Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul traditional 2016 tone review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!  :)

Πηρα την πρωτοβουλια να αρχισω δειλα δειλα να κανω βιντεακια τυπου review για κιθαρες ή εξοπλισμο γενικα που ερχονται στα χερια μου κατα καιρους.

Ειναι κατι με το οποιο ασχολουμαι πρωτη φορα σοβαρα οποτε θα ηθελα τις γνωμες σας ωστε να βγει κατι οσο το δυνατον ωραιοτερο.

Ολα τα σχολια δεκτα, ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγχαρητήρια Μάικ, tasteful!

Μερικές παρατηρήσεις εν συντομία που ελπίζω να βοηθήσουν.

1. Όχι απαραίτητα, αλλά μπορεί να είναι και λιγότερη η διάρκεια.

2. Θα βοηθήσει πάααρα πολύ να γράφεις τα settings και τις επιλογές σου (όσο κι αν φαίνεται ανόητο, πχ. νεκ μαγνήτης-χαμηλωμα vol/tone κλπ.).

3. Ομοίως περιγραφή μοντέλου και settings ενισχυτή.

4. Ομοίως αναγραφή όταν ενεργοποιείς κάποιο πετάλι.

5. Κατά την άποψη μου δεν χρειάζονται τόσα πετάλια. Επέλεξε 1-2 καλά (κατα βάση drive), ονομάτισε τα όταν χρησιμοποιούνται και γράψε (πάλι...) settings.

Αυτά τα ολίγα που εντόπισα με πρώτη ματιά.

Κατά τα λοιπά, εύγε και πάλι, με λίγες "διορθώσεις" σε προτιμώ σαφώς απο τον Gregor Hilden ας πούμε... 8)

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για το feedback!

Ναι κ γω οταν το ειδα μετα μου εφερε στο μυαλο τον Greg  ;D

Εγραψα tone review δεδομενου οτι ακουγονται οι ηχοι ξερω γω γιατι δεν ηθελα να μιλησω (απο το πρωτο βιντεο τουλαχιστον καθως απαιτει κι αυτο αναλογη προετοιμασια)

Επισης θα προτιμουσατε αγγλικα ή ελληνικα σε τετοια review? (εφοσον γινει κανονικο review βεβαια)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα προτιμουσατε αγγλικα ή ελληνικα σε τετοια review? (εφοσον γινει κανονικο review βεβαια)

  Μία απο τις δυό γλώσσες (όποια θες) με υπότιτλους της άλλης.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραίο και ξεκάθαρο.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ για τη διάρκεια, νομίζω θα αρκούσαν κάποια licks σε κάθε setting για να δώσουν μια εικόνα. Έτσι στημένο, θα το έλεγα περισσότερο demo και όχι review, και καλώς δηλ. γιατί είναι τουλάχιστον ευχάριστο. Άλλωστε, προσωπικά, προτιμώ τα reviews να τα διαβάζω, κι αν συνοδεύονται από κάποιο οπτικοακουστικό υλικό, ακόμη καλύτερα.

 

(έχοντας παρασυρθεί κι εγώ από το πόσο ωραία "άκουγαν" τα pots, σε μια traditional του '15, θεώρησα λανθασμένα ότι το wiring ήταν 50s. Aν δεν έχει μπει χέρι μήπως ισχύει και γι' αυτήν?).

 

Γενικά στα reviews μου αρέσει να βλέπω την άποψη του reviewer ακόμη κι αν δεν συμφωνώ με αυτήν. Πολλές φορές μου έχει συμβεί το "αγύριστό μου κεφάλι, να γυρίσει" από κάποιον που έχει άλλη γνώμη. Να μου λέει τι του αρέσει και τι όχι πάνω σε ένα όργανο, στο στήσιμο και στον ήχο του. Έτσι μπορώ να ταυτιστώ ευκολότερα με κάποιους, τους οποίους συνήθως "ξαναψάχνω" ή με ενδιαφέρει η άποψή τους κάθε φορά που κάνουν κάποιο review.

 

Συγχαρητήρια anyways για την προσπάθεια και ευπρόσδεκτο κάθε νέο πόνημα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο και ξεκάθαρο.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ για τη διάρκεια, νομίζω θα αρκούσαν κάποια licks σε κάθε setting για να δώσουν μια εικόνα. Έτσι στημένο, θα το έλεγα περισσότερο demo και όχι review, και καλώς δηλ. γιατί είναι τουλάχιστον ευχάριστο. Άλλωστε, προσωπικά, προτιμώ τα reviews να τα διαβάζω, κι αν συνοδεύονται από κάποιο οπτικοακουστικό υλικό, ακόμη καλύτερα.

 

(έχοντας παρασυρθεί κι εγώ από το πόσο ωραία "άκουγαν" τα pots, σε μια traditional του '15, θεώρησα λανθασμένα ότι το wiring ήταν 50s. Aν δεν έχει μπει χέρι μήπως ισχύει και γι' αυτήν?).

 

Γενικά στα reviews μου αρέσει να βλέπω την άποψη του reviewer ακόμη κι αν δεν συμφωνώ με αυτήν. Πολλές φορές μου έχει συμβεί το "αγύριστό μου κεφάλι, να γυρίσει" από κάποιον που έχει άλλη γνώμη. Να μου λέει τι του αρέσει και τι όχι πάνω σε ένα όργανο, στο στήσιμο και στον ήχο του. Έτσι μπορώ να ταυτιστώ ευκολότερα με κάποιους, τους οποίους συνήθως "ξαναψάχνω" ή με ενδιαφέρει η άποψή τους κάθε φορά που κάνουν κάποιο review.

 

Συγχαρητήρια anyways για την προσπάθεια και ευπρόσδεκτο κάθε νέο πόνημα.

 

Συμφωνώ με το παραπάνω και να προσθέσω ότι και από θέμα επαγγελματικό θα σε βολέψει να κάνεις πιο μαζεμένα licks και εξηγούμαι: Είσαι πολύ ωραίος και γουστόζικος στο παίξιμο αλλά όταν παίζεις σερί ένα 5 λεπτο θα σου φύγουνε και μερικές πρασινάδες. Επίσης αν υπάρχουν παύσεις με εμφανή αλλαγή στα settings οργάνου και rig-γενικώς τότε ο θεατής θα πάρει μεγαλύτερη ιδέα του τι μπορεί να δώσει το όργανο σε διαφορετικές ρυθμίσεις.

 

Όπως και να 'χει καλή αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω ολα τα σχολια ευστοχα παιδια.

Πιστευω σιγα σιγα να φτασω-ουμε στο επιθυμητο αποτελεσμα.

Να στε καλα!  ;D

 

Α! Εχουν αλλαχθει τα pots οπως γραφω στην περιγραφη του βιντεο και τοτε εγινε και το 50ς wiring, ετσι για την ιστορια.

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου