Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για korg le


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη φεύγετε εκτός θέματος, παρόλη την διαφορετικότητα των οργάνων μπορεί να γίνει άμεση ηχητική σύγκριση, που είναι και το ζητούμενο του θέματος αν κάποιος έχει τα δυο όργανα σε σετάπ και τα έχει με ίδιες ρυθμίσεις στην ίδια κονσόλα και ακούει με τα ίδια ηχεία μπορεί να κάνει ηχητική σύγκριση.

 

Όπως επίσης μπορεί να γίνει και ηχητική σύγκριση επάνω στο live τόσες ώρες όταν παίζεις καταλαβαίνεις το ηχόχρωμα του κάθε οργάνου, πχ οι ακουστικές κιθάρες από το Classic είναι πολύ σκληρές σε σχέση με αυτές από το Triton.

 

Τώρα για να είμαι και εγώ απολύτως ακριβής δεν συγκρίνω το pa1 με το Le αλλά με το Triton Classic στο οποίο το pa1 όπως είπα υπερβαίνει ειδικά στα πνευστά και στα articulations ακουστικής κιθάρας, αλλά έχω ακούσει και το Le και ξέρω πάνω-κάτω τη βιβλιοθήκη του.

 

Όσον αφορά τη moss σίγουρα δεν μπαίνει στα pa series, αλλά  στο combi γίνεται combination σε style mode μέχρι 3 ταυτόχρονα στο upper και ένα στο lower, όχι ότι έχει την δύναμη των 16+ καναλιών στα combi αλλά όχι ότι δεν γίνεται και τελείως.

 

Τέλος, όπως είπα και στην αρχή προσπαθήστε να μπείτε στη λογική ότι πολλοί δουλεύουν συνήθως ένα synth/workstation μαζί με ένα arranger, ειδικά σε προγράματα που δεν υπάρχει ντράμερ και το σύνολο arranger-synth καλείτε να υπερκαλύψει ορχήστρα. Εάν δεν έχετε δουλέψει επάνω σε αυτά τα σετάπ δεν βοηθάτε κάνετε τα πράγματα χειρότερα.

 

Μη προσπαθείτε να δείτε ξεχωριστά τα δυο όργανα αλλά σαν σύνολο, το ένα συμπληρώνει το άλλο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως ειναι που θελω να πω.

Σαν συνολο δηλαδη αν το le μπορει να προσθεσει/κανει διαφορα σε σχεση με τους ηχους του pa1x,

Ειδαλως ψαχνομαι κ φορτωνω kmp και οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου