Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση σαξοφωνου


fasma88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους. Θα ηθελα να κανω καποιες ηχογραφησεις με σαξοφωνο σε home studio.

Καταρχας εχω δυο μικροφωνα. Το δυναμικο Shure Beta 58a καθως και το πυκνωτικο Rode Nt-2a, οποτε μια καποιο απο τα δυο θα γινει η ηχογραφηση. Προσωπικα μου φαινεται οτι καλυτεεη δουλεια θα κανει το πυκνωτικο, βεβαια δεν ξερω, μπορει να κανω και λαθος.

Οσον αφορα το πυκνωτικο λοιπον εχω μια απορια. Εχω και το pop filter του πυκνωτικου, οποτε αναρωτιεμαι τα εξης.

1) Η εγγραφη σαξοφωνου σε home studio θα γινει καλυτερα με το δυναμικο ή το πυκνωτικο.

2) Σε περιπτωση που χρησιμοποιησουνε το πυκνωτικο, το pop filter θα κανει στην εγγραφη του σαξοφωνου καλο ή κακο; Η θα την αφησει ιδια;

Αυτες τις αποριες εχω και θα ηθελα τις γνωμες σας. Οσοι μπορειτε, παρακαλω να μου πειτε.

Ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαστε στο home studio σου οποτε δεν γνωριζουμε αν εχεις θορυβο στον χωρο που μπορει να "πιαστει" απο το πυκωντικο.

 

Αν ΞΕΡΕΙΣ να ηχογραφεις και με τα δυο μικροφωνα μια χαρα μπορεις να γραψεις το σαξοφωνο.Εξαρταται και τι χρωμα θες να δωσεις αλλα και τι θα παιζει το σαξοφωνο (σολα?stabs?)

 

Το pop filter δεν εχει καμμια δουλεια να υπαρχει στο μικροφωνο σου οταν δεν γραφεις φωνη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου