Προς το περιεχόμενο

Aγορά απο Αμερική


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Αν αγοράσω κάτι απο ενα e-shop (πχ www.music123.com) αυτό θα περάσει ΠΑΝΤΑ απο τελωνείο, όποια και αν είναι η αξία του ?

 

2. Θα πρέπει να πάω στο αεροδρόμιο να εκτελωνίσω ? Μήπως το κανει ο κούριερ για μένα και με τι κόστος ?

(πριν απο μερικά χρόνια είχα πάει, αλλα σήμερα ...)

 

3. Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορούν να έρθουν κατευθείαν σπιτι μου ? (όπως πχ γίνεται με το amazon)

 

Μια και το δολλάριο είναι στα 1,35 σκεφτηκα οτι ...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιήσε τα κουμπι search και "τελωνείο" και όλες οι απορρίες σου θα λυθούν :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιήσε τα κουμπι search και "τελωνείο" και όλες οι απορρίες σου θα λυθούν :wink:

 

"Δεν βρέθηκαν ούτε δημοσιεύσεις ούτε Θ.Ενότητες κατά το ερώτημα σας"

 

Το είχα ήδη κάνει, όπως επίσης έψαξα και με τα ματάκια μου μήπως βρώ κάτι. Και όπως καταλαβαίνεις δεν με διαφωτίζει ικανοποιητικά :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων :D αν και αν ψάξεις λίγο καλύτερα σε παλαιότερα threads θα βρεις τις απαντήσεις που θέλουν θα σου απαντήσω 'συμπυκνωμένα"

 

1.φόροι δασμοί ΤΥΠΙΚΑ (και χονδρικα) ισχύει η φόρμουλα

 

(αξια σε δολλαρια+μεταφορικα σε δολλαρια) χ 25% (ΦΠΑ+ΔΑΣΜΟΣ)

 

μπορεί όμως και να την γλυτώσεις..

 

 

2. αν σου τα στείλουν με UPS,FEDEX,DHL ή US POST OFFICE θα σου έρθουν σπίτι (αν είναι ογκώδη αντικείμενα) με courier (τα ταχυδρομεία των ΗΠΑ συνεργάζονται ΜΟΝΟ με ιδιωτικούς κούριερ για ογκώδη δέματα

 

3. (αξια σε δολλαρια+μεταφορικα σε δολλαρια)<100 ευρω δεν φορολογείται

 

4.τα πάντα περνάνε απο τελεωνείο απλά ισχύει το παραπάνω

 

5.τον εκτελωνισμό by default τον αναλαμβάνει η εταιρεία κούριερ και κοστίζει γύρω στα 25-30 ευρω (αν χρειασθεί εκτελωνισμός ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΑ!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πολύ πρόσφατη εμπειρία...

 

Οτιδήποτε πάνς από 22e φορολογήται. Το ααν θα φορολογίσουν η όχι είναι στην κρίση των τελωνειακών.

 

Τα έξοδα εκτελωνισμού από την courier είναι 60e.

 

Έχω φέρει rack units (Korg X5dr) και κονσόλες από αμερική και δεν είχα πρόβλημα, μου ήρθαν όλα στο σπίτι χωρίς πρόβλημα. Το Trinity ετσακώθει και πλήρωσα 182e παραπάνω (which still made it a good deal).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε πάνς από 22e φορολογήται. Το ααν θα φορολογίσουν η όχι είναι στην κρίση των τελωνειακών.

 

 

οχι!οτιδήποτε πάνω απο 100 ευρω φορολογείται (δες και την απάντηση μου στο αλλο Thread...

 

μη μπερδεύεις τα έξοδα εκτελωνισμού με το συνολικο κόστος εκτελωνισμού (φύλακτρα,φορτωτικές κτλ)

τα καθαρά έξοδα εκτελωνισμού είναι απο 20-30 ευρω το πολύ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου