Προς το περιεχόμενο

Πάχος χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά, για το ύψος της χορδής από τον κάθε μαγνήτη, υπάρχουν εργοστασιακές προδιαγραφές από τις εταιρείες, οι οποίες όμως αφορούν τις 'στάνταρ' ρυθμίσεις. Το ύψος από το μαγνήτη μετριέται πάντα πατώντας τη χορδή στο τελευταίο τάστο.

 

Αυτό που γράφει ο fenteriarhs, είναι ένα ωραίο fine tuning κόλπο ΑΦΟΥ έχεις ρυθμίσει τους μαγνήτες με τον τρόπο που περιγράφεις (τις βιδούλες στα δακτυλίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω μια φορα εβαλα 11αρες και τις εβγαλα αμεσως! εκτως του οτι σακατευτικαν τα χερια το μανικι μονο που δεν σκευρωσε, παρ'οτι εσφηξα εντελως το truss rod. καπιες κιθαρες δεν ειναι σχεδιασμενες για τοσο χοντρες χορδες. πιστευω οτι 11αρες και 12αρες χορδες ειναι μονο για χαμηλοτερα κουδρισματα αλλιως θα σου μεινουν τα δαχτυλα στην ταστιερα :D :D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια φορα εβαλα 11αρες και τις εβγαλα αμεσως! εκτως του οτι σακατευτικαν τα χερια το μανικι μονο που δεν σκευρωσε' date=' παρ'οτι εσφηξα εντελως το truss rod. καπιες κιθαρες δεν ειναι σχεδιασμενες για τοσο χοντρες χορδες. πιστευω οτι 11αρες και 12αρες χορδες ειναι μονο για χαμηλοτερα κουδρισματα αλλιως θα σου μεινουν τα δαχτυλα στην ταστιερα :D :D[/quote']

 

Τι κιθάρα έχεις και το έπαθες αυτό.Εγώ παίζω με 11άρες εδώ και 3 χρόνια και έχω βάλει και 12 κουρδισμένες σε E και το μανίκι με ρύθμιση ήταν μια χαρά.(σε μια κιθάρα ας την πούμε ibanezoειδή) :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Εγω μια φορα εβαλα 11αρες και τις εβγαλα αμεσως! εκτως του οτι σακατευτικαν τα χερια το μανικι μονο που δεν σκευρωσε' date=' παρ'οτι εσφηξα εντελως το truss rod. καπιες κιθαρες δεν ειναι σχεδιασμενες για τοσο χοντρες χορδες. πιστευω οτι 11αρες και 12αρες χορδες ειναι μονο για χαμηλοτερα κουδρισματα αλλιως θα σου μεινουν τα δαχτυλα στην ταστιερα :D :D[/quote']

Ψυχραιμία zithon!!!!:wink: :wink:

Τι κιθάρα ήταν? Μήπως ήταν σκευρωμένο έτσι κι αλλιώς το χέρι και είχε τερματίσει το truss rod? 11 άρες δεν είναι δα και μπετόβεργες.... :lol: :lol:

Για το δικό σου χέρι (και του καθενός που έχει συνηθίσει με λεπτότερες..) ναι, μπορεί να είναι πρόβλημα στην αρχή...Αλλά αν η κιθάρα είναι ΟΚ θα έπρεπε να τις δεχθεί χωρίς πρόβλημα. Γιατί λες να τις πουλάνε? Για να καταστρέφει ο κόσμος τις κιθάρες του? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια cort x-6 εχω. δεν εχει κανενα προβλημα. 1000% γιατι ξερω να κανω setup. παρ' ολο που δεν το εψαξα και πολυ για να δω αν διορθωνεται νε τις 11αρες( ετσι κι αλλιως δεν θα τις κρατουσα και δεν εκανα πολλες ρυθμισεις) αλλα πιστευω πως δεν θα διορθωνοταν το προβλημα! πως παιζεται με τοσες χοντρες χορδες? και ξερω ατομα που παιζουν και blues οπου χρειαζονται συνεχεια bends και γλυστριματα! εγω παιζω με 10αρες και με βολευουν και στο χερι και στον ηχο! τις 9 αρες παντως δεν τις αντεχω!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μια cort x-6 εχω. δεν εχει κανενα προβλημα. 1000% γιατι ξερω να κανω setup. παρ' ολο που δεν το εψαξα και πολυ για να δω αν διορθωνεται νε τις 11αρες( ετσι κι αλλιως δεν θα τις κρατουσα και δεν εκανα πολλες ρυθμισεις) αλλα πιστευω πως δεν θα διορθωνοταν το προβλημα! πως παιζεται με τοσες χοντρες χορδες? και ξερω ατομα που παιζουν και blues οπου χρειαζονται συνεχεια bends και γλυστριματα! εγω παιζω με 10αρες και με βολευουν και στο χερι και στον ηχο! τις 9 αρες παντως δεν τις αντεχω!

 

Καλά...κι εγώ με 10 παίζω γενικώς. :wink:

Απλά επενέβην γιατί ΔΕΝ πιστεύω "ότι 11αρες και 12αρες χορδες ειναι μονο για χαμηλοτερα κουδρισματα αλλιως θα σου μεινουν τα δαχτυλα στην ταστιερα" όπως έγραψες στο πρώτο post.

(Προφανώς κι εσύ δεν το πιστεύεις και το έγραψες με κάποια δόση υπερβολής.... :lol: :lol: )

Οι 11άρες και οι 12άρες μπορεί να έχουν πολύ ωραίο ήχο. Απλά αν το στύλ σου είναι με συνεχή τραβήγματα μπορεί να σε κουράζουν.

(Αν και υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους χαλάει καθόλου)...

Φιλικά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε συ! ποιος ειπε οτι πειραχτηκα δεν υπαρχει τετοιο θεμα. αλλωστε ειναι οτι βολευει τον καθενα. λες και ο θεατης απο κατω θα κταλαβει διαφορα. παντως απο μαρκα σε μαρκα υπαρχουν πολλες διαφορες στις χορδες ακομη κι αν αναγραφουν τα ιδια mm των χορδων! παλια εβαζα ghs 10αρες και οταν εβαλα elixir 10αρες ηθελε καινουργια ρυθμισματα και το μπρατσο και το floyd rose.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αρχίζεις να χρησιμοποιείς διαφορετικές χορδές δηλαδή,μπορεί να πρέπει να ρυθμίσεις και το μπράτσο??

Όταν άλλαξα από 9άρες σε 11άρες μόνο τον καβαλάρη έφτιαξα....

 

 

Σκεφτόμουν τώρα..αν βάλω τις ghs Zakk Wylde που προτείνατε (ασκούν λιγότερη πίεση στον καβαλάρη από τις 11άρες έτσι??) αν αφήσω και τα 4 ελατήρια που έχω,όταν δοκιμάσω να ξεκουρδίσω ο καβαλάρης δε θα κουνιέται λιγότερο από πριν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Όταν αρχίζεις να χρησιμοποιείς διαφορετικές χορδές δηλαδή' date='μπορεί να πρέπει να ρυθμίσεις και το μπράτσο??

Όταν άλλαξα από 9άρες σε 11άρες μόνο τον καβαλάρη έφτιαξα....

 

 

Σκεφτόμουν τώρα..αν βάλω τις ghs Zakk Wylde που προτείνατε (ασκούν λιγότερη πίεση στον καβαλάρη από τις 11άρες έτσι??) αν αφήσω και τα 4 ελατήρια που έχω,όταν δοκιμάσω να ξεκουρδίσω ο καβαλάρης δε θα κουνιέται λιγότερο από πριν??[/quote']

 

Κατά κανόνα χρειάζεται έλεγχο το μανίκι αν του αλλάξεις την τάση των χορδών όπως π.χ. αν ανέβεις 2 νούμερα. Πάντως, μου έχει τύχει κι εμένα αρκετές φορές να αλλάξω σετ και να μην χρειαστεί τελικά ρύθμιση.

 

Τώρα σε σχέση με τις Zakk Wylde δεν είμαι σίγουρος ότι η τάση θα είναι μικρότερη από συμβατικές 11άρες.

Μπορείς να πάς εδώ:

 

http://www.pacificsites.net/~dog/StringTensionApplet.html

 

και αφού βρείς τις διατομές του standard σετ 11 και αυτές του Zakk Wylde 10-60 να τις βάλεις στο κουτάκι και να βρείς ποιό σετ έχει μεγαλύτερη συνολική τάση.

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι πιάνω σωστά την τελευταία ερώτηση, αλλά μεγαλύτερη τάση στις χορδές και προφανώς μεγαλύτερη αντισταθμιστική τάση από τα ελατήρια, δεν σημαίνει ότι θα κουνιέται δυσκολότερα το tremolo. Αυτό καθορίζεται από το είδος και το πλήθος των ελατηρίων. (Δηλαδή τη συνολική σταθερά ελατηρίου του συστήματος) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου