Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για korg le


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

Μια ερωτηση που σε καποιους μπορει να φανει χαζη...

εχω το korg pa1x. Απο θεμα ποιοτητας ηχων το korg le εχει καλυτερους; γιατι σκεφυομουν τα το αγορασω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μπροστά στο pa1x έχει χειρότερους και υστερεί και στα insert fx's (μόνο ένα έναντι των classic/studio/extreme).

 

To extreme έχει κάποιους από τη σειρά των pa και είναι το μόνο το οποίο αξίζει να επενδύσεις μετά από τόσα χρόνια από τη σειρά Triton μαζί με μία moss, λόγω πληθώρας δειγμάτων από τις κάρτες exb και ευκολότητας πολυμέσων (usb stick & sf card αν και οι sf είναι δυσεύρετες πια).

 

πάνω κάτω οι εργοστασιακές βιβλιοθήκες Triton-pa εκείνης της εποχής έχουν σεδόν τα ίδια δείγματα αφού μοιράζονται και την ίδια μηχανή σύνθεσης. τα πνευστά από το pa1 και οι κιθάρες RX είναι απίστευτες μπροστά σε αυτές από το le ή τα classic γενικά έχει καλύτερο ήχο νομίζω και οι dacs στα pa1 είναι ανώτεροι από αυτούς του Le.

 

Αν θες να επενδύσεις σε κάτι διαφορετικό ψάξε για κάποιο μεταχειρισμένο m3, αλλιώς εάν επιμένεις σε triton πήγαινε αποκλειστικά για το extreme.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συγκρινουμε τωρα, ενα arranger με ενα synth?

 

Όντως ανόμοια σύγκριση, απλά πολλοί τα δουλεύουν συμπληρωματικά το ένα στο άλλο και εφόσον έχω το pa1xpro & triton classic στο setup μου μπορώ να έχω μια άμεση ηχητική σύγκριση εφόσον γιαυτό ενδιαφέρεται ο chris.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συγκρινουμε τωρα, ενα arranger με ενα synth?

 

Υπάρχει κάποιος λόγος για να μη συγκρίνουμε ένα arranger με ένα synth όσον αφορά τον ήχο τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ενα arranger εχει Ν ηχους, οταν ενα synth μπορει να φτιαξει κατι χιλιαδες ηχους περαν αυτων του εργοστασιου. Η συγκριση ειναι ακυρη απ'οπου κι αν το δεις. Το μονο κοινο σημειο τους ειναι οτι και τα δυο ειναι πληκτροφορα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω παιδια,

σταυρο αυτο ηθελα να δω καθως δεν εχω ακουσει το le.

Δεν γινεται συγκριση οντως,  αλλα μιλαω για μια γενικη εικονα ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ενα arranger εχει Ν ηχους, οταν ενα synth μπορει να φτιαξει κατι χιλιαδες ηχους περαν αυτων του εργοστασιου. Η συγκριση ειναι ακυρη απ'οπου κι αν το δεις. Το μονο κοινο σημειο τους ειναι οτι και τα δυο ειναι πληκτροφορα.

 

Εάν ένα arranger έχει πληρη παραμετροποίηση ήχων ΚΑΙ ενσωματωμένο σαμπλερ, τότε δεν γίνεται και με αυτό να φτιαχτούν απειράριθμοι ήχοι όπως και με ένα σύνθ? Εάν γίνεται τότε μπορούμε να συγκρίνουμε το arranger με το συνθ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω βρε Αxtarma? Eγω ξερω οτι τα arrangers δεν ειναι synths, τωρα αν εχουν 5,6,10 βασικες παραμετρους να πειραξεις στους ηχους τι να λεει? Τα arrangers ειναι για αλλη δουλεια, τα synths για αλλη. Αν τα σημερινα arrangers περιλαμβανουν και ενα πληρες synth τοτε εχω χασει επεισοδια. Αλλα δεν νομιζω...

 

Μπορει τα synths και τα arrangers να εχουν μερικες ομοιοτητες αλλα αυτο δεν αλλαζει τη φυση τους η οποια ειναι διαφορετικη. Tα Yamaha Motif XS/XF & MOX synths ας πουμε, εχουν δανειστει απο τη σειρα Tyros (arrangers) την Expanded Articulation τεχνολογια. Αλλα αυτη η τεχνολογια στους ηχους των Tyros ειναι "στατικη", χωρις δυνατοτητα να κανεις στους ηχους editing και να αναθεσεις εσυ τις παραμετρους που θα επηρεαζει η Expanded Articulation, πανω σε ποια Elements (Oscillators) του ηχου θα εφαρμοζεται κλπ.

 

Κατι που βεβαια κανουν τα παραπανω synths, γιατι αυτη ειναι η δουλεια τους, ειναι synths, μηχανηματα που παραγουν και τροποποιουν τον ηχο. Τα arrangers ειναι αλλη ιστορια, εχουν ετοιμους ρυθμους/ακομπανιαμεντα και ενα standard αριθμο ηχων και παραμετρων που μπορουν να πειραχτουν.

 

Αν καποιος πληκτρας δινει live σε μαγαζια με καποιο arranger και το πουλησει για να αγορασει οποιοδηποτε synth/workstation νομιζοντας οτι θα κανει την ιδια δουλεια, την πατησε. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ακόμα και τις φουλ παραμέτρους να έχει, η σύνθεση ήχου σε επίπεδο program δεν είναι και ότι πιο εντυπωσιακό. Όλο το ζουμί είναι ή να κάνεις ένα καλό Combination με πολλαπλά προγράμματα ή να χρησιμοποιήσεις κάποια κάρτα τύπου Moss, και με το arranger δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από τα δύο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου