Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Ακουστικής Κιθάρας με Ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

είμαι καινούριος και αυτοδίδακτος, οπότε συγχωρέστε την ασχετοσύνη μου. Αγόρασα μια ηλεκτρακουστική κιθάρα και θέλω να μάθω πως μπορώ να τη συνδέσω: 1) με τον ενισχυτή και τα ηχεία ενός παλιού ηχοσυστήματος και 2) με τον υπολογιστή μου και τα ηχεία του. Για να σας βοηθήσω, σας παραθέτω το μοντέλο ακριβώς του ενισχυτή, και των υπολοίπων συσκευών που διαθέτω:

1)PIONEER Stereo Amplifier A-441 ( https://www.google.gr/search?q=pioneer+stereo+amplifier+a-441&client=firefox-b-ab&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi14Mnl0qDXAhXJNhoKHV7nCoUQ_AUICigB&biw=1600&bih=792#imgrc=yQior37iNzQpcM: )

2) SONY CDP-295 ( https://www.google.gr/search?client=firefox-b-ab&dcr=0&biw=1600&bih=792&tbm=isch&sa=1&ei=z3X7WbPtNc-y0gWNwqfIAg&q=SONY+CDP+295&oq=SONY+CDP+295&gs_l=psy-ab.3..0j0i24k1l4.56345.58125.0.58210.4.4.0.0.0.0.167.466.0j3.3.0....0...1.1.64.psy-ab..1.3.464...0i30k1j0i8i10i30k1.0.xpPTUAj1PPg)

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, περιμένω να με φωτίσετε με τις γνώσεις σας  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Το σημα της κιθαρας απο μονο του ειναι ασθενες οποτε χρειαζεται προενισχυση.Οποτε για υπολογιστη το συνδεεις στην εισοδο μικροφονου τις καρτας του υπολογιστη η εξωτερικης.Στον ολοκληρωμενο επειδη πρεπει πρωτα να προηγηθει μια προενισχυση πρωτα (καποιο πεταλι η πεταλιερα) μετα το συνδεεις σε οποιαδηποτε εισοδο line η aux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Επειδή είμαι πραγματικά άσχετος με τις συνδέσεις, θα μπορούσες να μου πεις ποια καλώδια χρειάζομαι για κάθε ενέργεια; Επίσης, η σύνδεση που ανάφερες στον υπολογιστή θα χρειαστεί κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες.

Καλώς μας βρήκες.

 

1ον. Εάν επιθυμείς να συνδέσεις την κιθάρα σου στο ηχοσύστημα σου ( το οποίο δεν προτείνεται) ψάξε να βρεις , εάν έχει είσοδο για μικρόφωνο. Αν έχει τέτοια υποδοχή , με μεγάλη προσοχή θα αυξήσεις την ένταση ενώ παίζεις . Να γνωρίζεις πως σε μεγάλη ένταση υπάρχει κίνδυνος πρόκλησης βλάβης στα ηχεία του στερεοφωνικού σου, τα οποία είναι κατασκευασμένα για hi fi και όχι για αναπαραγωγή μουσικών οργάνων.

 

2ον. Αντίστοιχη είσοδο αλλά με μικρότερης διαμέτρου υποδοχή έχει και ο ηλεκτρονικός υπολογιστής. Αντίστοιχα , τα ηχεία του H/Y είναι σχεδιασμένα για ακρόαση πάσης φύσεως .

 

Δεν γνωρίζω πόσες γνώσεις έχεις . Να έχεις υπ'όψιν πως η σωστή εκκίνηση είναι με έναν ενισχυτή κιθάρας και για ακρόαση μέσω Η/Υ σε πρώτη φάση αρκούν ακουστικά.

 

Ελπίζω να σου διέλυσα λίγο την ομίχλη.

 

Για λογισμικό που ρωτάς , μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Audacity δωρεάν και αξιόπιστο.

 

Καλώδια χρειάζεσαι καρφί Jack-jack μονοφωνικό & jack-mini jack μονοφωνικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Επειδή είμαι πραγματικά άσχετος με τις συνδέσεις, θα μπορούσες να μου πεις ποια καλώδια χρειάζομαι για κάθε ενέργεια; Επίσης, η σύνδεση που ανάφερες στον υπολογιστή θα χρειαστεί κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό;

Εαν κουγκλαρεις θα τα βρεις,αλλα καλλυτερα να παρεις εναν φτηνο ενισχυτη,οπως αναφερθηκε,αλλιως θα μπλεξεις.Εκτος και εαν συνδεσεις μονο με Η/Υ και ακους με ακουστικα,λογισμικο δεν ειναι παλι απαραιτητο.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[δεν είμαι ειδικός - στα γράφω πολύ αναλυτικά... ελπίζω..., και αναφέρομαι μόνο στην σύνδεση με ενισχυτή hi-fi]

.... θυμάμαι παλιά, όταν πρωτοξεκινούσα, και εγώ με φτηνή ηλεκτρακουστική, την σύνδεσα στο hi-fi με ένα καλώδιο που από τη μια είχε (stereo) jack που ταιρειάζει στην τρύπα της κιθάρας και από την άλλη είχε δύο βύσματα RCA, άσπρο - κόκκινο.

Τα RCA βύσματα πάνε στην είσοδο phono (για πικάπ) του ενισχυτή σου, που έχει προενίσχυση (από ότι είδα ο ενισχυτής σου έχει τέτοια είσοδο) και είναι έτσι κολλημένο το καλώδιο ώστε να έχεις στην ουσία μοίρασμα του μονοφωνικού σήματος της κιθάρας και στα δύο κανάλια του ενισχυτή (δηλαδή και τα δύο κανάλια / και τα δύο ηχεία, παίρνουν και παίζουν το ίδιο ακριβώς mono σήμα, και όχι stereo).

 

[Μετά πήρα ένα stereo chorus πετάλι, άλλαξα λίγο τις κολλήσεις και είδα το φως το αληθινό (.... μιλάω για τότε που ξεκινούσα, κάπου το 1992, και για τα δικά μου αυτιά και χέρια και κιθάρα και δωμάτιο....) ...!!!!!]

 

Άρα, έχουμε: κιθάρα, stereo jack, stereo καλωδιο (από την μεριά του βύσματος της κιθάρας, το καλώδιο είναι κολλημένο έτσι που να μεταφέρει mono σήμα), δύο RCA, είσοδος phono του ενισχυτή σου.

ΠΡΟΣΟΧΗ: (1)σε κάθε περίπτωση, κρατάς ΧΑΜΗΛΑ το volume της κιθάρας. Δεν είναι για να παίζεις στο δωμάτιό σου και να ακούει & να ζαχαρώνει η Μαιρούλα στον 4ο όροφο ...!!!! (2) αν τα υλικά / ενισχυτής / κιθάρα δεν είναι "καλά / σωστά" και οι κολλήσεις είναι μάπα, και οι γειώσεις έχουν πάει περίπατο κλπ κλπ, υπάρχει το ενδεχόμενο να έχεις βόμβο στο σήμα σου. Απλά επειδή η υλοποίηση είναι πάμφθηνη και απλούστατη, ΘΕΩΡΩ ότι αξίζει να δοκιμάσεις.

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[

Τα RCA βύσματα πάνε στην είσοδο phono (για πικάπ) του ενισχυτή σου, που έχει προενίσχυση (από ότι είδα ο ενισχυτής σου έχει τέτοια είσοδο) κ

 

H  κιθαρα συνδεεται μονο σε εισοδο μικροφωνου (δεν χρειαζεται αποεμφαση RIAA δεν ειναι πικαπ).Σταθμη γραμμης line ειναι  αλλα πολυ μικρη οποτε θελει εξτρα προενισχυση,αυτη την δινει μονο του μικροφωνου η πεταλι η πεταλιερα,το σημα που προκυπτει παλι line ειναι αλλα πολυ ποιο δυνατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου