Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση ρυθμικής αγωγής


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τέλος, να πω στον φίλο Μάνο ότι οι περισσότερες djent μπάντες έχουν εξαιρετικά περίπλοκα rhythm patterns, οπότε παρακαλώ πολύ να μην είναι snob! ;D ;D ;D

 

 

 

 

Μα αυτό ακριβώς εννοώ  ;D Ο σκοπός είναι να πιάσει την έννοια του ρυθμού, δηλαδή αυτά που παίζει να τα παίζει ΑΚΡΙΒΩΣ, όχι το στυλ το "υπερβατικό", σε φάση αφού το βγάζω στο περίπου είμαι καλά.

 

Ας πούμε, χωρίς πλάκα, το smoke on the water  ;D ;D ;D το παίζει χωρίς να χάνει; Αν το παίζει χωρίς να χάνει, τότε απλώς μελετάει λάθος πράγματα. Αν όμως χάνει το ρυθμό του και εκεί, τότε ναι, μιλάμε για πρόβλημα στην αίσθηση του ρυθμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η ηχογράφηση είναι ο καλύτερος τρόπος να το συνειδητοποιήσει και να προσπαθήσει να βελτιωθεί. Του το έχεις πει ότι 'χάνει'  στο ρυθμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχω εξηγήσει ότι χάνει τον ρυθμό απλά δείχνει να μην το "πιάνει" και εκεί είναι το πρόβλημα μου, ότι όταν παίζει δεν νιώθει ότι φεύγει. Δεν περιμένω να είναι απόλυτα καρφωμένος αλλά ξεκάθαρα φλαμαρει. Να το εξηγήσω με ένα απλό παράδειγμα (μην γελάσετε!)

Έστω ότι παίζει 8α: πα-τα πα-τα πα-τα πα-τα

Τα "πα" του είναι λίγο εκτός από το μετρονόμο και τα "τα" είναι "σχεδόν" στην άρση.

 

Τελικά λοιπόν είναι όλα στο "περίπου" αλλά δεν το νιώθει ότι είναι εκτός...

 

Το βίντεο που ποσταρατε ίσως βοηθήσει

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχω εξηγήσει ότι χάνει τον ρυθμό απλά δείχνει να μην το "πιάνει" και εκεί είναι το πρόβλημα μου, ότι όταν παίζει δεν νιώθει ότι φεύγει. Δεν περιμένω να είναι απόλυτα καρφωμένος αλλά ξεκάθαρα φλαμαρει. Να το εξηγήσω με ένα απλό παράδειγμα (μην γελάσετε!)

Έστω ότι παίζει 8α: πα-τα πα-τα πα-τα πα-τα

Τα "πα" του είναι λίγο εκτός από το μετρονόμο και τα "τα" είναι "σχεδόν" στην άρση.

 

Τελικά λοιπόν είναι όλα στο "περίπου" αλλά δεν το νιώθει ότι είναι εκτός...

 

Το βίντεο που ποσταρατε ίσως βοηθήσει

 

έχεις σκεφτεί  ότι αυτό μπορεί να οφείλεται ακριβώς επειδή του "έδειξες" εσύ και δεν πήγε σε δάσκαλο/ωδείο κτλ? και γιαυτό δε έχει αίσθηση των ρυθμικών αξιών τέταρτα, όγδοα, δεκατα-έκτα  όπως και να μετράει μέτρα 4/4, 3/4, 8/8 κτλ

 

όπως και να έχει με τις ασκήσεις και μετρονόμο θα πρέπει να βελτιωθεί ίσως χρειαστεί παραπάνω καιρός.... αν δεν τότε δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου