Προς το περιεχόμενο

Larry Carlton Jam (Guthrie Govan cover by Kostas Bourvaris)


konbour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, το κομμάτι (αυτό το jam του Guthrie τέλος πάντων) το παίζεις αλλά και δεν το παίζεις ταυτόχρονα! Εννοώ πως ενώ πατάς ανάμεσα στα σωστά τάστα, πολλές από τις νότες φαλτσάρουν, το βιμπράτο σου επίσης φαλτσάρει πολλές φορές και τα περισσότερα bends είναι εκτός, με αποτέλεσμα ελάχιστες νότες να είναι ίδιες με το πρωτότυπο.

 

Σου τα λέω αυτά όχι με κακία αλλά επειδή φαίνεται πως έχεις πολύ μεράκι στη μελέτη και με μοναδικό σκοπό να βοηθήσω. Πολύ σημαντικό στοιχείο στην ηλ.κιθάρα είναι το intonation, και δεν εννοώ το σωστό setup της κιθάρας αλλά το intonation από τα χέρια, το σωστό βιμπράτο, το σωστό "πάτημα¨της κάθε νότας και τα σωστά σηκώματα. Ειδικά όταν παίζουμε με gain, από λίγο έως πολύ, τα λάθη αυτά γίνονται ακόμα πιο εμφανή και είναι πιο δύσκολο να "ομορφύνεις¨την κάθε νότα χωρίς σωστό πάτημα και βιμπράτο.

 

Τα ως άνω ισχύουν και για το wonderful slippery που ανέβασες. Στα καθαρά δεν φαίνεται ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός από τα ρυθμικά λαθάκια, όταν όμως μπαίνουν τα θεματάκια με gain το προβλημα γίνεται πιο εμφανές.

 

Μια συμβουλή - όσο είμαι κατάλληλος για να δίνω συμβουλές  :D - θα ήταν να ασχοληθείς περισσότερο με πιο "απλά" αλλα βασικά πράγματα: Πιο "γήινους" κιθαρίστες, βγάλε κανένα Slash, βγάλε καμιά μπαλάντα του Gary Moore, κανένα σόλο του Gilmour ή κανένα Santana και ηχογράφησε τον εαυτό σου προσπαθώντας να είσαι όσο πιο κοντά στα πρωτότυπα, δίνοντας μεγάλη προσοχή στο intonation. Παίξε λίγα και σωστά, παρά πολλά και λάθος.

 

Ξαναλέω πως μοναδικός σκοπός μου είναι να βοηθήσω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω για τις παρατηρησεις θα τις εχω στα υποψιν! Για το slippery ναι σκεφτομουν να το ξανακανω κιολας, αλλα στο larry carlton δεν ειναι ολα τα bends Και τα vibrato ιδια, συμφωνω, αλλα δε γινεται κιολας να ειναι ολα ιδια πιστευω :) Εξηγουμαι: Ο καθε κιθαριστας εχει τα δικα του πατηματα , και τα δικα του bends και vibrato.Bend Και vibrato αποτελουν "expression techniques" , οποτε δεν υπαρχει σωστο και λαθος , αλλα τι θελεις να πετυχεις! Προφανως βεβαια οταν μελετησεις Govan θα σταθεις στα bend του για να βελτιωθεις κ συ σαν παικτης, αλλα πιστεψε με ο,τι cover και να ακουσεις στο youtube του συγκεκριμενου, κανενα δεν ειναι "ιδιο" με του Govan. Γιατι πολυ απλα και 100000 φορες να το ακουσεις δε γινεται να "αποτυπωσεις" παντου τα vibratos ιδια και τα bends.Και δε χρειαζεται κιολας, διοτι πρακτικα αποδιδεις ενα solo-jam  , δεν αποδιδεις κατι στημενο οπως πχ Dream Theater που ειναι τα σολο στημενα μεχρι κ στο τελευταιο σηκωμα! :)

Ευχαριστω για το χρονο σου, φιλικα

Κωνσταντινος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ο καθένας βάζει κάτι από τον εαυτό του, αλλά εδώ δεν έχουμε τέτοια περίπτωση.

Εδώ έχουμε καθαρό cover νότα νότα, που φαίνεται ότι ο σκοπός είναι να βγούν και μόνο οι νότες.

Δεν έχει μπει ο χαρακτήρας του εκτελεστή. Υπάρχει η σπουδή και το άγχος να βγούν τα πατήματα, κι αυτό φαίνεται. Προσωπικά θα ήθελα να μην ήταν σωστές οι νότες, να υπήρχε και κάτι λίγο δικό σου.

 

Το παρήγορο είναι ότι έχεις δυνατότητες και σε λίγο καιρό ίσως γίνει και το παραπάνω.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ο καθένας βάζει κάτι από τον εαυτό του, αλλά εδώ δεν έχουμε τέτοια περίπτωση.

Εδώ έχουμε καθαρό cover νότα νότα, που φαίνεται ότι ο σκοπός είναι να βγούν και μόνο οι νότες.

Δεν έχει μπει ο χαρακτήρας του εκτελεστή. Υπάρχει η σπουδή και το άγχος να βγούν τα πατήματα, κι αυτό φαίνεται. Προσωπικά θα ήθελα να μην ήταν σωστές οι νότες, να υπήρχε και κάτι λίγο δικό σου.

 

Το παρήγορο είναι ότι έχεις δυνατότητες και σε λίγο καιρό ίσως γίνει και το παραπάνω.

Το συγκεκριμενο σκεφτομουν να το κανω και με δικο μου τελειως σολο, παρ'ολα αυτα εδω ηθελα να παιξω του Govan τις "φρασεις". "Άγχος" νομιζω υπαρχει καθε φορα που προσπαθουμε κατι με μερακι και θελουμε να το πετυχουμε και σαν σωστο αποτελεσμα! Για τα πατηματα δε καταλαβα ακριβως τι εννοεις , οτι ισως επηρεαστηκε το παιξιμο απο αγχος κλπ νομιζω , σωστα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου