Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετική με setup ηλεκτρικής


dimicupo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

dimicupo οταν λες οτι το truss rod ειναι τελειως χαλαρο' date=' εννοεις τελειως?κονας την κιθαρα και ακους την βεργα να παιζει?σε ρωταω γιατι καπως ετσι ενας #%$%^$#%^:twisted: :twisted: ψευτομαστορας μου κατεστρεψε σχεδον ενα μπρατσο!!![/quote']

 

Ναι,απλά είναι τέτοια η κατασκευή του παυ δέν παίζει η βέργα.Προσπαθώντας να επιτύχω την επιθυμητή γωνία το χαλάρωνα σιγά σιγά και βλέπωντας και κάνωντας.Εφτασα στο σημείο να χαλαρώσει τελείως,δηλαδή αν θές παίρνεις το παξιμάδι στο χέρι χαλαρά,αλλά η γωνία είναι ακόμη αμβλεία.Πιθανόν λοιπόν με τη θεωρία του Χαρίλαου που ασπάζομαι,να θέλει αρχικά πέταμα το κόκκαλο,και άν έρθει το intonation,που λογικά με αμβλύτερη γωνία της κανονικής δέν πρόκειται,τότε και μόνον τότε σκέφτομαι να βάλω αποστάτες στις δύο απο τις 4 βίδες του μπράτσου για να πάρει τη γωνία.Δεν είναι ότι τσιγγουνεύομαι να την πάω σε μάστορα.Απλά είναι απαράδεκτο να μη μάθω και κάποια βασικά πράγματα που θεωρούσα μη τζιζ,αλλά να πώ και την αλήθεια φοβάμαι λίγο αν δε γνωρίζω το άτομο.Το κουφό της υπόθεσης είναι ότι θεωρητικά έπρεπε μετά απο τόσα χρόνια το μπράτσο να έχει την τάση να "κλίνει" προς το σκάφος,όχι το αντίθετο....αυτό με μπερδεύει σαν σκέψη...τέσπα...να ξαναπώ για να είμαι κι εγώ κάπου χρήσιμος σε φίλους που μπούν στο ίδιο δίλλημα ,ότι πρίν τα χώσετε άδικα σε ένα παλιό όργανο,

εξαντλήστε το θέμα setup.Παίζει να εκπλαγείτε ευχάριστα ή δυσάρεστα,οπότε είναι ευκολώτερη η απόφαση...

 

 

Υ.Γ. Αν διαβάζει ο Γιάννης ο Σπάθας (respect) κι έχει βαρεθεί τόσα χρόνια την Black beauty του και θέλει ξαφνικά να τη ....χαρίσει,εγώ το είπα πρώτος 8)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου