Προς το περιεχόμενο

[Θεωρία Μουσικής] Βιβλία με ασκήσεις αρμονίας


papainos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ ίσως βιαστηκα και συγγνώμη...

 

 

Να σαι καλά.

(το φέραμε απο δω το φέραμε απο κει πάλι στο άσχετο κατέληξε το thread :lol: :lol: )

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:lol: Γεια! Είμαι νέος μουσικός! Μήπως ξέρει κανείς σε ποιο/α βιβλιοπωλείο/α μπορώ να βρω τις λυμένες ασκήσεις αρμονίας του Καλομοίρη; Ευχαριστώ!

 

Απ'όσο ξέρω μόνο η Αρμονία του Γ.Διαμαντή έχει βιβλίο λύσεων των θεμάτων και κατα την άποψη μου είναι εξαιρετική. Έχω και του Καλομοίρη η οποία είνια και αυτή καλή. Αν δεν έχεις κάποια από τις δυο ρίξε μια ματιά στου Διαμαντή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερ:..γεια χαρά θέλω μια κάρτα ήχου καλή και φθηνή

απ: ποσά χρήματα δίνεις?

ερ: 300 Ευρώ

απ: με 300 δεν θα είναι καλή δώσε 1000 να πάρεις καλή..

ερ: στα 1000 πια είναι η καλύτερη επιλογή?

απ: εγώ δεν ξέρω αλλά σίγουρα πολλοί εδω μέσα θα σε βοηθήσουν...

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Στο θέμα τώρα: όντως, κοίτα στο Νάκα, αν υπάρχει κάτι θα το έχει σίγουρα. Γιατί το ψάχνεις, μελετάς αρμονία μόνος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αρμονία του Καλομοίρη, καθώς και θέματα, θα τα βρεις σίγουρα στη στοα του βιβλίου στα καταστήματα με τα μουσικά όργανα... Γαϊτάνος πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Θέματα αρμονίας δεν είναι οποιαδήποτε μελωδία.

Οι συγκεκριμένες μελωδίες είναι έτσι επιλεγμένες ώστε ο μαθητής,ειδικά

στα πρώτα του βήματα,να οδηγείτε σε συγκεκριμένες λύσεις.

Δεν είναι τυχαίες μελωδίες.Αλλιώς δεν θα είχε νόημα να τις αγοράζουμε!

2.Τα θέματα του Καλομοίρη είναι σχετικά εύκολα.Θα σου πρότεινα του Κουτούγκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς η αρμονία είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο στη μουσική σύνθεση. Για να μάθει κανής καλά το κεφάλαιο αυό το καλύτερο είναι να αρχίσει μαθήματα με ένα έμπειρο δάσκαλο και συνθέτη. Το να πιάσεις ένα βιβλίο και ν'αρχίσεις να λύνεις μπορεί να σου δώσει κανένα σχεδόν αποτέλεσμα. Το καλύτερο είναι να έχεις έναν έλεγχο πάνω στα θέματα που λύνεις.

¶ν θές να μπείς στη διαδικασία αυτή πάντως (είτε με δάσκαλο είτε χωρίς) το καλύτερο είναι να έχεις πλάϊ στα θέματα και ένα βιβλίο θεωρητικό για την αρμονία. Τα βιβλία του Καλομοίρη-Κουτούνγκου με θέματα έχουν φτιαχτεί καθαρά και μόνο για να παρέχουν πολλά θέματα για να λύνει ο μαθητευόμενος με την καθοδήγηση του δασκάλου του. Τα αντίστοιχα θεωρητικά (Καλομοίρη-Κουτούνγκου ) είναι και αυτά συμπληρωματικά. Πάντως αυτά τα δύο βιβλία είναι ψωμοτύρι στα ωδεία και όλα τα καταστήματα με βιβλία κοντά σε ωδεία θα τα έχουν. Ακόμα νομίζω τα έχουν και ηλεκτρονικά καταστήματα στην ελλάδα του στύλ www.nakas.gr και www.musicorama.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν μελετάς μόνος σου αρμονία, πίστεψέ με, δεν κάνεις ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ! Πήγαινε σε έναν δάσκαλο να σου διορθώνει τα θέματα και να σου αναλύει τα λάθη σου! Τώρα από τη στιγμή που πας σε δάσκαλο, θα σου πει εκείνος ποιά μέθοδο θα ακολουθήσεις. Εγώ πάντως σχετικά με θέματα, επειδή έχω λύσει πολλών, θεωρώ πως τα πιό αξιόλογα είναι του Μιχάλη Τραυλού... Είναι πολύ μπροστά σε σχέση με τους άλλους που στο κάτω κάτω γράφτηκαν πριν πολλάαα χρόνια. Ειδικά ο Καλομοίρης έιναι άστα να πάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά ο Καλομοίρης έιναι άστα να πάνε...

 

1) Δεν υπάρχουν' date=' απο έλληνες συγγραφείς, θέματα αρμονίας πιο μουσικά φτιαγμένα απο αυτά του Καλομοίρη!

 

2) Το οτι φτιάχτηκαν πριν πολλααααά χρόνια δεν λέει τίποτα, γιατι και τα έργα του Μπαχ, πάνω στα οποία βασίζεται ΟΛΗ Η ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΑΡΜΟΝΙΑΣ φτιάχτηκαν πριν απο πιοοοοο πολλά ακόμη χρόνια.

 

3) απ ότι φαίνεται, τον Καλομοίρη τον έχεις ακουστα μονο σαν όνομα μέσα απο τα "θέματα" του. Γιατι αλλιώς δεν θα αναφερόσουνα στη μεγαλύτερη μουσική μορφή της σύγχρονης Ελλάδας λέγοντας "Ειδικά ο Καλομοίρης έιναι άστα να πάνε..."[i'][/i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τι εννοείς "μουσικά" φτιαγμένα;

 

2)Φυσικά και λέει πολλά γιατί η αρμονία έχει εξελιχθεί, έχει αναλυθεί καλύτερα και φυσικά ΔΕΝ πρέπει να αποτελεί σπουδή μιας συγκεκριμένης εποχής (όπως πολλοί καθηγητές λανθασμένα διδάσκουν) αλλά αντίθετα πρέπει να προετοιμάζει το μουσικό για να μπορεί να αναλύει έργα και να μπορεί να γράψει μουσική. Τα θέματα του καλομοίρη λοιπόν, ΚΑΜΟΙΑ σχέση με αυτό τον προσανατολισμό...

 

3)Τα θέματα του Καλομοίρη ήταν τα πρώτα θέματα που έλυσα. Τα πιό ανούσια, τα πιό βαρετά, τα θέματα που δεν είχαν να με διδάξουν τίποτα παραπάνω εκτός από τα πολύ βασικά, τα ευνόητα, τα πλέον προβλεψιμα. Δε λέω πως δεν είναι σημαντικό κεφάλαιο για την ελληνική μουσική ιστορία, μη μπερδέυεις τα πράγματα. Αλλά από τότε γράφτηκαν και καλύτερα πράγματα, δεν είναι ανάγκη να κολάει κάποιος εκεί. Έριξα μια ματία στην "οργανογνωσία" του και ήταν για γέλια. Δε θα τα δίδασκα ποτέ στους μαθητές μου. Αν δίδασκα στη δεκαετία του '40, ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου