Προς το περιεχόμενο

Setup και αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να κάνω setup στην κιθάρα μου και θέλω να της αλλάξω και χορδές (από 9άρες σε 10άρες). Διάβασα το άρθρο του Superfunk για το setup αλλά δε βρήκα κάτι που να το εξηγεί αυτό (όλα τα υπόλοιπα ok, δεν είναι δύσκολο να σεταριστεί μια κιθάρα, μιας και με βάση το άρθρο την έχω σετάρει 2-3 φορές). Υποπτεύομαι ότι πρέπει να δώσω προσοχή στο relief του μπράτσου (δεν το έχω επιράξει ποτέ μιας και η κιθάρα είναι σεταρισμένη για 9άρες και το μπράτσο είναι τουφέκι) και στο intonation (που ούτως ή άλλως θα το τσέκαρα). Κάλα υποθέτω ή όχι? Παρέλειψα κάτι?

 

Help please!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από λόγια μαστόρων και γνωριζόντων,έχω καταλάβει οτι στην αλλαγή σε νούμερο χορδής,απλά τις περνάς και την αφήνεις κανα 2 μέρες να δεις αν θα "πάρει" το μπράτσο.Τότε το ρυθμίζεις,αλλά υπάρχει και η περίπτωση να μην συμβεί τίποτα,δηλ η κιθάρα να δεχτεί την αλλαγή χωρίς να χαλάσει το σετάρισμά της.Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το relief οντως (ειδικα αν η κιθαρα εχει παχυ μπρατσο η διπλο Trussrod) μπορει να μη μεταβληθει απο 9αρες σε 10αρες.

 

ΟΜΩΣ θα πρεπει να ρυθμισεις ξανα το intonation & action.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Χαίρομαι που έπεσα (πάνω-κάτω) μέσα! :D

 

Αν αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα θα επανέλθω! :wink:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ακριβως λεει το αρθρο.

 

δηλ. αν αλλαξεις χορδες & βαλεις βαρυτερες ή ελαφρυτερες μετρας ξανα το relief & αν δεν ειναι ικανοποιητικο το ρυθμιζεις.

 

μετα τσεκαρεις & ρυθμιζεις τα intonation/action.

 

 

piece of cake! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου