Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα MILENNIUM MPS 100 drums


Johnp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα.

Εχω μια ερωτησουλα.

Σκεφτομαι να αγορασω τα MPS 100.

Θελω να βαλω και ενα διπλοπεταλο το MILLENIUM MPD422TW

http://www.thomann.de/gr/millenium_mpd422tw_double_pedal.htm

 

Η ερωτηση μου ειναι αν τα εχει παρει κανεις και αν συνεργαζονται καλα με τα MPS 100.

107128.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το pedal αυτο εδω και 2 χρονια περιπου. Κι εγω σκεφτομουνα τα mps-100 αλλα η ποιοτητα κατασκευης με προβληματιζει και μαλλον θα παω προς www.trapsdrums.com μερια... Το pedal αυτο ΕΣΠΑΣΕ πανω στο παιξιμο (εκεινο τον καιρο επαιζα live 2 φορες την εβδομαδα x4-5 ωρες. Εφαγε καλο ζορι δηλαδη, αλλα εσπασε το σιδερο της βασης του ποδιου, πραγμα που δeν εχv ξαναδει σε pedal. Το κολλησα σε μαστορα ειδικο για κραματα σιδηρου και εχει γινει σαν καινουριο. Πιστευω οτι για πρωτο διπλοπεταλο αξιζει τα λιγα λεφτα του...

Οσον αφορα τη συμβατοτητα με millenium, λογικα δεν θα εχεις προβλημα γιατι η "κασα" του mps-100 φαινεται μεγαλουτσικη (πιο μεγαλη απο αυτη των Roland h Millenium mps-200). Σιγουρα ομως πρεπει να αλλαξεις τους 2 κοπανους (beaters) γιατι αυτοι που ερχονται ειναι τερατακια... Εγω εβαλα pearl, μπορεις να τα παρεις απο τον Thomann κι αυτα. Αυτο, για να χωρανε ανετα και οι δυο κοπανοι μεσα στην "κασα" αλλιως θα χανεις χτυπματα... Αυτα απο μενα, οτι αλλο θελεις κανε post εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα mps 100 τι λένε?

 

Εχω τα sonor 505...Το ξέρω ότι είναι low badget σειρά...αλλά συγκρίνονται??

 

Μουσική παίζω κυρίως στα drums στο home studio ενός φίλου μου...Me kati mapex.....Απλά σκέφτομαι ότι θα με βόλευε για το διάβασμα...Να παίζω με ηλεκτρονικά....

 

Αξίζουν???

 

Μπορώ να τα συγχρονήσω με το BFD ή το BAttery???

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ξερω συγχρονιζονται με BFD, EZdrummer kai Battery γιατι εχουν midi out και μπορεις να τα βαλεις σαν οργανο σε sequencer (οπως τα midi keyboards δηλαδη). Φαινονται καλη και παμφθηνη λυση (ουτε practice kit δεν παιρνεις με 300 Ε), απλα εγω σκεφτομαι να παω σε κατι καλυτερο μετα απο καποια reviews που διαβασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

K ομως βρηκα thread ακριβως για αυτο π θελω... το κανω revive λπν μετα απο 3 χρονια..

 

Χαιρεται!! :P

 

Εχω  κ γω τα MPS100 της Millenium κ εχω τ εξης προβλημα...

 

Ερχεται ο drummer σπιτι για προβα, οποτε κουβαλαει το διπλοπεταλο μαζι που ειναι αναγκαιο...

το πεταλι που εχει ειναι το παρακατω

 

http://www.ekb-musicmag.ru/uploadedFiles/eshopimages/big/00000003852.jpg

 

και ειναι pearl p 122tw... το προβλημα που εχουμε λοιπον

ειναι πως στο κατω μερος, οπου δενει το διπλοπεταλο με τη βαση του bass drum... Δεν ταιριαζουν καλα, με αποτελεσμα να ειναι πιο εξω απο τη κανονικη του θεση το διπλοπεταλο... οποτε και δεν γινεται να παιξει καλα...

 

Βλεπω λοιπον οτι στο thomman πχ εχει απο τη millenium διπλοπεταλα οπως

 

http://www.thomann.de/gr/millenium_pd699.htm

 

ε κ με τη σειρα μου, ρωτω, αυτα θα ειναι συμβατα κυριως με τη βαση των mps100??

αν οχι, drummers, εχετε  να μου προτεινετε κατι, καμια συμβουλη????

 

Ευχαριστω :)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντί να κοιτάς για καινούριο διπετάλο, πάρε το pearl  σε ένα μαγαζί με roland  και τσεκαρε ένα bassdrum pad  αν κάθεται καλά. Το φθηνότερο της roland  είναι λιγότερο ακριβό από το φθηνοτερο διπεταλο αμφίβολης ποιότητας και σίγουρα το παντ αυτό θα είναι καλύτερο από της millenium που έχεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τα mps 200 που είναι ουσιαστικά ίδια με τα mps 100.Είναι και τα δυο σετ συμβατά με όλα τα διπέταλα.Γι' αυτό που ρώτησες τσέκαρε εδώ

OSP DD-502 MKII played with Double Bass Pedal

ή πάρε όπως είπε και ο φίλος drum bass pad roland/yamaha.(80euro)

Σταθερότητα και millenium drum pad δεν συμβαδίζουν ;D.Εγώ έχω απλό πετάλι(γι'αυτόν ακριβώς το λόγο) και να φανταστείς έχω φορτώσει την βάση της ''μπότας'' με ένα κιλό πράγματα για να μην γλιστράει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, chembeast & cerealkiller :)

 

Θα παιξω με τις λυσεις που μου προτεινετε, και θα επανελθω!!

Αν μ ερθει αλλη απορια θα ξαναποσταρω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου