Προς το περιεχόμενο

Αγορά multieffect και χρηση με ξεχωριστο preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδια,

 

Θα ήθελα τι γνώμη σας για την αγορά Multieffect, μιας και έχω μείνει λίγο πίσω.

 

Setup:

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ τα εξης:

Noise suppresoor -> Vol/Wah -> Amt ss20 preamp -> Line 6 M9

 

έχω και άλλα πετάλια που τα αλλάζω στο pedalboard (akousticar, compressor, EQ)

 

Για τα γκαζια χρησιμοποιώ το ΑΜΤ και δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω ενισχυτές/καμπινες από το multieffect. Οπότε χρειάζομαι σίγουρα να έχει send/return για να συνδέσω το ΑΜΤ.

 

Στόχος μου είναι να καταργήσω τα Vol +Wah (θα τα παίρνω από τη πεταλιέρα με controller), να αφαιρέσω το Noise supressor Και τα τα υπόλοιπα πετάλια.

 

Ψάχνοντας στο νετ έχω βρει:

TC electronics G system: Ακριβό αλλά πολύ πίνουν νερί στο όνομα του. Plus η αντοχη στη βαρειά χρήση. Μπορώ να το βρω και μεταχειρισμένο.

 

Line 6 M 13: Πιο φτηνό από το g system, πιο βολικό για μενα που έχω το Μ9, μπελάς να αλλάξεις και να αποθηκεύσεις ήχους (γίνεται μέσω Midi, ελεος) μείον στο οτι χαλάνε οι διακόπτες (υπάρχει όμως mod για αυτό).

 

Πρακτικά λοιπόν τα δύο παραπάνω βγαίνουν στα ίδια χρήματα, περίπου στο 500αρικο, οπότε ανάμεσα στα δύο θα έπαιρνα μεταχειρισμένο το g system με +/- κάποια χρήματα.

 

Όμως βλέπω τις νέες πεταλιέρες που έχουν βγει έχουν send return και αναρωτιέμαι μήπως αντί να πάρω κάποια από τα παραπάνω μεταχειρισμένα να κινηθώ στην αγορά καινούργιου την

BOSS GT100,

Line 6 Firehawk,

Digitech rp 1000

Line6 Pod HD500X

 

Line 6 X3 Live -> αυτή είναι παλιά αλλά έχει send return οπότε ίσως με λίγα χρήματα θα κάνω δουλειά, δεν γνωρίζω όμως αν αντέχουν οι διακόπτες  - πχ στο Μ9/Μ13 χαλάνε εύκολα

 

.

 

Τι χρειάζομαι:

Tα βασικά εφε, delay, reverb, chorus, phaser, vol, wah που λίγο ως πολύ τα καλύπτουν όλες.

Mερικά πιο περίεργα όπως rotary και κάποια περίεργα εφε όπως voice talk, random EQ που έχει η Μ9 Που έχω τώρα (αυτά θα τα μάθω τσεκάρωντας την πεταλιέρα που πρόκειται να πάρω).

ϊσως θέλω whammy για την φάση (δεν είναι απαραίτητο).

 

Σίγουρα δεν θέλω rack και midi controllers.

 

 

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας για τα παραπάνω σε θέματα:

Αντοχής

Ποιότητας ήχου

Updates/συνδεσιμότητας/patch editing

 

Επίσης αν έχετε κάποια άλλη λύση να προτείνετε που δεν την έχω συμπεριλάβει.

 

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια σε μεταχειρισμενο Line 6 Helix LT και Atomic Amplifire . Αμφοτερα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως all in one λυσεις (με προσθηκη expression pedal στο Amplifire ) . Προσφατα βγηκε και το low budget Mooer GE200 αλλα δεν βλεπω να εχει send/return .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα γράφεις, σε καλύπτει και η (παλιά) boss gt-8, που την βρίσκεις στα μτχ πολύ φθηνότερα από τις καινούριες.

Έχει τα εφφέ που θέλεις, έχει λούπα να βάλεις τα δικά σου εφφέ, έχει και "τρελά" εφφέ σαν αυτά που ζητάς (και ακόμα περισσότερα).

Αν δεν χρειάζεσαι amp sims, μου φαίνεται άτοπο να δώσεις παραπάνω χρήματα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω που ψαχνω αυτη την εποχη για ενα καλο, απλο και φορητο εφφε, κατεληξα στο Boss GT-1. Σχετικα καινουργιο, χωραει και στη θηκη της κιθαρας, παμφτηνο, εχει τα παντα απο εφφε, καλο ηχο, ειναι ευχρηστο, εχει expression pedal, παιζει και direct αν χρειαστει.. τιμη οσο ενα καλο πεταλι περιπου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GT100 τα εχει ολα. Πολύ πραμα.

 

Απο την αλλη μιας και δεν θα εκμεταλευτεις (οπως γραφεις) πληρως τις καμπινες/ ηχους κλτ, δες το μικρο καινουργιο μοντελο τους:

 

Boss GT-1

 

https://www.boss.info/us/products/gt-1/

 

Δουλευει και με μπαταριες  :o

Γραφει:

(Expected battery life under continuous use, Alkaline: Approx. 7 hours)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις τις τσέκαρα και:

 

Atomic Amplifire -> πολυ κοντα σε αυτο που θέλω, αλλα δεν θα ειναι η πρώτη μου λύση γιατι θέλω +100 ευρω για ενα midi controller, ωστόσο παίζει δυνατά λόγω μεγέθους, και ας κουβαλάω και το midi controller. Σιγουρα θα το ψάξω πολύ πριν

 

Βοss GT1-> δεν έχει effects loop...

 

Line 6 Helix LT -> ανεβαίνει το budget, σίγουρα είναι μια λύση αλλά όχι η πρώτη μου.

 

Boss GT8/10 -> Είναι μια λύση τύπου pod x3 live, αλλα με πιο "ψεύτικα" footswitch, μπορεί να είναι καλό αλλά ανησυχώ για το θεμα durability που λένε και στο χωριό μου. Δεν το απορρίπτω, θα τσεκάρω και τα εφε του για να δω οτι εχει αυτα που θελω.

 

Επίσης σίγουρα δεν μου κάνει το firehawk, κατέβασα το application και του λείπουν όλα αυτά τα pitch effects που με ενδιαφέρουν...  :( :( :(

 

Εξηγηση για το budget:

Γενικά μπορώ να φτάσω μέχρι το 500ρικο, αλλα μπορεί να ανέβει αν προκειται για κάτι καλό, σίγουρα δεν μπορω να παίξω σε επίπεδα axe fx,  helix

 

 

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Boss GT8/10 -> Είναι μια λύση τύπου pod x3 live, αλλα με πιο "ψεύτικα" footswitch, μπορεί να είναι καλό αλλά ανησυχώ για το θεμα durability που λένε και στο χωριό μου.

Καμία σχέση το GT-8 με το x3 από θέμα αντοχής.

Στο boss τραβάς κλωτσιές και δεν καταλαβαίνει (το έχω αρκετά χρόνια και ξέρω), ενώ το x3 που είχε φίλος,το πήγε τον πρώτο μήνα για επισκευή στα footswitches.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Boss GT-8 την ειχα αρκετα χρονια. Απλά σκυλι. Δεν καταλαβαινει τίποτα, και με πολύ καλους ηχους.

 

Απλά μετα απο χρόνια, (και ενα προβλημα σε ενα ποτενσιονετρο) σκεφτηκα οτι εβγαλε τα λεφτα της.

 

Και προχωρησα στην Βoss GT-100 η οποια τα εχει ολα.

 

 

Η GT-8 οπως και οποιοαδηποτε πεταλιερα μεταχειρισμενη αγορα, καλο ειναι να εισαι σιγουρος για την καλή της κατασταση και να την δοκιμασεις πριν.

 

Ομως, παρολα αυτα, αν αυριο μου καθοταν και εμενα φθηνα (και ας εχω τωρα την τελευταια GT-100) πολυ πιθανον να την ξαναεπαιρνα  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου