Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση ηλεκτρικού πιάνου


shaman505

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ηχογραφήσω ένα ηλεκτρικό πιάνο το οποίο μου δίνει σαν έξοδο phone. Συνδέω το καρφί στην έξοδο μου,  το οποίο καταλήγει σε xlr στο multibox κ απο εκεί στην κονσόλα. Το πρόβλημα είναι ότι στα ηχεία δεν ακούω καθόλου μπάσο ήχο κ γενικά μου ακούγεται ο ήχος του πιάνου πολύ "στεγνός". Είναι θέμα καλωδίου το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στέρεο η αλυσίδα σου;

 

Αν εννοείς το καρφί, όχι είναι μόνο το οποίο καταλήγει σε ένα μονοφωνικό κανάλι στην κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε στέρεο, λογικά θα βελτιωθεί ο ήχος αρκετά.

 

Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να μου πεις γιατί συμβαίνει αυτό? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλές οι αιτίες, στέρεο δείγματα, στέρεο τοποθέτηση των δειγμάτων, στέρεο εφέ, ενδεχομένως κάποιο stereo enhancer κλπ.

 

Γενικότερα τα σύγχρονα ψηφιακά synth είναι φτιαγμένα για να παίζουν στέρεο, και χάνουν πολύ σε μόνο, με προβλήματα φάσης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλές οι αιτίες, στέρεο δείγματα, στέρεο τοποθέτηση των δειγμάτων, στέρεο εφέ, ενδεχομένως κάποιο stereo enhancer κλπ.

 

Γενικότερα τα σύγχρονα ψηφιακά synth είναι φτιαγμένα για να παίζουν στέρεο, και χάνουν πολύ σε μόνο, με προβλήματα φάσης κλπ.

 

Ωραίος! Σ'ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου