα την έχω 6 μέρες και μου κόστισε 600€...Θεωρείς οτι είναι κακή αγορά για τα χρήματα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω ρε μαν τα εφε στα synthia ειναι μπλεξιμο.Αυτα του μικτη ειναι παιχνιδι απλα επρεπε να το πω..

Anyway Οταν ηταν να κανω αγορα κατεληξα στη VLZ και δεν το μετανιωσα

Προσωπικα πιστευω οτι οτιδηποτε mAckie δεν ειναι κ τελειο.

Τις CFX δεν τις πολυσυμπαθω μαλιστα μπαινω τση διαδικασια κ τις συγκρινω με Behringer(Tην καινουργια

σειρα Xenyx-η παλια UB ειναι για κλωτσιες)

Λατρευω για τα λευτα τους κ τις θεωρω κ τις καλλιτερες τις Onyx και κ τις VLZ pro

Οι ψηφιακες αν και κανουν παπαδες ειναι τιγκα στα Bugs (Οι πιο παλιες σειρες για τις καινουργιες δεν εχω αποψη ακομα)

Αν θες τη γνωμη μου και την κονσολα την εχεις παρει απο Thomann δωστην πισω κ παρε την Onyx 1640

Βολικοτατη με φοβερο ηχο κ δινει αν θυμαμαι καλα ο Γερμανος την κονσολα με το firewire πακετο στην τιμη που αγοραζεις την κονσολα μονο.

Εγω θα την αγοραζα με το firewire και αν δεν μου χρειαζοταν θα το πουλαγα για να γλυτωσω λευτα

Παντως με ενα σοβαρο laptop κανεις κ μια πολυ καλη live ηχογραφηση 16 καναλη καποιας μπαντας κ βγαζεις κ μεροκαματο  ;D

 

 

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα ένα μου έρχονται...

 

Άλλο πρόβλημα είναι οτι για να πάρω ενα αξιόλογο σήμα εισόδου στο zero point πρέπει να έχω τα πληκτρα μου στο τέρμα και το Gain Pot της κάθε φέτας πάνω απο το 80-85%

 

Παράλογο μου φαίνεται τη στιγμή που ξέρω απο άλλες συνδέσεις οτι τα synth μου έχουν καλή και δυνατή έξοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χριστος και η Παναγια

Ρε φιλαρακι αν δεν τα εχουν παιξει τα καλωδια σου τα εχει παιξει η κονσολα σου

 

Στειλτην πισω χτες...

Το θεμα ειναι οτι μπορει να ειναι απο τη φθηνη σειρα της Mackie αλλα δεν νοηται τοσο χαλια ηχος

Αρα η κονσολα ειναι ελλατωματικη

Αρα πρεπει να τη στειλεις πισω

Ti να πω υπομονη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια είναι όλα ok...και επίσης τσέκαρα με 5 διαφορετικά ζεύγη xlr και άλλα 5 jack.

 

Και όχι μόνο σε ένα κανάλι αλλά σε όλα...

 

Την βλέπω να πηγαίνει απο εκεί που ήρθε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A και επίσης μόνωσα όλες τις γειώσεις απο τις παροχες όλου του setup (οργανα ηχεία μικτη) αλλά και πάλι ο κωλοθόρυβος είναι εκεί μαζί με το "φυσημα" της κονσόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα επειδη μου αρεσει γενικα να ψηριζω τη μαιμου αν παρεις αλλη κονσολα και συνεχισει ο θορυβος

Η αν μπορεις πρωτα να δανειστεις απο καποιον φιλο ενα mixer για checkarisma k ο θορυβος συνεχιστει λυπαμαι που θα στο πω αλλα εχεις προβλημα γειωσης στο κτηριο.Τι μπορεις να κανεις για αυτο?UPS

Δυστηχως η αληθεια ειναι οτι ειμαστε πολυ βρωμικη χωρα ηλεκτρικα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα γείωσης στο κτίριο δεν υπάρχει εφόσον ετρεξα όλο το setup χωρίς γείωση όπως ανέφερα παραπάνω (δεδομένης πάντα της απουσίας διαρροής)...και έκανε τα ίδια

 

Αυτό που δε μου πήγε στο μυαλό και τελικά δοκίμασα χτες ήταν το γεγονός οτι λόγω αυξημένης ισχύος στο σπίτι όπου σε εσωτερικό ξεχωριστό όροφο έχω στημένα τα μηχανήματα, υπάρχει τριφασική παροχή. Εγώ θεώρησα οτι οι δύο ρευματοδότες απο τους οποίους έπαιρνα παροχή και είναι πολύ κοντά (γύρω στα 30 cm) θα έπαιρναν ρεύμα απο την ίδια φάση. Μετρώντας με πολύμετρο τους ενεργούς αγωγούς τους όμως, είδα ένδειξη κοντά στα 380 V άρα τα όργανα παίρνανε 220V και η κονσόλα 220 V αλλά απο άλλες φάσεις που θεωρητικά αν η κατανομή του φορτίου είναι συμμετρική έχουν διαφορά 120 ή 240 μοίρες ανάλογα με το ποιο ζέυγος έρχεται πάνω. (Διαδοχικό ή μη)

 

Μόλις έβαλα όλα τα μηχανήματα στην ίδια φάση όλα δουλεψαν ρολόι. Ένα μικρό φύσημα έχουν τα ηχεία πάνω απο τα +15db το οποίο όμως θεωρώ λογικό να ακούγεται εφόσον είναι 2 και ισχύος 400W RMS το καθένα. Μετά από έλεγχο που έκανα στην εγγραφή όμως μεγεθύνοντας όσο πιο πολύ γίνεται στην κυματομορφή εισόδου στη μονάδα ηχογράφησης δεν περνά θόρυβος καθόλου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου