Προς το περιεχόμενο

Midi to Audio


koxcygr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα,

 

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:

Εχω το ezdrummer το οποιο μεσα απο ενα midi καναλι (midi pattern) περνω 8 output σε audio. Ειναι καλητερα να μετατρεψω το midi σε audio ή να δουλεψω πανω στα output. Και κατι αλλο. Γιατι τα audio output καναλια που περνω απο το ezdrummer ή οποιοδηποτε αλλο vst-i δεν τα βλεπω στο main window του nuendo παρα μονο οτν ανοιξω το mixer???

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, ο καθένας δουλεύει προφανώς με τον δικό του τρόπο -αυτόν που τον εξυπηρετεί καλύτερα- σε όλα τα στάδια της παραγωγής, αλλά πιστεύω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση το πιο βολικό είναι να κρατήσεις τα midi patterns και να επεξεργαστείς τα audio. Το βρίσκω πιο βολικό.

Το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι χρησιμοποιεί περισσότερη υπολογιστική ισχύ αφού όλα γίνονται σε πραγματικό χρόνο ξανά και ξανά (τουλάχιστον μέχρι να το freezάρεις) αλλά έχεις πολλά πλεονεκτήματα. Φαντάσου να έχεις ψιλοτελειώσει μια μείξη και να αποφασίσεις ξαφνικά ότι το snare τελικά δεν σου κάνει... Αν δουλεψεις με audio λούπες, την έκατσες... Πρέπει να τις ξαναφτιάξεις απ'την αρχή!

Αν δούλευες με midi, το μόνο που είχες να κάνεις είναι να αλλάξεις sample στο αντίστοιχο κανάλι.

Ή φαντάσου ότι έχεις tempo track (το tempo να αλλάζει στη διάρκεια του κομματιού) Αν δουλεύεις με λούπες, θα πρέπει να βασιστείς σε κάποιον αλγόριθμο time stretching που όσο καλός και αν είναι, θα είναι άλλο τόσο βαρύς, και δεν πρόκεται να φτάσει την ποιότητα που θα είχες αν δούλευες με midi.

 

Γιατι τα audio output καναλια που περνω απο το ezdrummer ή οποιοδηποτε αλλο vst-i δεν τα βλεπω στο main window του nuendo παρα μονο οτν ανοιξω το mixer???

Δεν ξέρω για το nuendo, αλλά το ίδιο συμβαίνει στο DAW που χρησιμοποιώ εγώ. Αν έχεις κάποιο vst με υπο-κανάλια, εμφανίζεται στην κεντρική οθόνη μόνο το κανάλι για όλο το vst, και μπορείς να το ανοίξεις σαν φάκελο για να δεις και τα υπο-κανάλια. Συνήθως μπορείς να τα σύρεις έξω απ'το κεντρικό track του vst, αλλά δεν το βρίσκω ιδιαίτερα χρήσιμο. Μου αρκεί το midi για όλο το drum track. Την επεξεργασία για τα επιμέρους audio tracks την κάνω απ'το παράθυρο του mixer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου,

1.Οταν θα κανω audio mixdown θα κρατησω τα midi οπως ειναι ή τοτε θα πρεπει να κανω convert to Audio???

Το midi pattern πως μπορω να το χωρισω σε ξεχωριστα καναλια midi? Δηλαδι να μην ειναι ολες οι midi πληροφοριες σε ενα μονο καλαλι, θελω να εχω π.χ ξεχωριστο καναλι midi για την μποτα , αλλο για το ταμπουρο, και αλλο για τα hi-hat, 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου,

1.Οταν θα κανω audio mixdown θα κρατησω τα midi οπως ειναι ή τοτε θα πρεπει να κανω convert to Audio???

Εννοείς όταν θα κάνεις το τελικό mixdown σε stereo για όλο το κομμάτι? Αυτό θα γίνει αυτόματα τότε, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις μόνος σου. Ο μόνος λόγος που ίσως θέλεις να κάνεις convert to audio είναι για να ξεφορτώσεις το ezdrummer και να μην "τρώει" υπολογιστική ισχύ και μνήμη. Κάτι αντίστοιχο με το freeze δηλαδή που "παγώνει" ένα κανάλι μαζί με όλα τα εφφέ. Αλλά θα πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι είσαι ικανοποιημένος με το drum track που έχεις. Αν αποφασίσεις αργότερα ότι ήθελες πχ. ένα roll εδώ ή ένα fill εκεί, θέλει ολόκληρη διαδικασία. Αν δούλευες με midi, απλά θα έβαζες μερικές νότες σε ένα μέτρο πχ. και τέλος.

 

Το midi pattern πως μπορω να το χωρισω σε ξεχωριστα καναλια midi? Δηλαδι να μην ειναι ολες οι midi πληροφοριες σε ενα μονο καλαλι, θελω να εχω π.χ ξεχωριστο καναλι midi για την μποτα , αλλο για το ταμπουρο, και αλλο για τα hi-hat, 

Δημιούργησε όσα midi tracks χρειάζεσαι, και βάλε το output τους να είναι το vst του ezdrummer. Εφ'όσον έχεις στο ένα κανάλι πχ. μόνο νότες C1 (μπότα συνήθως), στο άλλο μόνο νότες D1 (ταμπούρο) κτλ., θα έχεις ένα κανάλι για κάθε ήχο του kit.

Δεν το βρίσκω βολικό αυτό, αλλά αν σε εξυπηρετεί εσένα...

 

 

Προσπαθησα να κανω disolved το midi καναλι αλλα δεν με αφηνει και δεν ξερω και το γιατι. Καμια βοηθεια???

Τι εννοείς Dissolve το midi κανάλι; Το Dissolve -στο cubase τουλάχιστον- λειτουργεί σε Parts που έχουν διάφορους ήχους (events) "κολλημένους" μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προβλημα ειναι οτι εχω κατεβασει ενα ετοιμο midi sequence το οποιο ειναι τα drums για καποιο συγκεκριμενο κομματι οποτε οπως καταλαμβαινεις δεν γραφω εγω το midi για  καθε καναλι ξεχωριστα, ειναι ολες οι εντολες midi σε ενα καναλι μαζι...πως μπορω να τις ξεχωρισω σε διαφορετικα midi καναλια.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι δεν απαντάω στην ερώτησή σου, αλλά γιατί θες να σπάσεις το ενιαίο midi κανάλι σε πολλά; Το ότι έχεις όλα τα drums σε ένα midi κανάλι, δεν πάει να πει ότι και όλοι οι ήχοι θα είναι σε ένα audio κανάλι.

Λογικά θα μπορείς κάπως να διαλέξεις απ'το ezdrummer, πόσα audio κανάλια θα υπάρχουν και σε ποιο κανάλι θα παίζει το κάθε sample. (πχ στο ένα η μπότα, σε άλλο τα toms κτλ.) Λέω "λογικα" γιατί δεν έχω το ezdrummer, αλλά φαντάζομαι λειτουργεί όπως όλα τα vst samplers.

 

Το πώς να σπάσεις το ενιαίο midi κανάλι, είναι προφανές, αν και δεν βλέπω πού μπορεί να χρειαστεί. Απλά με κάποιο τρόπο θα πρέπει να επιλέξεις τις κατάλληλες νότες (είτε με το εργαλείο επιλογής είτε με κάποιο preset αν έχει logical editor το nuendo) και να τις κάνεις copy/paste αλλού.

 

Δεν πιστεύω να μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο. Μετά θα χρειαστείς άτομο που να έχει και το nuendo και το ezdrummer!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Copy paste ε? Θα το δοκιμασω. Ο λογος που θελω να το σπασω ειναι για να δουλεψω τα velocity. Οταν ειναι ολα μαζι ειναι λιγο δυσκολο να σχεδιασω π.χ τo velocity των hi-hat. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου και νομιζω με copy paste θα σπασει που θα παει.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συνήθως δουλεύω ως εξης...

 

Ανοίγω το mixer μέσα στο ezdrummer και στέλνω το κάθε τύμπανο σε ένα ξεχωριστό track απο αυτά που μου παρέχει το ezdrummer. (red arrow)

 

Ονομάζω μετά το κάθε track σύμφωνα με το κάθε τύμπανο για να μην μπερδεύομαι και έτσι μπορώ τώρα να επεξεργαστώ το κάθε ένα ξεχωριστά μέσα στο δικό του track. (yellow arrow)

 

(Αν προς το τέλος τα βρω σκούρα βέβαια, τραβάω κι ένα freeze στο vsti μου...)

ez_track_assign.thumb.JPG.f039aca000a7e38b7700f8fe0407bd20.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα. Το θεμα ειναι ομως πως μπορω να επεξεργαστω το midi καναλι. π.χ οταν εχω ολα τα τυμπανα σε ενα midi καναλι μου ειναι λιγο δυσκολο να σχεδιασω το velocity των hi-hat γιατι ειναι μεσα στα ποδια μου και τα αλλα parts της ντραμς. Αυτος ειναι και ο βασικος λογος που θελω ξεχωριστα midi καναλια για καθε μερος της ντραμς. Το midi sequence ας πουμε που εχω κατεβασει εχει τα hi-hat να βαρανε στο ιδιο velocity και ξερετε ποσο ασχημα ακουγετε.  >:(

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου