Προς το περιεχόμενο

Ακόμα καίει η λάμπα;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ό,τι με αφορά, έχει ήδη επιτευχθεί το θαύμα και δεν είναι καν κουτί αλλά software. Amplitube λοιπόν  τουλάχιστον για recordings. Για live θες ένα κάποιο configuration για να δουλέψει φαντάζομαι + καμπίνα.

 

Κι εγώ το χρησιμοποιώ και είναι όντως πολύ καλό. Το καλύτερο simulation που έχω παίξει ίσως.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ό,τι με αφορά, έχει ήδη επιτευχθεί το θαύμα και δεν είναι καν κουτί αλλά software. Amplitube λοιπόν  τουλάχιστον για recordings. Για live θες ένα κάποιο configuration για να δουλέψει φαντάζομαι + καμπίνα.

 

Μπα....IN EAR θες για να ακους ακομα καλυτερα  ;)...ουτε καν καμπινα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε software δεν χρειάζεσαι για live.

 

Πειραματίστηκα προχθές και έβαλα την κιθάρα καρφί στο Joyo american sound και το έστειλα καρφί στην κονσόλα. Προφανώς άκουγα από το monitor του μαγαζιού.

 

Προσωπικά, εξεπλάγην με το αποτέλεσμα σε βαθμό που το σκέφτομαι πλέον να παίρνω ενισχυτή (αν φιξάρω το setup καθώς μέχρι τώρα παίζω από τον ενισχυτή).

 

Υ.Γ. 1 Μέχρι τώρα παίζω ΠΑΝΤΑ με τον Koch twintone iii. Οπότε έκανα αναγκαστικά την σύγκριση. Ο ενισχυτής προφανώς καλύτερος, αλλά... μεγάαααααλη ευκολία το joyo στο κουβάλημα.  ;D ;D

 

Υ.Γ. 2 Θεωρώ πως το πρόβλημα που αναφέρεται στο thread έχει λυθεί. Ίσως όχι με τσιπάκι σε στυλ 5 (ή έστω 35  ;D ) εκατοστών, αλλά με χρήση πεταλιέρας - πεταλιού, αρκεί να γνωρίζεις να το ρυθμίσεις σωστά (αν μιλάμε για πεταλιέρα).

 

Υ.Γ. 3 Λογικά δεν είμαι off topic με τα παραπάνω. Πάντως είχα κι εγώ την απορία αρκετές φορές, γιατί δεν βγάζουν ένα 'πραματάκι' να κάνει την ίδια δουλειά με έναν plexi. Μετά συνειδητοποίησα πως έχουν βγάλει, απλά οι κιθαρίστες έχουν την τάση να παίζουν με το μάτι κι όχι με αυτί (βλέπε blind tests και βγάλε συμπεράσματα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. 3 Λογικά δεν είμαι off topic με τα παραπάνω. Πάντως είχα κι εγώ την απορία αρκετές φορές, γιατί δεν βγάζουν ένα 'πραματάκι' να κάνει την ίδια δουλειά με έναν plexi. Μετά συνειδητοποίησα πως έχουν βγάλει, απλά οι κιθαρίστες έχουν την τάση να παίζουν με το μάτι κι όχι με αυτί (βλέπε blind tests και βγάλε συμπεράσματα :) )

 

Μην γενικεύουμε τόσο πολύ. Δεν έχεις άδικο αλλά ορισμένοι έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία από άλλους.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γενικεύουμε τόσο πολύ. Δεν έχεις άδικο αλλά ορισμένοι έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία από άλλους.

 

Ε προφανώς, αν μιλάμε για τον Eric Johnson που ακούει διαφορά με τις μπαταρίες έναντι ρεύματος  ;D . Για να σου απαντήσω πάντως πιο άμεσα, σκοπός δεν είναι να γενικεύσω. Όποιος γράφει κάτι σε forum σε τέτοια ζητήματα και προσπαθεί να γενικεύσει είναι τουλάχιστον αστείος. Απαντώ με βάση την καθαρά υποκειμενική μου κρίση λοιπόν, όπως θεωρώ κάνουν (ή θα έπρεπε να κάνουν) οι περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε προφανώς, αν μιλάμε για τον Eric Johnson που ακούει διαφορά με τις μπαταρίες έναντι ρεύματος  ;D . Για να σου απαντήσω πάντως πιο άμεσα, σκοπός δεν είναι να γενικεύσω. Όποιος γράφει κάτι σε forum σε τέτοια ζητήματα και προσπαθεί να γενικεύσει είναι τουλάχιστον αστείος. Απαντώ με βάση την καθαρά υποκειμενική μου κρίση λοιπόν, όπως θεωρώ κάνουν (ή θα έπρεπε να κάνουν) οι περισσότεροι.

 

Ok.

Αλλά ο Johnson ακούει διαφορές μεταξύ μπαταριών, να ξες...

Το ρεύμα-μπαταρία είναι για ερασιτέχνες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας πλέον Kemper, μπορώ να διαβεβαιώσω άπαντες πως το θέμα έχει τελειώσει. Κι εγώ ήμουν σκεπτικός πριν το πάρω, αλλά όταν το πήρα και ψάχτηκα με τα profiles, είδα πως με τα κατάλληλα προφίλ μπορείς να έχεις όποιον ήχο θέλεις έτοιμο για ηχογράφηση. Αν το βάλεις και σε καμπίνα είναι ακόμα καλύτερο που "κλωτσάνε" τα μεγάφωνα.

 

Πλέον, για εμένα τουλάχιστον, η αναζήτηση του ήχου τελείωσε, και απλά το μόνο που απομένει να γράψεις καλή μουσικη  ;D . Τα καλά προφίλς έχουν και φοβερή αίσθηση στα χέρια, καθαρίζουν καλά με το volume pot, ενώ τυχόν διαφορές στο ηχόχρωμα σε άμεσες συγκρίσεις με λαμπάτους ενισχυτές είναι κάτι που "έρχεται" για πλάκα με λίγο eq από το kemper. Χώρια φυσικά τα κορυφαία εφέ  ;)

 

Δείτε αυτά τα βιντεάκια που ίσως σας βοηθήσουν να πειστείτε, δεν είναι τυχαίο άλλωστε που σε όλα τα blind tests κανένας δε μπορεί να πει με σιγουριά ποιος είναι ο λαμπάτος και ποιος ο "μη λαμπάτος"...  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου