Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη σας για το Kaoss Pad2?


michaelp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με το ότι το ΚΑΟΣ δε μετράει τόσο στην κιθάρα όπςσ σε πλήκτρα' date=' φωνές ή μουσική(DJing)

 

Τα εφέ του είναι πολύ πομπώδη κ καθόλου διακριτικά. Δλδ άν κάποιος θέλει απλώς ένα καλό reverb για τη φωνή του ή ένα ποιοτικό delay για την κιθάρα του ΔΕ θα το βρει στο ΚΑΟΣ.

 

Επίσης άσχημο είναι ότι λειτουργεί με έτοιμους συνδυασμούς εφέ κ δεν μπορείς να κάνεις δικά σου. Δλδ δε γίνεται να πείς θέλω το τάδε delay μαζί με το τάδε φίλτρο...ΜΟΝΟ ότι σου δείνει ο κατασκευαστής.

 

Το δυνατό σημείο του ΚΑΟΣ είναι η διαδραστικότητα του. Κουνάς το δαχτυλάκι, αλλάζει το εφεδάκι...

 

@Pastelius:

α.ήχους μπορμπουλίθρας μπορείς να κάνεις μέ ένα διπλό phazer κοιτώντας το κοινό.

β. Δεν είναι αυτό που λέμε midi Κιθάρα. Αν κάποιος γνςρίζει περισσότερα ας εξηγήσει...[/quote']

 

Έτσι ακόμα και με μόνο τους συνδιασμούς που προσφέρει ο κατασκευαστής, όταν κουνάς τα δακτυλάκια στην οθόνη και γίνεται το έλα να δεις, καταλαβαίνεις ότι κάνει αυτό που ακριβώς υπόσχεται: Την δημιουργία χάους. Αλλά δεν είναι για κιθάρα, καθώς δεν είναι καθόλου διακριτικό. Εξάλλου ούτε η Korg το έβγαλε ως τέτοιο, οπότε προς τι οι customιες βρε παιδιά;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έχω ψηθεί κανονικότατα πλέον... είναι θέμα ωρών, το βρήκα και σε καλή τιμή!!!!

 

Μια τελευταία ερώτηση όμως... το touch pad πόσο εύκολα μπορεί να χαλάσει?

ww.myspace.com/badratio

www.myspace.com/hardisklounge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω το εξής, αν και δεν ξέρω κατά πόσο σε απασχολεί. Ο ήχος είναι τραγικά digital..

θα μου πείτε, σιγά τα λάχανα. Εγώ πάντως που έχω παίξει αρκετή ώρα με το KP2 επειδή το έχει ένας φίλος μου, και γενικά είμαι ψημένος για τέτοια gadget, απογοητεύτηκα με τον ήχο. Πολύ πλαστικός, πολύ ψεύτικος.

Αν βγάζαν ένα midi controller παρόμοιου τύπου...αααχ!

:roll:

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν βγάλει....

http://www.thomann.de/gr/korg_padkontrol.htm

 

καλό...

 

επίσης, για το digital ήχο που είπες, δεν περίμενα κάτι άλλο έτσι, ούτε όλα τα κομμάτια μου πιστεύω να βασιζονται στο pad, ετσι για κανα εφεδάκι, live θα λέει πιστεύω... ανυγουέι... μεταχειρισμένο θα το πάρω γύρω στα 200 ευρώ πολύ καλά έιναι πιστεύω...

ww.myspace.com/badratio

www.myspace.com/hardisklounge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν μερικά κομμάτια που όσο digital και να είναι στο live μπορείς να κάνεις πολύ εντυπωσιακά πράγματα.

 

Α, όσον αφορά την τιμή..εγώ μέχρι 150 θα έδινα. Αλλά ο καθένας κρίνει από μόνος του.

Αν έχεις ψηθεί όμως πάρτο! Και μόνο η χαρά που θα κάνεις να παίζεις την πρώτη μέρα αξίζει όλα τα λεφτά!!!

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για digital καταστάσεις είναι. Για πιο αναλογικά υπάρχουν άλλα μηχνήματα. Εξάλλου δεν είναι λίγοι όσοι θέλουν ψιφιακίλα και μπλιμλπι στον ήχο τους :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για digital καταστάσεις είναι. Για πιο αναλογικά υπάρχουν άλλα μηχνήματα. Εξάλλου δεν είναι λίγοι όσοι θέλουν ψιφιακίλα και μπλιμλπι στον ήχο τους :wink:

 

αλλα μηχανήματα? έχεις κάτι να αντι-προτίνεις?

ww.myspace.com/badratio

www.myspace.com/hardisklounge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται εσύ γιατί το θες. Αν θες να το περάσεις σε κιθάρα που διάβασα, τότε πολύ απλά δεν σου κάνει.

Τώρα αν θες να περάσεις σε audio ήχο, είτε αυτός είναι samples είτε είναι κάτι συνδεδεμένο σε line in, εφε όπως: dist, flanger, delay,tremolo και άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα τότε θα σου κάνει. Επίσης μπορεί να χρησιμεύσει ως υποτυπώδες samper.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε το Air FX της Alesis.

 

Είναι και αυτό προσανατολισμένο περισσότερο στους DJ, αλλά είναι τόσο "σάπιο" που εμένα προσωπικά μ'αρέσει.

Δεν έχει αυτό το touchpad προφίλ, αλλά είναι περισσότερο σαν οπτικό theremin.

 

Δεν νομίζω ότι είναι ακόμα στην παραγωγή (το Air Synth σίγουρα δεν είναι) αλλά δεν είναι δύσκολο να το βρείς. Ρίξτου μιά ματία.

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου