Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία εφέ σε ενισχυτή - παρακαλω τα φωτα σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους! Θα το εκτιμουσα αν βοηθουσατε στα παρακατω...

 

Λοιπον εχω ενα Marshall AVT50 Tribute ο οποιος εχει και FX Loop Send/Return. Παρηγγειλα ενα πεταλι απο Thomann, το AMT M-1 το οποιο ειναι preamp stompbox και συνδεεται κατευθειαν στο return του ενισχυτη αντικαθιστωντας οπως καταλαβαινετε το preamp του. Το συγκεκριμενο πεταλι ειναι η απολυτη (αναλογικη) προσομειωση ενος JCM-800 και βιντεο υπαρχει στο τελος του θεματος αυτο.

 

Λοιπον, ο κατεσκευαστης προτεινει το σημα να εχει ως εξης: κιθαρα -> AMT -> return του ενισχυτη (το send δεν χρησιμοποιειται). Τωρα, τι γινεται αν θελω να χρησιμοποιησω και εφφε οπως booster, eq, chorus, reverb και delay? Πως θα γινει η συνδεση? Θα πανε πριν το ΑΜΤ (που οπως ειπαμε αντικαθιστα το preamp section του ενισχυτη) ή μετα? Οπως καταλαβαινω το πεταλι πρεπει να το θεωρησω ενα preamp ενισχυτη και οχι ενα distortion box.

 

Καμια γνωμη κανεις ως προς την συνδεσμολογια? Και κατα δευτερον αξιζει ο Marshall μου κατι τετοιο? Ευχαριστω!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις στο θέμα, σύμφωνα με τη λογική(guitar, preamp, effects, amp) όλα τα εφέ σου θα πάνε μετά το preamp πετάλι σου και πριν το return του ενισχυτή σου(εκτός από το booster που πάει ανάμεσα σε κιθάρα και  preamp από όσο γνωρίζω)... αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να πειραματιστείς βάζοντας τα εφέ πριν το preamp πετάλι..

 

Τέλος εφόσων ο ενισχυτής σου αξίζει να του παρακάψεις το preamp όπως έχεις ήδη κάνει με το πεταλάκι, τότε σίγουρα αξίζει να του προσθέσεις και κάποια εφέ μετά...

 

Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι ειδικός στο θέμα αλλά ελπίζω να βοήθησα λίγο..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις στο θέμα, σύμφωνα με τη λογική(guitar, preamp, effects, amp) όλα τα εφέ σου θα πάνε μετά το preamp πετάλι σου και πριν το return του ενισχυτή σου(εκτός από το booster που πάει ανάμεσα σε κιθάρα και  preamp από όσο γνωρίζω)... αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να πειραματιστείς βάζοντας τα εφέ πριν το preamp πετάλι..

 

Τέλος εφόσων ο ενισχυτής σου αξίζει να του παρακάψεις το preamp όπως έχεις ήδη κάνει με το πεταλάκι, τότε σίγουρα αξίζει να του προσθέσεις και κάποια εφέ μετά...

 

Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι ειδικός στο θέμα αλλά ελπίζω να βοήθησα λίγο..  :)

 

ακουγεται λογικο...ευχαριστω! κανεις αλλος ? οι "ειδικοι" που κρυφτηκαν?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν "ειδικοί" σε αυτά τα θέματα... είναι θέμα γούστου.

Γενικά πάντως θα συμφωνήσω με τον didiridou.

Επίσης το eq μπορεί να μπει και πριν το preamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βαλεις ΠΡΙΝ απο το preamp οσα πεταλια θα ηθελες να ειναι στην εισοδο (μπροστα) στον ενισχυτη σου. ΜΕΤΑ το preamp θα βαλεις οτι ηθελες να βαλεις στη λουπα του ενισχυτη σου και μετα θα πας στο return του ενισχυτη....

 

και για να ξεκαθαριζουμε το τοπιο σιγα σιγα... η δομη ενος ενισχυτη με effect loop ειναι...

 

(amps) preamp section---> effect loop send ---> effect loop return ---> (amps) power amp section

 

εσυ απλα αντικαθιστας το preamp section του ενισχυτη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καταλαβαινω το πεταλι πρεπει να το θεωρησω ενα preamp ενισχυτη και οχι ενα distortion box.

 

Βασικά θα πρέπει να το θεωρήσεις ως ακριβώς αυτό που είναι...... ένα preamp με distortion.

Και όπως πολύ σωστά σου είπε ο brain αντικαθιστάς αυτό το στάδιο του ενισχυτή σου.

Το effect loop σου τώρα πια θα είναι:

send: η έξοδος του AMT

return: το fxloop return του ενισχυτή σου.

 

Συνεπώς για την σειρά των πεταλιών που θέλεις να χρησιμοποιήσεις:

Chorus, reverb και delay: Μετά το ΑΜΤ (Όλα το time/modulation/echo effects τοποθετούνται μετά το Overdrive/distortion).

Booster, eq: Πειραματίσου και πριν και μετά το AMT. Εξαρτάται τί θέλεις να κάνεις. (πχ να boostαρεις το σήμα που πηγαίνει στο distortion ή το ήδη βρώμικο σήμα σου?) Όπου σου κάτσει στο αυτί εκεί το αφήνεις....

 

Καλές δοκιμές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ χρησιμες πληροφοριες απο ολους. ευχαριστω. οταν το παρω στα χερια μου και το δοκιμασω θα αφησω σχολια. εχω μια αισθηση οτι αυτο το πεταλακι θα γραψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μια τελευταια ερωτηση...

 

Εφοσον το ΑΜΤ αντικαθιστα το preamp section του ενισχυτη, αυτο σημαινει οτι η μια προενισχυτρια λαμπα που εχει μεσα, τιθεται σε αχρηστια? Το ρωταω γιατι σκοπευα να αλλαξω αυτη που ειχε ηδη με μια καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς, δεν είσαι αναγκασμένος να το συνδέσεις στο return. Αυτό είναι μία απο τις επιλογές.  :)

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν κανονικό πετάλι "βρώμας".

Σε κάθε περίπτωση, η κλασική επιλογή (όπως προαναφέρθηκε) είναι τα διάφορα modulation εφφέ και εν γένει τα time-based να μπαίνουν μετά τη "βρώμα".

 

Αν αποφασίσεις να στείλεις την αλυσσίδα σου στην είσοδο του ενισχυτή (περιλαμβανομένου και του σταδίου προενίσχυσης), φρόντισε για αρχή οι στάθμες να είναι ίδιες με on και off το M1 (δηλαδή να μην ανεβάζει ένταση όταν το ενεργοποιείς) και βεβαιώσου ότι σε αυτές τις ρυθμίσεις έχες ένα (εν γένει) καθαρό ήχο απο τον ενισχτή σου πάνω στον οποίο θα στείλεις την παραμόρφωση του  Μ1.

 

Στην επιλογή να στείλεις το σήμα στην είσοδο του προενσχυτή του AVT και όχι στο return πρέπει να συνεκτιμήσεις και τον ήχο που θα έχεις τις στιγμές που το M1 είναι off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου