Προς το περιεχόμενο

Pan law και πως επηρεαζει το τελικο αποτελεσμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

σαν νέα που είμαι στον χώρο έχω συνεχώς καινούργιες απορίες, κάποιες μπορώ να τις λύσω ψάχνοντας στο διαδικτυο κάποιες είναι λίγο μπερδεμένες στο μυαλό μου, όπως τα pan laws και κυρίως πως επηρεάζεται το τελικό αποτέλεσμα μιας μίξης ή ενός mastering από αυτά. 

Στο cakewalk χρησιμοποιώ το -3 dB center.  Όταν μέσα στο daw το μετατρέπω σε mono για να ακουσω μια μίξη τότε παρατηρώ μια μικρή μείωση της έντασης. Όταν κάνω export όμως και ακούγοντάς το έξω από το daw και στην apollo βάλω να ακούγεται mono τότε βλέπω ότι η ένταση αυξάνεται και κλιπάρει. Αυτό ισχύει και για μαστερινγκ που έχω κάνει παρόλο που έχω βάλει limiter. Οπότε αναρωτιέμαι τί γίνεται αν ένα κομμάτι μου που το κάνω export όπως είναι λογικό σε stereo ακουστεί σε mono συσκευές όπως πχ ένα κινητο, mono συστηματα κτλ. Πως η κάθε συσκευή "μεταφράζει" το stereo input σε mono output; Έχουν όλες οι συσκευές κάποιο compensation στα levels ή απλά ανεβάζει την ένταση κάτι που μπορεί να σημαίνει και audio clipping; 

 

Επίσης έχω παρατηρήσει πως όταν στο cakewalk πατήσω το κουμπι στο master bus που κάνει Mono την έξοδο τότε το κάθε ξεχωριστό κανάλι που είναι στερεο κοκκινίζει στις εντάσεις, χωρίς όμως να έχω ακούσει κάποιο clipping στα ηχεία.

 

Πραγματικά sorry για τις τόσο "ανόητες" ερωτήσεις απλά δεν έχω βρει ακόμα άκρη με αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου