Προς το περιεχόμενο

Επιλογή telecaster, τη γνώμη σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω μία tele, το θέμα είναι όμως ότι δεν θέλω μία tele ότι να 'ναι, αλλά θέλω μία butterscotch blonde telecaster με μαύρο pickguard και maple ταστιέρα... 

Καλά θα μου πείτε, το ξεκινάς λάθος, και ίσως έχετε και δίκιο. Αλλά αυτό θέλω, στο μάτι μου αυτή είναι η απόλυτη tele εμφανισιακά. Επίσης στα specs θα ήθελα να είναι όσο πιο vintage γίνεται, έτσι για την διαφορά από τις υπόλοιπες κιθάρες μου. Οι επιλογές μου αυτή τη στιγμή είναι οι παρακάτω 3. Ποια η γνώμη σας;

 

1. Fender Vintera 50's Telecaster Modified

Η νέα σειρά της Fender. Την έχει ο Νάκας ετοιμοπαράδοτη και παίζει στα 955 ευρώ. Όπως τη βλέπω στις φώτο είναι ακριβώς αυτό που έχω στο μυαλό μου. Με προβληματίζουν τα medium jumbo της Fender γιατί, στη standart MIM τουλάχιστον πιο κοντά στο medium/low ήταν παρά στο jumbo. Με αφήνει αδιάφορο ο 4θέσιος και το s switch (ή όπως λέγεται τέλος πάντων). Στα θετικά βάζω την εμφάνιση και κυρίως το vintage tinting που φαίνεται τουλάχιστον να έχει ο λαιμός. Επίσης οι μαγνήτες για κάποιο λόγο, από ότι άκουσα στο utube τέλος πάντων.., μου φαίνονται μια χαρά, τέλος η τιμή και η διαθεσιμότητα στην Ελλάδα. Στα αρνητικά το 42άρι nut, το εντελώς αδιάφορο για μένα 9.5" radius, το πολυεστερικό finish. 

 

2.Fender Road Worn 50s

Πιο vintage προσανατολισμός, 7,5" radius, ελαφρύ relic, nitro στο λαιμό (δεν ξέρω για το σώμα). Την είχα πιάσει, χωρίς να την κουμπώσω σε ενισχυτή στο Νάκα κάποτε, και είχε ωραία αίσθηση αν και το setup ήταν χάλια, οπότε δεν είχα ασχοληθεί και πολύ μαζί της. Πιο ακριβή από τη Vintera, επίσης το μπράτσο δεν έχει αυτή την έντονη κιτρινίλα που -φαίνεται- να έχει η vintera. Θετικά: Νίτρο, γενικό look, μανίκι σαν αίσθηση. Αρνητικά: τιμή για MIM, μαγνήτες που αν κρίνω από τους αντίστοιχους texmex των strat δεν τρελαίνομαι κιόλας, 42αρι nut. 

 

3. Κατασκευή partcaster

Δεν θα είναι η πρώτη που θα κάνω, και γενικά μου αρέσει και η διαδικασία και η προσαρμοστικότητα. Ότι φτιάχνεις κάτι στα μέτρα σου. Βέβαια τις περισσότερες φορές μου βγήκε πιο ακριβά από το να αγόραζα μία από το ράφι ενός καταστήματος, αλλά ποτέ δεν το μετάνιωσα. Οι επιλογές εδώ είναι allparts και Warmoth. Συνήθως παίρνω το σώμα από Allparts (από τον Έλληνα αντιπρόσωπο) και παραγγέλνω το μανίκι από Warmoth ώστε να έχω όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος εκτελωνισμού. Χονδρικά μία τέτοια διαδικασία θα κόστιζε γύρω στα 1000-1300 ευρώ ανάλογα τα parts. Από τις 3 η ακριβότερη επιλογή δυστυχώς..

 

Τι θα επιλέγατε; Σαφώς και το οικονομικό είναι ένα θέμα. Το απόλυτο κριτήριο είναι το value/money. Οι δύο πρώτες επιλογές είναι οι κυρίαρχες, στο μυαλό μου. 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Fanfan
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εφόσον θέλεις vintage spec Tele πάρε την RW50s. Μπορείς να τη βρεις μτχ σε πολύ αξιοπρεπή τιμή και το nitro μαμάει και δέρνει.

 

Αν δε θες απαραίτητα να είναι Fender, τσέκαρε και τις Tokai. Εγώ πήρα μια mid tier made in Japan και είναι η καλύτερη κιθάρα που είχα ποτέ. Όποιος τη δοκιμάζει μου τη ζητάει μετά. 😂

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την RW και αλλαξε τον bridge μαγνητη που ειναι ΓΤΠ αν θες vintage radius (το οποιο ταιριαζει πολυ με τα 6105 που φοραει) αν δεν θες vintage radius παρε την Vintera. 

 

44 λεπτά πριν, Fanfan είπε

Με προβληματίζουν τα medium jumbo της Fender

 

Να μη σε προβληματιζουν.

44 λεπτά πριν, Fanfan είπε

nitro στο λαιμό (δεν ξέρω για το σώμα)

 

το αναποδο ισχυει (nitro στο σωμα και poly στον λαιμο)

 

η σειρα αυτη εχει ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ btw

 

2-3 butterscotch που εχω φτιαξει για φιλους τις εχω φτιαχει με Fender Baja Necks (ο καλυτερος tele neck ever) & Mark Jenny bodies (αλλα εσυ μπορεις να βαλεις και Allparts που σου αρεσουν)....δες αν σε συμφερει...ολες βγηκαν τουρμπο.

 

Φυσικα γνωριζεις οτι οτιδηποτε υλικα και να εχεις βαλει σε μια partscaster οταν ερθει η ωρα να την πουλησεις θα....χασεις βαρΓια......

 

edit:τωρα ειδα οτι δεν θελεις 9αρι radius (αν και σιγα την διαφορα....) 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κανένα θέμα αν θα είναι Fender ή κάτι άλλο, αρκεί να είναι αυτό που θέλω.

H RW υπάρχει διαθέσιμη στον thomann, τώρα είδα ότι ο Νάκας την έχει κατόπιν παραγγελίας. 

Άρα 2 ψήφους στην Roadworn. Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχει καταργηθει σου βρηκα μια στις αγγελιες,ουδεμια σχεση εχω με τον πωλητη

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=426688

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος η Warmoth τι finish χρησιμοποιεί στα σώματα; Στο builder που έχει στο site, έχει να διαλέξεις χρώμα, αλλά δεν αναφέρει κάτι σχετικά με poly/nitro κτλ. 

Επεξεργασμένο από Fanfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fanfan είπε

Ξέρει κάποιος η Warmoth τι finish χρησιμοποιεί στα σώματα; Στο builder που έχει στο site, έχει να διαλέξεις χρώμα, αλλά δεν αναφέρει κάτι σχετικά με poly/nitro κτλ. 

 

Poly sealer & Urethane top colors,πολυ λεπτο.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ShinKazama80 είπε

https://www.rebelrelic.com/.Κάνω μια πρόταση...οι γνώστες ας δώσουν τα φώτα τους!

Πολλά Like για το nickname, τι μου θύμισες! 

Ωχ Παναγιά μου είδα τις τιμές στο site που έστειλες, way off my budget. Πανέμορφα όργανα παρόλα αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου