Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για εξοπλισμό Home Studio!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά τη λύση κονσόλα-κάρτα ήχου:

Η κάρτα ήχου πρέπει να έχει τουλάχιστο τόσες εισόδους, όσα και τα άργανα που θες να ηχογραφήσεις ταυτόχρονα σε διαφορετικά κανάλια.

Όμως θα πρέπει και η κονσόλα να έχει τον αντίστοιχο αριθμό εξόδων, είτε direct, είτε group.

 

Αν το drum machine έχει μια stereo έξοδο, τότε όπως λες θα το συνδέσεις σε μια stereo είσοδο, ή αλλιως σε 2 mono με το pan τέρμα αριστερά και δεξιά στα αντίστοιχα κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χμμμμ.

Πας να κάνεις studio tribute to Behringer. :lol: :lol:

Οι κιθάρες και το μπάσο έχουν ενισχυτές ή υπολογίζεις να ακούγονται από αυτά τα ηχεία που δείχνεις (παρεπιπτόντως δεν είναι μονιτορ)?

 

Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου, στη φάση που βρίσκεσαι δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να κάνεις μία λίστα να βγάλεις προϋπολογισμό να πας να αγοράσεις όλα όσα θα σας χρειαστούν και να ετοιμαστεί ο χώρος "με τη μία".

Πρώτα απ'όλα λοιπόν να παίξουν και να ακουστούν όλα τα όργανα και για ηχογράφηση βλέπετε σιγά σιγά τι χρειάζεστε. Δεν υπάρχει λύση της μορφής 10-σε-1 - (studio in a kit). :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.

 

Πας να κάνεις studio tribute to Behringer.

Έχω ακούσει πως σε γενικές γραμμές τα Behringer είναι καλά μηχανήματα, και επιπλέον δεν ξέρω ποιές άλλες μάρκες να κοιτάξω...γιαυτό ρώτησα αν υπάρχουν εναλλακτικές :wink:

 

 

Οι κιθάρες και το μπάσο έχουν ενισχυτές ή υπολογίζεις να ακούγονται από αυτά τα ηχεία που δείχνεις (παρεπιπτόντως δεν είναι μονιτορ)?

Κιθάρες και μπάσο θα έχουν δικούς τους ενισχυτές, τα ηχεία τα θέλω μόνο για την φωνή.

 

 

Ας μείνουμε στα βασικά λοιπόν,

1)Οι κονσόλες πως σας φαίνονται? έχετε εμπειρία με κάποια απο αυτές ή κάποια άλλη πρόταση στα ίδια χαρακτηριστικά/χρήματα?

2)Τα eurolive που είχα εντοπίσει, όντως δεν είναι μόνιτορς:cry:.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια που έχετε χρησιμοποιήσει και μείνατε ευχαριστημένοι? (στα ίδια περίπου φράγκα, 200-250e/piece)

24 hours per day, 24 beers per case...Coincidence?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω ακούσει πως σε γενικές γραμμές τα Behringer είναι καλά μηχανήματα' date=' και επιπλέον δεν ξέρω ποιές άλλες μάρκες να κοιτάξω...γιαυτό ρώτησα αν υπάρχουν εναλλακτικές :wink:

[/quote']

 

Mercury, γενικώς τα behringer δεν έχουν και την καλύτερη φήμη αλλά καλύτερα να σου προτείνει συγκεκριμένα πράγματα κάποιος άλλος μια και προσωπικά δεν έχω εικόνα της αγοράς.

 

 

Γενικά επίσης αφού θα υπάρχει υπολογιστής βασικό στοιχείο που πρέπει να ψάξετε είναι το recording interface /κάρτα ήχου.

 

Διάβασε εκείνο που είπε ο boukaw7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα behringer οι απόψεις διχάζονται....Εγώ πιστεύω πώς αν κάποιος δεν εχει ασχολήθει ποτέ ξανα με studio και ηχογράφησεις οπώς εγω για παραδειγμα....θα του φανούν τα behringer μια χαρά...

 

Και αν είναι και για ερασιτεχνική χρήση ακόμα καλύτερα....

 

Πάντως προσπάθησε να σκεφτείς τις αναγκές σου μέχρι και στα καλώδια....αλλο αν θα τα αγοράσεις όλα μαζί ή όχι.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θεμα της κονσολας δεν θα σου προτεινα με τιποτα behringer.

παρε μια yamaha-mackie-soundcraft-tascam.μην επενδυσεις σε μηχανηματα τυπου behringer-phonic κλπ/

 

στο θεμα της καρτας ηχου υπαρχουν πολυ αξιολογες προτασεις απο την m-audio και την tascam.

 

στο θεμα των μονιτορ τωρα. αν τα θελεις για μιξη αι εισαι αρχαριος οπως εγω , παρε τα tascam vl x5.απο εκει θα μιξαρεις τα παντα μετα το πεας της ηχογραφησης.

 

για την περιπτωση της προβας μαζι με τα αλλα οργανα live , τοτε θα χρειαστεις ενα (η 2) αυτοενισυομενα ηχεια αναλογωε με το budget που διαθετεις.ενδυκνεινται κατα την γνωμη μου τα jbl eon , mackie , db .

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ ρε παίδες.

Κάτι σε active full-range speaker για να βγάζω την φωνή κατά την διάρκεια της πρόβας έχετε να προτείνετε? 200-300e περίπου?

24 hours per day, 24 beers per case...Coincidence?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου