Προς το περιεχόμενο

Ποιο High gain πεταλι για back up?


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εγώ το Mooer το είχα όταν μου χάλασε το Atomic Amplifire 3 που είχα. Έκανα πρόβες με αυτό περασμένο στο FX Loop του λαμπάτου του studio για να λειτουργεί μόνο ως preamp με λαμπάτο power amp και στο σπίτι το είχα καρφί στην κάρτα ήχου και χρησιμοποιούσα τις power amp simulations της Two Notes.

 

Γενικά ποτέ δεν προτείνω κάτι που δεν έχω δοκιμάσει, πόσο μάλλον τώρα που έχω βγάλει και 1 μήνα πρόβες μαζί του. 

 

Αν ο φίλος δεν είναι ευχαριστημένος μπορώ να το αγοράσω εγώ από εκείνον, γιατί πάντα χρειάζεται ένα backup πετάλι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μάλλον δικό μου είναι το θέμα με την ένταση.

Να διευκρινίσω ότι η ερώτησή μου ήταν για να τσεκάρω αν αντιμετωπίζουμε το ίδιο θέμα και φυσικά όχι για να αμφισβητήσω τις προτάσεις σας.

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, manosko είπε

Οπότε μάλλον δικό μου είναι το θέμα με την ένταση.

Να διευκρινίσω ότι η ερώτησή μου ήταν για να τσεκάρω αν αντιμετωπίζουμε το ίδιο θέμα και φυσικά όχι για να αμφισβητήσω τις προτάσεις σας.

 

Πώς το έτρεχες και είχες θέμα με την ένταση; 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, BillTrantos said:

Πώς το έτρεχες και είχες θέμα με την ένταση; 

Επειδή είναι ένα από τα σχετικά πιο "clean" πεταλάκια της σειράς, το ήθελα για σχετικά clean ήχους οπότε ήθελα να πάρω κάτι με το gain όχι πάνω από τη μέση.

Το χρησιμοποίησα στο fx return 15άρη λαμπάτου. Μπορεί να είναι και θέμα ισχύος ή λειτουργίας της λούπας του συγκεκριμένου ενισχυτή - όταν ξαναπάω studio θα το δοκιμάσω και σε άλλον, τώρα που το συζητάμε.

Αλλά και όταν το έβαλα στην κάρτα ήχου, χρειάστηκε  να του δώσω επιπλέον volume στο DAW για να έρθει εκεί που το ήθελα. Γενικώς (πάει λίγος καιρός όμως και δεν θυμάμαι) είχα διαβάσει και σε διάφορα fora, αφού διαπίστωσα το θέμα μου ότι η έντασή τους είναι σχετικά χαμηλή. 

Ηχητικά θα επαναλάβω ότι με εντυπωσίασε ιδιαίτερα.

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Clean το Friedman πετάλι που έβγαλε η Mooer; Εγώ το είχα για εντελώς distorted ήχους, τύπου HBE, σε εκείνες τις ρυθμίσεις δεν είχα κάποιο θέμα έντασης. Μήπως στο καθαρό του πέφτει λίγο η ένταση γιατί δεν έχει headroom;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/22/2019 at 6:41 PM, BillTrantos said:

Clean το Friedman πετάλι που έβγαλε η Mooer; Εγώ το είχα για εντελώς distorted ήχους, τύπου HBE, σε εκείνες τις ρυθμίσεις δεν είχα κάποιο θέμα έντασης. Μήπως στο καθαρό του πέφτει λίγο η ένταση γιατί δεν έχει headroom;

Για το friedman δεν το συζητώ. Εγώ για το day tripper μιλάω όμως, το vox τύπου, του οποίου το καθαρό με τέρμα gain δεν το λες και βρώμικο. Απλώς είχα την προσδοκία να μην χρειάζεται να τρέχει με τέρμα το gain, γιατί το ήθελα ως εναλλακτικό καθαρό κανάλι ώστε η default ρύθμιση του ενισχυτή μου να είναι πιο βρώμικη (και δεν πρόλαβα στις αγγελίες ένα AMT F1 που έπαιζε εκείνο τον καιρό). 

Πάντως βάζοντάς του ένα boost μετά, την κάνει τη δουλειά.

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Χτες δοκίμασα το πετάλι που πρότεινε ο Bill στη πρόβα και γράφω ένα μίνι review:

Μου πήρε πέντε λεπτά να μάθω πως δουλεύει, έβαλα τα πάντα στη μέση και το συνδεσα στο return ενός λαμπατου randall που έχω (50rt) και έπαιξα με μια φτηνή Washburn με διπλούς.

Δεν πίστευα στα αυτιά μου από το πόσο καλά ακουγόταν! Μείωσα μόνο τα μπάσα στο καθαρό και τέλος, είχα Η Χ Α Ρ Α.

Γενικά έχει λογικό θόρυβο αν βάλεις πολύ παραμόρφωση και είναι πολύ δυνατό σε ένταση.

Αφού χάρηκα με την αγορά μου και επειδή παίζουμε με τη μπάντα με ακουστικά έπρεπε να δω πως θα στείλω το σήμα στη κονσόλα και εκεί έκανα δύο συνδεσμολογιες:

1. Κιθάρα, mooer, εκείνο το κόκκινο di της behringer με ενεργό το cab emulator όλα στη κονσόλα και από εκεί με ακουστικά. Ο ήχος δεν με τρέλανε αλλά ήταν οκ. Παρατήρησα ότι έστελνα δυνατό output, οπότε είπα να πάω στο plan b και να μην πειράξω τις ρυθμίσεις του mooer*

2. Κιθαρα, mooer, input του ενισχυτή, send, κόκκινο di behringer, κονσόλα και πειράζοντας το eq του ενισχυτή έβγαλα πάλι ηχαρα!

*Ο ρόλος του πεταλιου είναι να λειτουργεί σαν back up οπότε με ένοιαζε να το έχω σεταρει για τον ενισχυτή μου για να είναι έτοιμο σε ενδεχόμενο πρόβλημα οπότε δεν ασχολήθηκα να το κάνω να ακούγεται καλά στα ακουστικά γιατί δεν θα το χρησιμοποιήσω έτσι, λογικά όμως με ψάξιμο θα φτιάχνει ο ήχος.


Bill σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Υγ: ακόμα δεν έχω καταλάβει αν είχα αυτόν τον ήχο με κλειστό ή ανοιχτό το cab emulator..

  • Like 3

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να 'σαι καλά Μίλτο, χαίρομαι που σου αρέσει το πετάλι, καλόπαιχτο αν και μακάρι να μη χρειαστεί! 😉 

 

Αν το δοκιμάσεις με κάποιο IR loader θα εκπλαγείς ακόμα περισσότερο! 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου