Προς το περιεχόμενο

Πάχος χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθάρα μου είχε έρθει με 9άρες χορδές τις οποίες στη συνέχεια τις άλλαξα με 11άρες.Από χθες όμως που άρχισα να αυτοσχεδιάζω με bend κλπ οι άκρες των δακτύλων του αριστερού χεριού μου πονάνε τρελά.

Μου ήρθε η ιδέα πριν λίγο να βάλω κάποια στιγμή

στην 6η και 5η:11άρες

4η και 3η 10άρες

2η και 1η 9άρες

έτσι ώστε να βγαίνουν και ωραίες καφρίλες αλλά και να μη με παιθαίνουν τα σόλο και οι πρίμες μελωδίες.

Στη μέση σκέφτηκα τις 10άρες για να γίνεται ομαλά η αλλαγή από 11άρες πάνω σε 9άρες κάτω.

 

Δεν θα με πείραζε να δώσω 20Ε για να δοκιμάσω και τα τρία σετ και να δω ποιο μου κάνει αλλά αν αλλάξω πάχος χορδών πρέπει να ρυθμίσω πα΄λι τον καβαλάρη,πράγμα που δεν είναι πολύ ευχάριστο...

 

Είναι καλή η ιδέα μου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παρε ενα σετακι 10ρες και θα εισαι καλα εγω βαζω παντα 9ρες και παιζω καφριλες (thrash/death) και σολαρω κιολας με κουρδισμα D#

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ποιο λόγο να βασανίζεσαι άδικα, όταν το έχουν κάνει για σένα άλλοι? :wink:

 

Πάρε ένα σετάκι 9-46 (heavy bottom δηλαδή), σέταρε και την κιθάρα σωστά και δες πως σου πάει. Με το σετάρισμα δεν εννοώ μόνο τις αρμονικές και το action από τη γέφυρα, αλλά και το ύψος στους μαγνήτες.

 

Ένα σετ 9-52 σαν αυτό που περιγράφεις μου φαίνεται υπερβολικά 'ανισόρροπο' αλλά από την άλλη υπάρχουν σετ 11-60 8O στην πιάτσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Και για ποιο λόγο να βασανίζεσαι άδικα' date=' όταν το έχουν κάνει για σένα άλλοι? :wink:

 

...

 

Ένα σετ 9-52 σαν αυτό που περιγράφεις μου φαίνεται υπερβολικά 'ανισόρροπο' αλλά από την άλλη υπάρχουν σετ 11-60 8O στην πιάτσα...[/quote']

 

Η GHS έχει ένα set που το λέει Zakk Wylde και είναι 10-60

 

Επίσης έχει και ένα σετ 10-50 υπό την ονομασία Eric Johnson.

http://www.thomann.de/gr/ghs_ghsrejl_eric_johnson.htm

(Πήρα ένα τέτοιο και θα το δοκιμάσω στη strat μου...(γιατί δεν κάθομαι στ' αυγά μου...:wink: )

 

Καλά το τρέμολο και το intonation....ας πούμε ότι είναι εύκολο να ρυθμιστούν. Το πρόβλημα νομίζω είναι στο nut όταν πειραματίζεσαι με πάχη χορδών. Ενδεχομένως να σου δίνει λάθος εικόνα για το πόσο σε βολεύει και πόσο καλά ακούγεται ένα σετ επειδή δεν είναι κατάλληλα κομμένο για (τόσο) διαφορετικό πάχος. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η GHS έχει ένα set που το λέει Zakk Wylde και είναι 10-60

 

Επίσης έχει και ένα σετ 10-50 υπό την ονομασία Eric Johnson.

http://www.thomann.de/gr/ghs_ghsrejl_eric_johnson.htm

(Πήρα ένα τέτοιο και θα το δοκιμάσω στη strat μου...(γιατί δεν κάθομαι στ' αυγά μου...:wink: )

 

Καλά το τρέμολο και το intonation....ας πούμε ότι είναι εύκολο να ρυθμιστούν. Το πρόβλημα νομίζω είναι στο nut όταν πειραματίζεσαι με πάχη χορδών. Ενδεχομένως να σου δίνει λάθος εικόνα για το πόσο σε βολεύει και πόσο καλά ακούγεται ένα σετ επειδή δεν είναι κατάλληλα κομμένο για (τόσο) διαφορετικό πάχος. :wink:

 

A μπράβο ρε Χάρι, 10-60 είναι.

 

Και να φανταστείς ότι... το έχω :oops: έχω βάλει ένα σετ σε μια πανάρχαια κιθάρα που έχω (την πρώτη μου!) και την έχω κουρδίσει σαν βαρίτονη. :oops:

 

Επειδή παίζω στα πρώτα τάστα, βγάζει έναν... χμμ... ενδιαφέροντα ήχο, αν θέλεις κάποια 'ειδικά εφφέ' σε ένα κομμάτι. :wink:

 

Το σετ του Eric Johnson το έβαλα σε μια Strat και πραγματικά δουλεύει πολύ καλά! Πολύ ισορροπημένο!

 

Σωστό αυτό με το nut, από 46 σε 50 δεν είναι πρόβλημα, από 42 σε 60 προφανώς είναι...

 

Αλλά νομίζω ότι ο Sam έχει locking nut, όπου αυτά τα προβλήματα δεν πολυισχύουν :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

locking nut έχω.

Οπότε το κόβω για 10-60

Έτσι και αλλιώς ένα ολοκληρωμένο σετάρισμα θα το κάνω αργά ή γρήγορα και ειδικά στους μαγνήτες :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας που αναφέραμε το σετάρισμα' date='τι κερδίζω από το ύψος του μαγνήτη??(σε τι ύψος θα έπρεπε να βρίσκεται δηλαδή???)[/quote']

 

Δεν υπαρχει κανονας.......ρυθμισε τους και δοκιμασε τους μεχρις οτου εχεις το υψος που σου αρεσει περισσοτερο ηχητικα...εχε υποψιν σου οτι χαμηλωνοντας τους εχεις καπως πιο γλυκο ηχο ενω ανεβαζοντας τους κερδιζεις καπως σε εξοδο..οτι κερδιζεις απο τη μια το χανεις απο την αλλη.....Προσοχη: θυμησου ομως οτι πολυ χαμηλα και δεν θα εχεις καθολου εξοδο ενω πολυ ψηλα θα εχεις ενοχλητικα overtones και μειωμενο sustain λογω της μαγνητικης ελξης στις χορδες. Βρες λοιπον εσυ την ισορροπια και το υψος που σου ταιριαζει περισσοτερο...

 

Και ενα μικρο tip.....αν εχεις να κανεις με humbuckers παιξε με τις βιδες του ενος απο τα δυο πηνια (αυτες που ειναι ΠΑΝΩ στο πηνιο) αυξανοντας η μειωνοντας την αποσταση τους απο καθε χορδη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules.php?op=modload&name=4nAlbum&file=index&do=showpic&pid=238&orderby=dateD

Οι μαγνήτες μου είναι αυτοί.Είναι jackson humbuckers.Eγώ χρησιμοποιώ τη μεσσαία βιδούλα για να τους ανεβοκατεβάσω,οι άλλες δεν είναι για το κάλυμα??(αν εννοείς και τέτοιου τύπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου