Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα σε pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα σας,

εδώ και αρκετό καιρό έχω μερικά προβληματάκια στο pedalboard μου και είναι καιρός να επιλυθούν και ζητάω βοήθεια από όποιον μπορεί.

 

Ξεκινώντας να αναφέρω την σειρά των εφέ univibe(tbp)->fuzz face(tbp)->wah(tbp)->overdrive(tbp)->tremolo(buffered)-delay(buffered). Τα καλώδια μου από κιθάρα σε board και από board σε ενισχυτή είναι το κλασσικό sommer xxl, νομίζω 3μ και patch cables έχω 4 mogami 13cm και ένα ιδιοκατασκευή 28cm. Για όποιον ενδιαφέρεται μπορώ να αναφέρω συγκεκριμένα ποιο είναι το κάθε πετάλι αλλά νομίζω δεν έχει πολύ σημασία.

 

1ο Πρόβλημα: Το fuzz face είναι το jimi hendrix της dunlop και λειτουργεί αποκλειστικά με μπαταρία και κάθε φορά που δεν παίζω πρέπει να βγάζω το καλώδιο από input καθώς καταναλώνει την μπαταρία. Απ' όλη αυτή την διαδικασία φοβάμαι μην καταστρέψω στο τέλος το input jack του πεταλιού καθώς είμαι της λογικής ότι στο pedalboard όσο περισσότερα κουνήματα-βάλε-βγάλε έχεις, τόσο περισσότερα πράγματα μπορεί να στραβώσουν. Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να έχω συνδεδεμένο το καλώδιο στο input και να μην τελειώνει η μπαταρία όταν δεν παίζω;

 

2ο Πρόβλημα: Επειδή έχω αρκετά πετάλια tbp και δυστυχώς αυτά είναι στην αρχή, ο ήχος ως γνωστόν απέχει πολύ από το να ήταν καρφί στον ενισχυτή. Επίσης λόγω του fuzz face δεν μπορώ να βάλω πρώτο στην αλυσίδα κάποιο buffer. Έχει νόημα να το βάλω μετά το fuzz face και πριν to wah ή ο ήχος θα έχει ήδη αρχίσει να φθίνει σε σημείο που να μην μπορεί το buffer να τον μαζέψει; Επίσης αν γνωρίζετε κάποιο buffer που να συνεργάζεται με fuzz face πετάλια.

 

Καταλαβαίνω ότι όλα τα προβλήματα δημιουργούνται από το fuzz face (μου δυσκολεύει την ζωή ακόμα και πάνω στο board με τις διαστάσεις του) και ότι η ζωή μου θα ήταν πολύ ποιο εύκολη αν δεν το είχα αλλά μου αρέσει πολύ για να το ξεφορτωθώ και ξόδεψα πολύ χρόνο για να το μάθω και να το αγαπήσω.

 

Περιμένω τα φώτα σας

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.μπορεις να πάρεις έναν ανταπτορα που να επιτρέπει δίνει ρεύμα στο πετάλι το τροφοδοτικό σου συνδεομενος στα κλιπς της μπαταρίας.

 

2.Φυσικα και μπορείς,και πρέπει,να βάλεις το buffer δεύτερο μετά το FF,δεν πρόκειται να έχεις απώλεια σήματος επειδή μόνο το πρώτο πεταλι σου είναι tbp.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Νίκο για την απάντηση

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

1.μπορεις να πάρεις έναν ανταπτορα που να επιτρέπει δίνει ρεύμα στο πετάλι το τροφοδοτικό σου συνδεομενος στα κλιπς της μπαταρίας.

Καλή ιδέα το συγκεκριμένο αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Για να φτάσεις στα κλιπάκια της μπαταρίας πρέπει να ξεβιδωθεί όλο το κάτω καπάκι. Εκτός ίσως αν τρυπήσω το κέλυφος και βγάλω από εκεί το καλώδιο με τα κλιπάκια. 

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

2.Φυσικα και μπορείς,και πρέπει,να βάλεις το buffer δεύτερο μετά το FF,δεν πρόκειται να έχεις απώλεια σήματος επειδή μόνο το πρώτο πεταλι σου είναι tbp.

Πριν το buffer θα προηγούνται 2 tbp πετάλια (το univibe και το fuzz) οπότε λογικά θα είμαι ok, σωστά κατάλαβα.

 

Αναφορικά με το θέμα του fuzz, αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιον άλλο τρόπο, λιγότερο επεμβατικό, είμαι όλος αυτιά.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση 1: Αν κλείσεις το volume τελείως κάποια στιγμή ακούγεται ένα κλικ? Αν ναι, αυτό είναι το on/off και διακόπτει την τροφοδοσία από τη μπαταρία.

 

Ερώτηση 2: Το wah δεν μπαίνει πάντα πρώτο? Το είδα 3ο στη σειρά. Είδα ότι έχεις και ένα univibe πριν το fuzz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Ερώτηση 1: Αν κλείσεις το volume τελείως κάποια στιγμή ακούγεται ένα κλικ? Αν ναι, αυτό είναι το on/off και διακόπτει την τροφοδοσία από τη μπαταρία.

Όχι δεν ακούγεται κάτι.

 

7 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Ερώτηση 2: Το wah δεν μπαίνει πάντα πρώτο? Το είδα 3ο στη σειρά. Είδα ότι έχεις και ένα univibe πριν το fuzz. 

Κατά κανόνα ναι πάντα πρώτο μπαίνει αλλά πριν το fuzz δεν μου αρέσει όπως ακούγεται, έχει πιο μικρό εύρος (sweep) και έχει και ενοχλητικά πρίμα.

Επίσης το συγκεκριμένο univibe που έχω (retrovibe) μου αρέσει περισσότερο όπως ακούγεται πριν το συγκεκριμένο fuzz.

Γενικά τα fuzz έχουν πολλές ιδιαιτερότητες και παραξενιές, είναι μέρος της φύσης τους αλλά όλα αυτά είναι και η ομορφιά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου